Jump to content

martor frana mana


Recommended Posts

Salut!

De cateva saptamani ma confrunt cu o mica problema (daca ii pot spune asa) mi se aprinde cand si cand (pe intervale se 5-6 secunde) martorul de frana de mana din bord.

Mentionez ca nu imi piuie avertizorul sonor in aceste momente si ca se intampla numai in mers.

Ma gandesc ca nu e din senzorul de la tija de frana de mana pt ca in momentul cand trag de tija imi piuie si avertizorul.

Sunt un pic in ceata , de la ce poate fi?

Si ca sa fie si mai ciudat mi se intampla chestia asta mereu in acelasi sector de drum spre munca:)) SF frate!:twoup:

Daca aveti vreo idee de la ce ar putea fi sau daca v-ati confruntat si voi cu asa ceva pls reply!

O zi buna tuturor si astept pareri!

Link to comment
Share on other sites

Salut!

De cateva saptamani ma confrunt cu o mica problema (daca ii pot spune asa) mi se aprinde cand si cand (pe intervale se 5-6 secunde) martorul de frana de mana din bord.

Mentionez ca nu imi piuie avertizorul sonor in aceste momente si ca se intampla numai in mers.

Ma gandesc ca nu e din senzorul de la tija de frana de mana pt ca in momentul cand trag de tija imi piuie si avertizorul.

Sunt un pic in ceata , de la ce poate fi?

Si ca sa fie si mai ciudat mi se intampla chestia asta mereu in acelasi sector de drum spre munca:)) SF frate!:twoup:

Daca aveti vreo idee de la ce ar putea fi sau daca v-ati confruntat si voi cu asa ceva pls reply!

O zi buna tuturor si astept pareri!

ceva camp magnetic pe acolo...cine stie :twoup: , verifica contactul de la baza manerului de la frana de mana...poate ti-s contactele ciudate,indoite...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Nivelul la lichidul de frana e ok?

Asa se aprindea si la dacia nova care am avuto

omul vorbeste despre frana de mana... ce legatura sa aiba lichidul de frana cu treaba asta???

iar sa compari Dacia Nova cu un BMW, cel putin la manifestarile tehnice, e aventura curata.

cel mai probabil trebuie sa iti faca o atingere unul dintre contactele de la frana de mana...

Link to comment
Share on other sites

Nivelul la lichidul de frana e ok?

Asa se aprindea si la dacia nova care am avuto

omul vorbeste despre frana de mana... ce legatura sa aiba lichidul de frana cu treaba asta???

iar sa compari Dacia Nova cu un BMW, cel putin la manifestarile tehnice, e aventura curata.

cel mai probabil trebuie sa iti faca o atingere unul dintre contactele de la frana de mana...

 

Pai daca e de la un contact de la frama de mana in timp ce mergi cu BMW-ul bipaie incontinuu, si omul a spus ca nu bipaie.

Asa ca........ :twoup:

Iar intradevar este foarte mare diferenta recunosc intre dacia si Bmw, dar totusi bmw-ul nu are aripi, tot masina e

Bafta

Edited by 9iuli
Link to comment
Share on other sites

Placutele de frana. Ti-au ajuns la senzor, mergi si schimba-le.

 

...si continuand in aceeasi maniera......cand ti se aprinde martorul ptr placutele de frana sa mergi si sa schimbi injectoarele sau roata de rezerva.

Link to comment
Share on other sites

Placutele de frana. Ti-au ajuns la senzor, mergi si schimba-le.

 

...si continuand in aceeasi maniera......cand ti se aprinde martorul ptr placutele de frana sa mergi si sa schimbi injectoarele sau roata de rezerva.

 

Daca nu te pricepi mai bine taci. Peste cativa km o sa i se aprinda si martorul de placute, se aprinde din cand in cand cel de la frana de mana ca sa te previna sa nu ajunga la senzori sa-i distruga.

Edited by BRANDEX
Link to comment
Share on other sites

Deci exista un senzor care te anunta ca in curand o sa te anunte un senzor ca trebuie sa schimbi placutele. Interesant...

Poti sa detaliezi si ptr nestiutori care e principiul de functionare a "sistemului" asta ?

Link to comment
Share on other sites

Deci exista un senzor care te anunta ca in curand o sa te anunte un senzor ca trebuie sa schimbi placutele. Interesant...

Poti sa detaliezi si ptr nestiutori care e principiul de functionare a "sistemului" asta ?

 

Poti sa dai un search pe forum si o sa vezi.

Link to comment
Share on other sites

io n-as zice ca e de la placute, prin simplul fapt ca sistemul franei de ajutor (frana de mana) e complet diferit si chiar independent de cel al franei de serviciu...

in mod cert e vorba de un contact electric aiurea, pe undeva, care aprinde beculetul rosu din bord (!)...

omul intreba aici care ar putea sa fie acel contact, si noi am inceput sa ne dam cu parerea.

din descrierea simptomei "se aprinde doar in mers" cred ca ar putea fi cablul franei de mana, care atinge in mers un element de masa electrica in traiectoria lui catre saboti... si atunci aprinde beculetul rosu (!)...

@dilimakis: sfat - controleaza traiectul cablului franei de mana !

Edited by b50xxl
Link to comment
Share on other sites

Nivelul la lichidul de frana e ok?

Asa se aprindea si la dacia nova care am avuto

omul vorbeste despre frana de mana... ce legatura sa aiba lichidul de frana cu treaba asta???

iar sa compari Dacia Nova cu un BMW, cel putin la manifestarile tehnice, e aventura curata.

cel mai probabil trebuie sa iti faca o atingere unul dintre contactele de la frana de mana...

 

Pai daca e de la un contact de la frama de mana in timp ce mergi cu BMW-ul bipaie incontinuu, si omul a spus ca nu bipaie.

Asa ca........ :twoup:

Iar intradevar este foarte mare diferenta recunosc intre dacia si Bmw, dar totusi bmw-ul nu are aripi, tot masina e

Bafta

 

 

Ma simt dator cu un raspuns.

Am fost azi la bavaria. Problema rezolvata: era necesara completarea nivelului la lichidul de frana.

Am completat si acum totul este ok.

Va mutumesc pt pareri!

Vezi b50xxl, ce rezolvare a avut? si vezi ca si la bmw si la dacie e acelasi lucru.Nu sunt avioane :twoup:

Edited by 9iuli
Link to comment
Share on other sites

sistemele de franare de serviciu (hidraulic) si cel de ajutor (pe resort) la BMW e 46 sunt INDEPENDENTE !

deci n-are nicio legatura nivelul lichidului de frana de la sistemul hidraulic cu senzorul de alarma (!) din bord, de la frana de mana...

singura exceptie ar fi modelele canadiene, care au acelasi tip de avertizare (!), cum a aratat si florin33 in extrasul din manual...

@dilimakis> oricum, bine ca ti-ai rezolvat problema...

Edited by b50xxl
Link to comment
Share on other sites

Asta mi-a spus mecanic angajat la Bavaria , el mi-a completat lichidul de frana si de atunci nu mi s-a mai aprins nici o data.

Mentionez ca inainte mi se aprindea zilnicde cateva ori.

 

 

lichidul de frana nu se evapora ! ar trebui sa afli pe unde a pierdut

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.