Jump to content

UN-FUKING- BELIEVABLE


verssatu

Recommended Posts

ce tot va luati de politisti - aia chiar nu aveau ce sa faca

 

Nu aveau ce....traficul era mai important, la fel ca si aruncatul cu privirea.

cred ca despre politistii astia e vb....http://www.antena3.ro/Politistii-din-Timisoara-iau-cursuri-de-balet-pentru-a-dirija-traficul-cu-eleganta_bt_46136_ext.html

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 153
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest poleposition

Acum am vazut si eu la stiri.

 

Ma socheza comportamentul degajat al aleia... nici minima remuscare pe care o ai cand lovesti un caine nu i se citea pe mecla. :)

 

Nu va pati nimic presupun. In asemenea situatii "mortul" e de vina intr-un fel sau altul. :blink:

Link to comment
Share on other sites

dar avand in vedere starea ei nu cred ca risca nimeni sa se bage,

Daca avea o vertebra cervicala fracturata exista posibilitatea sa moara instantaneu din pricina unei miscari gresite.

GATUL NU SE MISCA NICIODATA!!!!

tocmai aia zic si eu. de cele mai multe ori e cel mai bine sa nu faci nimic. poate doar sa incerci sa vb cu victima si sa o ti constienta pana vine salvarea

 

Acum am vazut si eu la stiri.

 

Ma socheza comportamentul degajat al aleia... nici minima remuscare pe care o ai cand lovesti un caine nu i se citea pe mecla. :)

 

Nu va pati nimic presupun. In asemenea situatii "mortul" e de vina intr-un fel sau altul. :blink:

 

mie mi-a parut destul de afectata. daca nu plangea si nu-si smulgea parul din cap nu inseamna ca nu ii pasa. nu are cum sa nu-ti pese

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Da, sigur, era la fel de afectata cum este si Ion Iliescu cand este acuzat de masacrul de la mineriada :blink: ... ranjetul ii mai lipsea de pe mecla.
Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau sa va spun dar accidente de circulatie se intampla peste tot. Ceea ce cred ca nu trebuie sa va spun eu este insa ca a misca victima unui asemenea accident este contraindicat si periculos. De acord, mi s'ar fi parut mai uman ca unul din ei sa stea langa ea si sa incerce sa o incurajeze (pe cat posibil). Dar asta, repet, strict din punct de vedere uman. Din punct de vedere practic nu cred ca aveau ce mare lucru sa ii faca si nici nu puteau sa opreasca circulatia sau cine stie ce alta nazdravanie. Da, aspectul cu salvarea care niciodata nu soseste la timp e deja o chestiune perimata fata de care suntem din pacate majoritatea desensibilizati. Ce mi se pare mizerabil insa in toata afacerea asta este manipularea mass media. Observati cum se arunca niste ingrediente de succes pentru a starni revolta si indignare. Fata tanara moare, politistul - categorie socio-profesionala puternic detestata in .ro - nesimtit, indolent si inuman si femeia sofer, proasta, cu bani (hoata sau tarfa, evident) - care apropo, mie personal mi se pare foarte tulburata, trebuie sa acceptam faptul ca nu orice om tulburat plange si se vaieta cum vedem noi la TV, unii mai si incearca sa isi controleze emotiile. Fara suparare, sunt condimente de rating astea si trebuie sa incercam sa judecam fiecare cat mai rational, nu sa reactionam pavlovian la niste factori din astia cu care orice reporteras mai iscusit merge la sigur. Incidentul este regretabil, shoferita a facut o greseala (nu calca nimeni oameni de placere) iar toti cei care sunt soferi trebuie sa gandeasca de doua ori inainte sa emita judecati gratuite de valoare. Politia are hibele ei, sistemul este corupt si ineficient, dar hai sa nu ne ridicam poalele in cap cu atata usurinta numai pentru ca i s'a parut lu giga reporterul ca ar iesi de o stire fierbinte din chestia asta.

 

le. in timp ce scriam eu polologhia, intrerupta de cateva ori de telefon, s'a scris deja in mici fragmente tot ceea ce zic eu aici. ma simt usor redundanta

Edited by Lheea
Link to comment
Share on other sites

Ok, politistii nu aveau ce sa ii faca, iar vaca aia care era la volan ar trebui luata la palme si la suturi; dar nici unul dintre ei nici macar nu a stat langa biata fata.

Pur si simplu au abandonat-o si au lasat-o sa zaca, fara sa le pese de ea.

Ce oameni...

Link to comment
Share on other sites

ce tot va luati de politisti - aia chiar nu aveau ce sa faca - dar de nenorocita aia care trebuia luata de par si data cu capu de bordura pana murea nu ziceti nimic

a omorato pe saraca fata si vorbea de parca a dat peste un caine, o durea in fund

subscriu , dosar penal pentru omor din culpa.20-30 de ani de inchisoare :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ok, politistii nu aveau ce sa ii faca, iar vaca aia care era la volan ar trebui luata la palme si la suturi; dar nici unul dintre ei nici macar nu a stat langa biata fata.

Pur si simplu au abandonat-o si au lasat-o sa zaca, fara sa le pese de ea.

Ce oameni...

Tocmai....asta era ideea. Tu stai la 20m de tipa si te faci ca dirijezi circulatia sau calaresti motoreta. Puteau macar sa vina acolo.

Link to comment
Share on other sites

cand se pierde si umanitatea .,.ce dracu mai ramane ...ca legi bune avem oricum si civilizatie e peste tot in jurul nostru :blink: ....

Aici nu e vb de un reporter care ne-a aratat ce nu ne place ..E vb de realitatea din orasul bucuresti in care stai intr-o balta de sange asteptand o ambulanta in traficul preferential doar pt coloane oficiale ...In schimb avem borduri noi si muuuulte locuri de parcare ......,,,Nu uitati ca suntem oras european ..doar cand e vb de taxe si cheltuit bani din fonduri eu...

ce sa mai vorbim ..o mie de vorbe .....Un copil amarat a zacut pe jos pana a murit ...din X motive ..Asta e tot ce vad eu .. Ca aia l-a lovit asta e ..se intampla si e regretabil ..dar ca a murit pt ca nu s-a internevit la timp e de condamnat ...Asa vad eu ..cu sau fara reporter !:) ...Scuze si refulari psihologice ..sincer nu e nevoie !..

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

victima nu se misca, e o chestie foarte periculoasa. opritul circulatiei nu ajuta cu nimic si nu se face nicaieri in lume. fazele cu 'datu cu capu de bordura a 'vacii' aleia' mi se par idioate, o trimitere directa la evul mediu... avem legi, nu ne omoram unii pe ceilalti.

ca nu a incurajat-o gaboru' pe fata sau ca tipa cu A6 nu plangea sunt chestii pe care nu prea avem de ce sa le mai discutam noi. sper doar sa se aplice legea.

Link to comment
Share on other sites

Pff naspa incident doamne fereste, era ieri socat badea pe buna dreptate. Cat despre lege, tipa va primi 2-3 ani cu suspendare ca ma gandesc ca e la prima fapta si vreo alti 3 de proba pe langa astia. Corect, nedrept asta ramane sa decida fiecare ...

Oricum atitudinea ei ...

Link to comment
Share on other sites

Pff naspa incident doamne fereste, era ieri socat badea pe buna dreptate. Cat despre lege, tipa va primi 2-3 ani cu suspendare ca ma gandesc ca e la prima fapta si vreo alti 3 de proba pe langa astia. Corect, nedrept asta ramane sa decida fiecare ...

Oricum atitudinea ei ...

de unde sti tu ca va primi pedeapsa cu suspendare? esti de profesie avocat? procuror sau judecator? cunosti multe cazuri de acest gen?

nu se da cu suspendare decat in cazuri rare... unde sunt circumstante atenuante .. de exemplu defectiuni tehnice la masina.. si alte cazuri speciale. de obicei cand omori pe cineva pe trecerea de pietoni ajungi la bulau.

Link to comment
Share on other sites

N-are cum sa ia cu suspendare, daca s-ar fi intamplat noaptea si nu venea presa repede ar fi mutat trecerea in "colaborare" cu politia.

 

S-a mai intamplat...

In general se dau pedepse cu suspendare cand sunt oameni sus pusi sau rude ale unor persoane sus puse, defectiunile tehnice sunt doar pretexte.

 

Traim in Romania, tara tuturor posibilitatilor.

Link to comment
Share on other sites

Pff naspa incident doamne fereste, era ieri socat badea pe buna dreptate. Cat despre lege, tipa va primi 2-3 ani cu suspendare ca ma gandesc ca e la prima fapta si vreo alti 3 de proba pe langa astia. Corect, nedrept asta ramane sa decida fiecare ...

Oricum atitudinea ei ...

de unde sti tu ca va primi pedeapsa cu suspendare? esti de profesie avocat? procuror sau judecator? cunosti multe cazuri de acest gen?

nu se da cu suspendare decat in cazuri rare... unde sunt circumstante atenuante .. de exemplu defectiuni tehnice la masina.. si alte cazuri speciale. de obicei cand omori pe cineva pe trecerea de pietoni ajungi la bulau.

 

In Romania, si am vazut multe cazuri, se ia cu suspendare daca nu sunt circumstante agravante si esti la prima infractiune la legea circulatiei.

Link to comment
Share on other sites

Pff naspa incident doamne fereste, era ieri socat badea pe buna dreptate. Cat despre lege, tipa va primi 2-3 ani cu suspendare ca ma gandesc ca e la prima fapta si vreo alti 3 de proba pe langa astia. Corect, nedrept asta ramane sa decida fiecare ...

Oricum atitudinea ei ...

de unde sti tu ca va primi pedeapsa cu suspendare? esti de profesie avocat? procuror sau judecator? cunosti multe cazuri de acest gen?

nu se da cu suspendare decat in cazuri rare... unde sunt circumstante atenuante .. de exemplu defectiuni tehnice la masina.. si alte cazuri speciale. de obicei cand omori pe cineva pe trecerea de pietoni ajungi la bulau.

 

 

Da sunt, din contra, regula este ca sa nu se dea cu executare decat pt infractiuni cu intentie directa, si uneori indirecta, pentru infractiuni din culpa doar pt 10 % si poate e mult 10% primesti cu executare. Personal mi se pare si o practica buna, asta lasand la o parte subiectivismul si trairile cauzate de cazul asta. :)

 

LE: evident vorbesc pt infractiunile comise de oameni fara antecedente

 

Pt orice fapta pt care primesti o pedeapsa sub 4 ani se poate cere ca modalitate de executare suspendarea sub supraveghere conditionata. Art. 86 si urm., c. penal parca, nu am codul aici. :blink:

 

Mai e un art. 87 parca care mentioneaza ca in anumite conditii : sa nu fi avut o pedeapsa mai mare de 1 an parca, repet nu am codul aici si nu am chef sa caut(acum m-am trezit), chiar daca ai antecedente penale in anumite limite si primesti o pedeapsa mica poti cere sa nu fii incarcerat, in fine asta zice legiuitorul, ramane de apreciat de fiecare cat de bine / rau este.

Edited by Remus Ratiu
Link to comment
Share on other sites

N-are cum sa ia cu suspendare, daca s-ar fi intamplat noaptea si nu venea presa repede ar fi mutat trecerea in "colaborare" cu politia.

 

S-a mai intamplat...

In general se dau pedepse cu suspendare cand sunt oameni sus pusi sau rude ale unor persoane sus puse, defectiunile tehnice sunt doar pretexte.

 

Traim in Romania, tara tuturor posibilitatilor.

e pe dracu cine va baga in cap prostiile astea? cand e de omor poti fi tu ala care a inventat smecheria.. ca nu se mai baga nimeni. ce naiba persoane sus puse? adica cum intervii? tu daca esti prieten cu un judecator si alt prieten de-al tau a trecut peste cineva pe trecerea de pietoni tu te duci la judecator? cu spagi? ce ii zici .. uite scuze prietenu meu a trecut peste o studenta si a omoarat-o pe trecerea de pietoni... ia aici 2000 si lasa-l in pace? sau cum? ? nu mai bagati botu la badea si toti imbecilii .. o fi romania o tara corupta dar nu e chiar asa .

 

Pff naspa incident doamne fereste, era ieri socat badea pe buna dreptate. Cat despre lege, tipa va primi 2-3 ani cu suspendare ca ma gandesc ca e la prima fapta si vreo alti 3 de proba pe langa astia. Corect, nedrept asta ramane sa decida fiecare ...

Oricum atitudinea ei ...

de unde sti tu ca va primi pedeapsa cu suspendare? esti de profesie avocat? procuror sau judecator? cunosti multe cazuri de acest gen?

nu se da cu suspendare decat in cazuri rare... unde sunt circumstante atenuante .. de exemplu defectiuni tehnice la masina.. si alte cazuri speciale. de obicei cand omori pe cineva pe trecerea de pietoni ajungi la bulau.

 

 

Da sunt, din contra, regula este ca sa nu se dea cu executare decat pt infractiuni cu intentie directa, si uneori indirecta, pentru infractiuni din culpa doar pt 10 % si poate e mult 10% primesti cu executare. Personal mi se pare si o practica buna, asta lasand la o parte subiectivismul si trairile cauzate de cazul asta. :)

 

LE: evident vorbesc pt infractiunile comise de oameni fara antecedente

 

Pt orice fapta pt care primesti o pedeapsa sub 4 ani se poate cere ca modalitate de executare suspendarea sub supraveghere conditionata. Art. 86 si urm., c. penal parca, nu am codul aici. :blink:

 

Mai e un art. 87 parca care mentioneaza ca in anumite conditii : sa nu fi avut o pedeapsa mai mare de 1 an parca, repet nu am codul aici si nu am chef sa caut(acum m-am trezit), chiar daca ai antecedente penale in anumite limite si primesti o pedeapsa mica poti cere sa nu fii incarcerat, in fine asta zice legiuitorul, ramane de apreciat de fiecare cat de bine / rau este.

 

iar tu vorbesti de alte cazuri... sau nu cunosti. intradevar se da cu suspendare pt accidente cu morti ..etc sa zicem cand unul derapeaza si intra in altu' .. si iese cu morti... dar cand omori pe cineva pe trecerea de pietoni nu scapi cu suspendare in veci. eu stiu cazuri concrete.

Link to comment
Share on other sites

iar tu vorbesti de alte cazuri... sau nu cunosti. intradevar se da cu suspendare pt accidente cu morti ..etc sa zicem cand unul derapeaza si intra in altu' .. si iese cu morti... dar cand omori pe cineva pe trecerea de pietoni nu scapi cu suspendare in veci. eu stiu cazuri concrete.

 

 

Pai normal ca vorbesc de alte cazuri pt ca asta inca nu s-a judecat, iar eu vorbesc despre cazuri similare calcat pe trecere de pietoni, nu vorbesc despre accidente din derapaje, si hai sa vedem, tu ce zici nu e acelasi rezultat? daca omo 4 oameni dintr-o masina pt ca nu am respectat regulile de circulatie mergand mult peste limita in localitate sau omor 1 om ca nu am respectat dreptul lui de a trece pe trecere de pietoni? care e mai grav? sau hai sa coboram limta, omo un om in urma unui aciident sau 1 om pe trecere, ambele s-au soldat din nerespectarea regulilor de circulatia, evident pe plan emotional cel omorat pe trecere creeaza mai multe sentimente, insa din punct de vedere legal la baza infractiunii e aceeasi idee, nu am respectat regulile de circulatie.

 

De cunoscut cunosc, lucrez in domeniu. Vad ZILNIC cazuri similare, mai mult sau mai putin.

Daca o sa manifesti destul interes urmareste cazul si la sentinta definitiva dai un sprite (din asta cu eticheta cu cantecel) daca am eu dreptate sau daca nu dau eu(tot cu cantacel). Din umila-mi experienta bag mana in foc ca ia cu suspendare.

 

LE: daca tot ar fi sa-i fac apararea , mai degraba vinovati se fac retarzii , care din cate am inteles eu din imagini erau acolo si cand s-a produs accidentul, ei evident dirijand circulatia, tot ei fiind cei care fac semn pietonilor ca e safe sa treaca, evident nu era safe sa treaca, pei retardul care iti spune ca poti sa treci trebuie sa se uite si sa vada ca toti paticipantii in trafic au vazut semnul lui si ca pot sa se conformeze ...

Edited by Remus Ratiu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.