Jump to content

Real Upgrade (caut parerile cunoscatorilor sau ale fanaticilor)


alr277

Recommended Posts

Am revenit cu evidenta mea MANIE dezvoltata fata de al meu 318i din 1993

Tin sa mentionez din start ca sunt FOARTE ATASAT DE ACEASTA MASINA chiar daca merge aproape vai mama ei.

Am descoprit de curand ca sunt niste meserias care fac turbine si pentru modelul meu, ce ma intereseaza este urmatorul fapt: Ok imi pun turbina dar asta inseamna ca maresc compresia deci trebuie sa maresc si cantitatea de carburant ce intra deci pun injectoare mai jmechere dar am nevoie si de 16 supape ca acest carburant sa fie distribuit cat mai omogen, deci cum pun 16 valve pe un 318i, plus de asta rotatiile vor fi mai multe grosolan spus si fortele mult mai puternice, nu trebuie schimbat tot mecanismul motor cu ceva mai performant: incepand de la arbore pana la mai stiu eu ce? :twoup:

Apoi am crescut puterea presupunand ca am rezolvat treaba cu 16 valve eu sunt de parere ca am nevoie de cutie profesionala, ambreaj profesional, nu are rost sa mai zic de sistem de franare si evacuare sport profesional, dar cum ramane cu cardanul si cu grupul spate sau diferential cum ii zice?

Pot monta pe a mea cutie si tot angrenajul asta al transmisiei (cardan, grup si ce o mai fi) de la un model mai puternic ex: M3?

Ma mai intereseaza un sevice bun de motoare adica niste baieti care stiu ce fac si iti pun motorul la punct?

Nu sunt asa de priceput in ale masinilor si astept niste sfaturi sincere si la subiect SI NU O SA IMI PUN MOTOR MAI PUTERNIC, vreau sa fac din 1.8 asta al meu un ozn un sleeper ca nu modific nimic la caroserie :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Te-ai interesat despre costuri?

 

Ca sa supraalimentezi masina te costa minim 5000 euro, asta daca vrei sa faci ceva profesionist.

Adica sa pui pistoane forjate, biele forjate, sa schimbi injectoarele cu unele cu debit mai mare, etc.

Chiar mai mult te costa.

 

Trebuie sa schimbi si suspensia, sa faci un upgrade la sistemul de franare..

 

 

Nu stiu ce vrei sa faci cu o cutie de M3.

 

Ar ajuta mult un diferential LSD insa costa in jur de 2500 euro unul aftermarket.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Excludem costurile din start nu conteaza cat costa

Important este tot ce am de pus si de modificat ca sa mearga masina ceas sa nu lipseasca nimic totul sa fie ca la carte

Si banuiesc ca in cazul unei supraalimentari nu mai face fata cutia mea de viteze.

Sincer am vazut ca esti priceput te org daca ai timp sa imi explici asa mai in detaliu cu ce se manac treaba asta

Link to comment
Share on other sites

Daca vroiam un 325 nu mai puneam toate intrebarile astea

Deci e clar ca sunt un pic dus prefer sa o numesc dragoste fata de masina

Si am specificat ca astept pareri de la cunoscatori si fanatici si ca nu vreau alta motorizare

Link to comment
Share on other sites

In afara de costurile foarte mari, apare problema fiabilitatii.

 

O astfel de masina nu va fi deloc fiabila decat daca optezi pentru o solutie de la o firma consacrata.

 

De exemplu un compresor AC S.

Insa costurile sunt foarte foarte mari, nu cred ca vrei sa dai inca o data valoarea masinii.

 

Chiar daca tu spui sa excludem costurile din discutie, este imposibil.

La asa ceva, totul se invarte in jurul costurilor.

 

La ce putere vrei sa ajungi?

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Ok am inteles ca e mic

CE VREAU EU SA INTELEGETI E CA EU MOTORUL ASTA VREAU SA IL FAC BELEA SI MASINA ASTA A MEA NU MA INTERESEAZA ALTUL SI NICI ALTA MASINA.

DECI CINE CREDE CA MA POATE AJUTA CU TOT RESPECTUL ASTEPT SFATURI

REPET VREAU SA DUC LA EXTREM UN 318 DIN 1993

MA INTERESEAZA ABSOLUT TOT CE II POT FACE SI CUM

IN SPECIAL CUM PUN 16 VALVE PE EL

Link to comment
Share on other sites

AC Schnitzer este o firma profesionista si cel mai important, straina. :twoup:

 

Deci calitatea este cu totul alta decat daca faci asemenea modificari la o firma romaneasca.

 

Plus ca trebuie sa te gandesti cate masini supraalimentate au la activ firmele romanesti de tuning.

Nu sunt prea multe...

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Iti multumesc din suflet ca m-ai indreptat catre un nebun ca mine...o sa incerc sa iau legatura cu tipul si sa ma apuc si eu de proiect

mii de multumiri, chiar este cineva care stie ce inseamna sa te atasezi si sa iubesti o masina

Link to comment
Share on other sites

Sincer imi pare rau ca nu e posibil sa facem si la noi in tara asa ceva

Jur ca daca o sa imi iasa afacerile calumea in cativa ani caut cativa nebuni priceputi ca mine (eu fiind doar nebun) si ma voi baga in asa ceva

Link to comment
Share on other sites

Pana adun un 15.000 Eur sa fac ce visez eu ma apuc naibi de studiat

Sa stiu si eu cu ce se manac motoarele astea in primul rand

Si urmatorul pasa astea supraalimentate

Daca sti de unde pot culege asemenea informatii mi-ai fi de mare folos

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.