Jump to content

motorina de la OMV


525da

Recommended Posts

Vreau un sfat,va rog frumos!Daca pun motorina euro 4 in masina mea care e euro 3,ii fac vre-un bine?Sau nu conteaza?Sau ii fac un rau?Parerile pe care le-am auzit pana acum sunt impartite.

Am o idee care e diferenta intre ele,concentratia de sulf,doar ca habar nu am ce face sulful asta rau(sau bine?) si ...vreau ce-i mai bun pentru masinuta mea!

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Vreau un sfat,va rog frumos!Daca pun motorina euro 4 in masina mea care e euro 3,ii fac vre-un bine?Sau nu conteaza?Sau ii fac un rau?Parerile pe care le-am auzit pana acum sunt impartite.

Am o idee care e diferenta intre ele,concentratia de sulf,doar ca habar nu am ce face sulful asta rau(sau bine?) si ...vreau ce-i mai bun pentru masinuta mea!

Multumesc anticipat!

38504[/snapback]

 

 

In principiu este bine sa folosesti calitatea recomandata de producator.In functie de tehnologia folosita,este recomandat un anumit tip de combustibil.

Sulful este coroziv.In cantitati mari scurteaza viata motorului si polueaza.

 

Standardul Euro2 este de 500ppm, Euro3 350ppm , Euro4 50ppm,Euro5 ~30ppm,sulf.

 

La o masina Euro 4, se va folosi obligatoriu motorina Euro 4.Utilizarea motorinei Euro3 va duce la defectarea anumitor componente .

 

Daca se foloseste motorina Euro4 ,pentru o masina conceputa sa functioneze cu Euro3, probabil nivelul de noxe va fi un pic mai scazut,nu se va defecta nimic.

Este greu de spus cu cat se va mari durata de viata a motorului ,datorita continutului mai scazut in sulf.

 

 

Daca motorina este calitativa (Euro3) ,si este respectata cifra cetanica ,nu merita sa cheltuiesti bani in plus(nu stiu ce diferenta este) pentru Euro4.

 

 

Parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

Nu se intampla nimic daca folosesti combustibil superior.

Avantaj: poluare mai mica

Dezavantaj: cost mai mare.

 

Se vehiculeaza ideile conform carora motorina E4 sau E5, datorita continutului mic de sulf, are proprietati lubrifiante mai scazute, ceea ce ar duce la uzura prematura a elementelor pompei de injectie si a injectoarelor.

Pana acum nimeni nu a demonstrat acest lucru.

 

Din proprie experienta, eu merg pe motorul meu Euro 3 numai cu motorina Euro 5 OMV.

Rezultat: consum ceva mai mic de combustibil (adica pe mediu in oras in loc de 6.2 am acum 5.9 - 6.0). E greu de spus daca este numai motorina aici. Poate fi si traficul si multi alti factori. Nu insist aici. Insa ce ma face pe mine mai "bucuros": cand merg cu E3 se simte ca motorul parca nu are viata, iar gazele de esapament au un miros mai ciudat. De cand merg cu E5, gazele de esapament miros la fel ca la motorina din Germania si Austria, iar motorul parca se infige ceva mai bine. Va dati seama ca la 64 CP se simte orice diferenta. Si inca ceva: parca e mai putin zgomotos. Dar ca sa nu fiu subiectiv, cand am inceput cu motorina E5, am trecut si pe ulei Castrol 5W40. Poate fi si de aici.

La ultima revizie, de curiozitate am cerut filtrul de motorina acasa (cu E3 am mers in Ro maxim 5000 km). L-am taiat si vreau sa va spun ca nu e murdar de loc. Are culoarea aceea galbuie, in rest, fara apa si mizerie. Parca nici n-a mers. Si are 45.000 km.

Link to comment
Share on other sites

Daca motorina este calitativa (Euro3) ,si este respectata cifra cetanica ,nu merita sa cheltuiesti bani in plus(nu stiu ce diferenta este) pentru Euro4.

Parerea mea...

38505[/snapback]

Parerea ta e importanta pentru mine! :blink:

Deci:cum nu stiu cat de calitativa este motorina euro 3 as putea sa folosesc si euro 4 fara sa produc daune motorului.La cat merg eu,nu ar fi cine stie ce cheltuiala in plus!

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.