Jump to content

Recommended Posts

Am si eu 2 probleme si va rog sa ma ajutati intr-un fel. Nu sunt mecanic si nu stiu cum sa va explic mai bine

1. in zona in care este filtrul de ulei, si fulia care este legata de alternator motorul este murdar de ulei si acum s-a depus praf si arata foarte aiurea nu imi picura ulei pe carosabil, nivelul de ulei este acelasi, dar acolo sunt mereu vapori de ulei. Presupun ca nu a fost tot timpul asa motorul, ce pot sa fac sa scap de problema? sunt niste garnituri ce trebuie schimbate? Sa strang suruburile alea care sunt pe motor.

2. aseara am auzit cand viram stanga ca scartaie ceva usor la volan. Zgomotul vine cumva chiar din spatele volanului.

Masina este un E46 316i

Link to comment
Share on other sites

Aceasi problema am avut-o si eu acum ceva vreme,trebuie sa cumperi o garnitura,niste o-ring-uri(garnituri circulare),insa este putin greu de ajuns acolo,piesele o sa te coste 20 de lei dar manopera vre-o 50!(verifica uleiul de fiecare data sa nu ai surprize neplacute)!
Link to comment
Share on other sites

Pt. problema 1: este de vina oring-ul de la imbinarea carcasei filtrului de ulei pe motor. Am avut exact aceeasi problema pe un e46 316i. Este destul de dificil de ajuns la el. Trebuie sa mergi la un mecanic sa vada ce garnituri iti mai trebuie si ce trebuie sa desfaca. Iti recomand sa iei garnituri originale ca sa nu ai surprize ulterior. Inca o chestie - incearca sa folosesti uleiul recomandat de BMW pt masina ta altfel risti sa transpire iar.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Cu scartaitul am rezolvat am inteles ca e de la lichidul de la servo. dar cu uleiul cum rezolv? Partea incercuita din poza la mine e plina de urme de ulei si praf.

 

Cum adica scartaitu e de la uleiu' de servo ? Ce legatura are una cu alta ? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Asa mi s-a spus si am mers la service si s-au uitat aia la lichidul de servo si cica e ok. Si totusi scartaiatul se aude nu tot timpul si cateodata aproape imperceptibil daca dau muzica mai tare nu se aude dar stiu eu ca e acolo si ma eneveaza de mor. Se aude ca o "balama " de la o usa numai ca foarte fin.
Link to comment
Share on other sites

Asa mi s-a spus si am mers la service si s-au uitat aia la lichidul de servo si cica e ok. Si totusi scartaiatul se aude nu tot timpul si cateodata aproape imperceptibil daca dau muzica mai tare nu se aude dar stiu eu ca e acolo si ma eneveaza de mor. Se aude ca o "balama " de la o usa numai ca foarte fin.

 

am intrebat fiindca si la mine se auzea scartaitu ala si am sperat ca daca schimb lichidu de servo (oricum avea 2 ani si trebuia sa-l schimb) nu se mai aude

l-am schimbat ieri si parca nu se mai aude...oricum, la mine se auzea cand mergeam mult pe caldura si in trafic aglomerat...sa speram ca asta a fost solutia

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.