Jump to content

Cum sa scap de greierasi


Recommended Posts

Salut baieti,

S-a mai pus intrebarea, dar nu cum o pun eu :blink: Vreau sa stiu cum as putea sa scap de "greierasii" din masina.

Am un E39, si ca toate, chitaie la barile dintre usi, dar mai chitaie si la aparatorile de la usi (alea din interior).

 

Sunt si putin obsedat acum .. (ca orice pasionat de bmw-uri), dar de exemplu, cand apas pe tapiteria (aparatoarea sau cum sa ii zic) de la usa, se aude sunetul ala de cauciuc sau nu stiu cum sa zic.

Iarasi, in consola centrala, cand dau in gropi sau ceva, face zgomot. Exista cumva un spray pentru plastic, sa il inoiasca :) ?

Sau care ar fi o soltuie buna sa il fac sa nu mai chitaie.

Care ar fi cea mai buna metoda sa scap de greierasii din stalpi ? Am incercat sa bag burete pe dedesupt, dar nu prea a mers.

Astept orice recomandare pentru orice tip de "greieras" .

Mersi mult

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Ma ganesc ca poate este vreun spray de plastic, cum este pentru rugina si pentru chitzaielile de la balamalele usilor.

Asteptam sugestii si rezolvari pt "mica" problema :blink:

Eu asta am folosit la chedere si a functionat.L-am primit cadou ,deci nu stiu de unde e cumparata ,dar la ateliere de reparatii si magazine piese

auto mereu vad masini cu insemnele WURTH .Daca dai un search pe google probabil aflii cate ceva.

post-6606-1205057619_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Baieti, am reusit sa o fac sa nu mai chitaie DELOC !!! CHIAR DELOC :blink: Nici macar cand da in gropi.

Sa va spun ce am facut, poate ajuta pe cineva :

 

1) Va duceti la magazin de piese auto si cumparati un "SPRAY PENTRU CHEDERE SI CAUCIUC"

Trebuie sa scrie pe el ca e si pentru plastic si ca ajuta la "inmuierea" acestuia.

 

2) Ungeti TOATE chederele, precum si tot plasticul care il vedeti in masina (inclusiv imbinarile din bord).

 

E important sa reusiti sa sprayati exact la imbinari, dar cat mai adanc.

 

3) Dati jos TOATE FETELE DE USI!

 

4) Ungeti acum tot plasticul care il mai vedeti pe langa geam (preferabil sa scoateti afara, ungeti si puneti la loc)

 

5) Inlocuiti toate capsele de pe tapitzieria usii care sunt rupte sau indoite. E foarte important ca TOATE capsele sa fie la locul

lor (niturile alea care intra dupa aceea in usa)

 

6)Lipiti tot ce este desprins (cat de putin) cu poxipol (asta am folosit eu :) )

 

7) Puneti toate tapiteria la loc

 

8) Ungeti cotiera (daca chitaie cand tinetzi mana pe ea) mai ales in zonele de imbinare (si normal, acolo unde chitaie)

 

9) Sprayati ABSOLUT TOATA MASINA (unde e cauciuc, plastic sau aseamanator) cu spray si lasati peste noapte (ca sa intre bine in plastic).

 

10) Dimineata, stergeti putin plasticul ca sa nu fie pre unsuros

 

11) Aveti una masina care NU MAI SCARTAIE :)

 

IMPORTANT! : Aveti nevoie cam de 2 flacoane de spray.

 

Eu am cumparat sprayul de la Ciclop (TIMISOARA) si a costat cam 13 lei .

 

La mine tot procesul a dorat cam 3 ore + ca nu am condus masina noaptea respectiva :)

 

 

Mult noroc, sper ca va va ajuta! :)

Link to comment
Share on other sites

Baieti, am reusit sa o fac sa nu mai chitaie DELOC !!! CHIAR DELOC :blink: Nici macar cand da in gropi.

Sa va spun ce am facut, poate ajuta pe cineva :

 

1) Va duceti la magazin de piese auto si cumparati un "SPRAY PENTRU CHEDERE SI CAUCIUC"

Trebuie sa scrie pe el ca e si pentru plastic si ca ajuta la "inmuierea" acestuia.

 

2) Ungeti TOATE chederele, precum si tot plasticul care il vedeti in masina (inclusiv imbinarile din bord).

 

E important sa reusiti sa sprayati exact la imbinari, dar cat mai adanc.

 

3) Dati jos TOATE FETELE DE USI!

 

4) Ungeti acum tot plasticul care il mai vedeti pe langa geam (preferabil sa scoateti afara, ungeti si puneti la loc)

 

5) Inlocuiti toate capsele de pe tapitzieria usii care sunt rupte sau indoite. E foarte important ca TOATE capsele sa fie la locul

lor (niturile alea care intra dupa aceea in usa)

 

6)Lipiti tot ce este desprins (cat de putin) cu poxipol (asta am folosit eu :) )

 

7) Puneti toate tapiteria la loc

 

8) Ungeti cotiera (daca chitaie cand tinetzi mana pe ea) mai ales in zonele de imbinare (si normal, acolo unde chitaie)

 

9) Sprayati ABSOLUT TOATA MASINA (unde e cauciuc, plastic sau aseamanator) cu spray si lasati peste noapte (ca sa intre bine in plastic).

 

10) Dimineata, stergeti putin plasticul ca sa nu fie pre unsuros

 

11) Aveti una masina care NU MAI SCARTAIE :)

 

IMPORTANT! : Aveti nevoie cam de 2 flacoane de spray.

 

Eu am cumparat sprayul de la Ciclop (TIMISOARA) si a costat cam 13 lei .

 

La mine tot procesul a dorat cam 3 ore + ca nu am condus masina noaptea respectiva :)

 

 

Mult noroc, sper ca va va ajuta! :)

 

 

Ai cumva o poza cu tubul de Spray? Ar fi util sa vedem exact ce ai folosit. Eu am scartaitul respeciv la chederele de la geam. Daca deschid putin geamul nu se mai aud.

Link to comment
Share on other sites

Salut, asa am avut si eu problema, se rezolva cand deschideam geamurile.

Dar mai aveam si scartzaieli in bord, la trimmuri, la cotiera ... si asta a rezolvat cam tot :blink:

Am facut acum o poza, nu e cea mai buna calitate, e facuta cu mobilul :)

 

 

Merci,

 

Ne poti spune si de unde ai luat produsul respectiv... Eu am luat ceva de la BMW special pentru chedere cred ca se numea BMW Gummi-Phledge dar nu a rezolvat problema.

Link to comment
Share on other sites

Pai eu l-am cumparat din Timisoara, de la un magazin numit CICLOP (printre cele mai mari de piese auto din TM).

Ideea e sa dai cu sprayul nu doar deasupra, ci sa intri cumva sub chedere si sa sprayezi.

Eu am dat chederele jos, le-am sprayat si le-am pus la loc :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

eu m incercat cu un spray dar nu prea a dat rezultate.

a venit caldura si au inceput greierasii stresanti la geamuri(cand era frig nu facea).

deci scartaie toate 4 geamurile si cand le deschid putin nu mai face.

s-a mai discutat,s-a mai incercat,dar nici o rezolvare 100% nu s-a gasit....sau stie cineva ceva nou???

Link to comment
Share on other sites

Am tot citit pe net despre protectia chederelor la BMW.

 

Ei vindeau inainte Gummipflege (82149407015), pe baza de silicon, dar au descoperit ca in timp ar avea exact efectul contrar, adica ar intari chederele, si au oprit vanzarea lui. L-au inlocuit cu Carbaflo (83230309627) care n-are silicon, si din cate am citit este foarte bun, dar costa cam 45 de euro un tub f f mic.

 

Mai sunt bune:

- produsul special destinat de la Sonax

- glicerina, care se gaseste la farmacie (dezavantajul ei ar fi ca este solubila in apa)

- talc, care se gaseste de ex la Hornbach (este recomandat in manualul Bentley pt E34)

 

Eu o sa folosesc glicerina si talc, sa vedem ce iese.

 

Pt cine stie germana, un exemplu de test comparativ: http://www.autobild.de/artikel/tuergummipflege_48182.html

Link to comment
Share on other sites

Il poti intreba pe el, care zice ca a folosit. Eu doar am citit ca este f bun, si ca daca ai dat cu silicon tre sa dai inainte cu Silicon Remover.

 

http://mydrive.roadfly.com/blog/TLK/643/ Gummipflege is gone, but now there is "Carbaflo"

 

45 euro ar fi mult comparativ cu celelalte produse existente, toate sub 10 euro inclusiv fostul Gummipflege pe baza de silicon. Nu zic ca nu merita.

Edited by Piovra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.