Jump to content

alta belea ca mi-am amintit


Recommended Posts

mie imi sta martorul avarie motor aprins si la dester imi da "Limita superioara amestec" ce inseamna si cum scap ,ca dupa resetare imi sta stins maxim 1 zi? :blink:

50195[/snapback]

 

Sonda lambda varza. Te mai miri ca iti consuma cat china. Mesajul ala inseamna ca ai un amestec prea bogat, peste limita superioara.

Link to comment
Share on other sites

mie imi sta martorul avarie motor aprins si la dester imi da "Limita superioara amestec" ce inseamna si cum scap ,ca dupa resetare imi sta stins maxim 1 zi? :blink:

50195[/snapback]

 

Cu ce ai resetat (stins) becul?

un prieten de-al meu are aceeasi problema la un e 46 si la Filaret a citit pe testerul ala Mixture too rich. L-a resetat si cind s-a aprins din nou a zis ceva de sonda lambda. Costa vreo 170 e.

 

Off topic:

Ce interfata si soft se poate folosi pentru citirea OBD? Ati cumparat vreunul de undeva vreuna care sa si mearga?

Link to comment
Share on other sites

am schimbat sonda lambda dar am pus una universala bosch sa nu fie compatibila sau trebuie schiumbate amandoua?

50214[/snapback]

 

 

Depinde ce tip de sonda ai avut.In functie de model.Nu toate sondele lambda sunt la fel :blink:

 

 

 

Nu te arunca sa schimbi sondele lambda.Eu zic sa te duci intr-un service in care se poate diagnostica corect o problema.(stiu ca e tot masina :) ).

 

Parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

sonda lambda universala? nu e buna delok...adika ai taiat tu firele si le-ai potrivit? pe tester trebuie sa iti arate amestecul in timp real....si iti dai seama daca e buna sau nu.....pune sonda lambda BERU e 4.5 milioane...da stii o treaba...eu beru am

 

 

edit: atat a fost pt e36 325 ...acu pt a tau o fi mai scump :blink:

Edited by Calin325
Link to comment
Share on other sites

Off topic:

Ce interfata si soft se poate folosi pentru citirea OBD? Ati cumparat vreunul de undeva vreuna care sa si mearga?

50211[/snapback]

 

 

Iti trebuie un scanner care sa citeasca pe CAN(ptr modelele mai noi).

 

Gasesti probabil cu cateva sute de dolari.Iti citeste doar codurile si sterge check engine light.

Link to comment
Share on other sites

si aia sa fie dusa?

eu am pus sonda lambda unuversala bosch--are ceva? ca aia originala e ...nu stiu ,dar mult oricum :blink:

50206[/snapback]

 

 

Pot exista 2 tipuri la modelul asta de masina.

 

Lambda Sensor 1

 

Black Signal

Grey Earth

White Earth

White Heater

 

Lambda Sensor 2

 

Black Ref. (out)

Red Heater (+)

White Heater (-)

Yellow Ref. (in)

 

Sondele fac acelasi lucru,dar in mod diferit.

Nu le poti amesteca.Daca ai pus una de acelasi tip, nu este nici o problema.(iti dai seama dupa instructiunile de instalatie).

Link to comment
Share on other sites

Off topic:

Ce interfata si soft se poate folosi pentru citirea OBD? Ati cumparat vreunul de undeva vreuna care sa si mearga?

50211[/snapback]

 

 

iti trebuie o interfata care sa aiba la baza integratul rs323........adica ceva de genul interfetele de decodare gsm.....si soft! daca ai drum prin fagaras iti dau un cd cu soft de diagnosticare (interfata se poate cumparfa sau construi.....construita nu costa mai mult de 70.000lei vechi)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.