Jump to content

Cum se face aerisirea la E46 330Ci?


Recommended Posts

Problema consta in faptul ca masina nu baga aer cald absolut deloc, am verificat la mai multi mecanici toate componentele care ar putea sa afecteze sistemul de incazire( Termostat, Robinet electric, pompa apa, radiatorul de la aeroterma, furtunele), singura necunoscuta ar fii procedura de aerisire a instalatiei avand in vedere ca nu are decat un aerisitor care oricum este mai jos decat aeroterma. De remarcat ca dupa aprox 10 min in care motorul sta turat 3500-4000 rpm toate furtunele subtiri care alimenteaza aeroterma sunt reci sau foarte putin calde, deasemenea am incercat eu personal o metoda de aerisite prin slabirea colierelor de la aeroterma pana incepe sa curba apa asta pentru a elimina aerul pe acel tronsol insa fara rezultate.

Sincer nu stiu ce sa mai fac la masina am incercat toate variantele conventionale cunoscute de mecanici la care am fost insa nu da roade nici-una. Va rog daca puteti sa-mi da-ti niste ideei cum sa rezolv problema sau un mecanic care sa o rezolve el!

Link to comment
Share on other sites

-sigur iti deschide electrovalva (robinetul de le caldura)? -radiatorul de la caldura e mai jos decat radiatorul de racire si chiar daca nu ar fi aerisita bine tot ar trebui sa bage caldura-la 318i este un surub de aerisire pe furtunul de la radiator,pe partea soferului unde este vasul de expansiune.
Link to comment
Share on other sites

-sigur iti deschide electrovalva (robinetul de le caldura)? -radiatorul de la caldura e mai jos decat radiatorul de racire si chiar daca nu ar fi aerisita bine tot ar trebui sa bage caldura-la 318i este un surub de aerisire pe furtunul de la radiator,pe partea soferului unde este vasul de expansiune.

 

Am verificat si robinetul ala chiar l-am inlocuit cu unul de la alta masina si se comporta la fel. ciudat este ca nu baga absolut deloc adica daca avea aer in instalatie ma gandesc ca trebuia sa bage macar putin nu stiu.

Link to comment
Share on other sites

temperatura motorului cum este? daca nu incinge practic nu ar trebui sa fie de la aerisire, mai curand cred si eu ca e ceva legat de robinetul electric/comanda lui etc

 

Am verificat robinetul si trece apa prin el insa se incalsezte foarte greu , adica acum am observat ca incepe sa mai bage cald masina dar foarte putin daca merg cu masina mai mult 1 ora 2. Acum ma gandesc sa scot termostatul si sa fac o proba fara el sa vad cum merge, totusi vroiam intai sa aflu ce se poate intampla daca scot termostatul in caza ca stii as fii recunoscator daca mi-ai spune :blink:.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.