Jump to content

Explozie pneu la 200 km/h , autostrada soarelui


slacker

Recommended Posts

sunt inca in stare de soc. acum 30 de minute am ajuns acasa si nu-mi pot gasi locul .

astazi am venit din constanta in bucuresti si pe autostrada soarelui am avut explozie la pneu spate dreapta la 200 km/h.

numai eu stiu cum am reusit sa redresez masina.nici nu stiu cum sa-i multumesc lui dumnezeu ca nu am patit nimic..

 

daca are cineva idee ce ar fii putut provoca explozia il rog sa posteze. mi-e frica sa mai merg.

pneul este bridgestone . in stare foarte buna, presiunea in pneuri ultima oara am facut-o cu 0,2 atmosfere mai mica decat decat im tabelul de pe masina (pt.5 persoane) daca nu gresesc 2.2 atmosfere.

 

ii rog pe cei care nu vor sa fie pe subiect sa se abtina .s-ar putea intampla oricarui posesor de bmw si nu e de gluma

post-9463-1212511709_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 182
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

sunt inca in stare de soc. acum 30 de minute am ajuns acasa si nu-mi pot gasi locul .

astazi am venit din constanta in bucuresti si pe autostrada soarelui am avut explozie la pneu spate dreapta la 200 km/h.

numai eu stiu cum am reusit sa redresez masina.nici nu stiu cum sa-i multumesc lui dumnezeu ca nu am patit nimic..

 

daca are cineva idee ce ar fii putut provoca explozia il rog sa posteze. mi-e frica sa mai merg.

pneul este bridgestone . in stare foarte buna, presiunea in pneuri ultima oara am facut-o cu 0,2 atmosfere mai mica decat decat im tabelul de pe masina (pt.5 persoane) daca nu gresesc 2.2 atmosfere.

 

ii rog pe cei care nu vor sa fie pe subiect sa se abtina .s-ar putea intampla oricarui posesor de bmw si nu e de gluma

post-9463-1212511709_thumb.jpg

Nasol .. am patit si eu una ca asta .. in tinerete .. si nu eram pe autostrada .. de fapt nici nu exista autostrada soarelui ..

Posibile cauze:

Starea anvelopei .. chiar daca era noua ... cauciucul ei s-ar putea sa fie invechit .. adica mai sunt oameni care au prin depozite de ani de zile caucicuri noi .. dar de fapt .. guma e batrana...

Autostrada soarelui poate sa fie o alta cauza ..

la 200 km/h daca mai ai si suspensii sport .. esti ca in caruta ...

Caldura excesiva... daca ai franat puternic, e foarte probabil ca discurile sa se fi incins ...

Un cui, o porcoava de cal .. sau alte tampenii .... pe sosea ..

Link to comment
Share on other sites

Daca aveai 200 acum nu mai postai aici :twoup: ... poate aveai mai putin,mult mai putin si nu ai fost atent la kilometraj
stiu ca ar trebuii sa fiu criticat pentru asta ,dar mi-am facut un obicei prost pe autostrada soarelui . sa merg mereu cap coada 200-210 constant.nu vreau sa credeti ca sunt un sofer inconstient ,dar am facut-o de foarte multe ori noapte si nu poate sa-mi spuna nimeni ca noapte pe a.s cu 184 cai nu ar merge macar 170 constant.
Link to comment
Share on other sites

Daca aveai 200 acum nu mai postai aici :twoup: ... poate aveai mai putin,mult mai putin si nu ai fost atent la kilometraj

 

Sigur ca da.Poate avea 60 kmh, si credea ca are 200...

Numai experti pe-aici...

 

Poate cand vei avea masina vei mai invata !

 

On topic : Urat ce s-a intamplat, bine ca nu s-a intamplat ceva mai rau :twoup:

A actionat in vreun fel DSC ?

Edited by Andrei92
Link to comment
Share on other sites

1 Cel mai probabil, defect de fabricatie. Nu e normal sa explodeze un Bridgestone in buna stare nici macar la 200km/h.

2 Ai calcat pe ceva metalic care a sectionat anvelopa.

1.asta e o varianta la care ma gandesc si eu.

2.daca as fii calcat pe ceva metalic care mi-a sectionat anvelopa de ce s-a extins atat de mult sectionare?

Link to comment
Share on other sites

Daca aveai 200 acum nu mai postai aici :twoup: ... poate aveai mai putin,mult mai putin si nu ai fost atent la kilometraj

Offf ... prietene .. :twoup:

 

Degeaba faci asa,poate a facut pana sau pneul a fost taiat,daca facea explozie de genu BUM...crede-ma ca nu o mai redresa nimeni la 200,mai ales cu tractiune spate...

Link to comment
Share on other sites

Daca aveai 200 acum nu mai postai aici :D ... poate aveai mai putin,mult mai putin si nu ai fost atent la kilometraj

Offf ... prietene .. :twoup:

 

Degeaba faci asa,poate a facut pana sau pneul a fost taiat,daca facea explozie de genu BUM...crede-ma ca nu o mai redresa nimeni la 200,mai ales cu tractiune spate...

Sa inteleg ca nu ai masina... permis ai? Daca da, cate mii de km?

Sau ai facut si tu explozie la NFS .. si nu ai reusit sa o redresezi... si din cauza asta iti dai cu parerea aici..?? :twoup:

No offence, dar...

BUM face la o Dacie, daca e din aia cu cauciucuri cu camera ..

La BMW-uri .. nu face BUM... mai ales daca e de talie joasa .. Pneul nu e un balon.. :D crede-ma :D

Edited by alien4u
Link to comment
Share on other sites

sunt inca in stare de soc. acum 30 de minute am ajuns acasa si nu-mi pot gasi locul .

astazi am venit din constanta in bucuresti si pe autostrada soarelui am avut explozie la pneu spate dreapta la 200 km/h.

numai eu stiu cum am reusit sa redresez masina.nici nu stiu cum sa-i multumesc lui dumnezeu ca nu am patit nimic..

 

daca are cineva idee ce ar fii putut provoca explozia il rog sa posteze. mi-e frica sa mai merg.

pneul este bridgestone . in stare foarte buna, presiunea in pneuri ultima oara am facut-o cu 0,2 atmosfere mai mica decat decat im tabelul de pe masina (pt.5 persoane) daca nu gresesc 2.2 atmosfere.

 

ii rog pe cei care nu vor sa fie pe subiect sa se abtina .s-ar putea intampla oricarui posesor de bmw si nu e de gluma

post-9463-1212511709_thumb.jpg

Nasol .. am patit si eu una ca asta .. in tinerete .. si nu eram pe autostrada .. de fapt nici nu exista autostrada soarelui ..

Posibile cauze:

Starea anvelopei .. chiar daca era noua ... cauciucul ei s-ar putea sa fie invechit .. adica mai sunt oameni care au prin depozite de ani de zile caucicuri noi .. dar de fapt .. guma e batrana...

Autostrada soarelui poate sa fie o alta cauza ..

la 200 km/h daca mai ai si suspensii sport .. esti ca in caruta ...

Caldura excesiva... daca ai franat puternic, e foarte probabil ca discurile sa se fi incins ...

Un cui, o porcoava de cal .. sau alte tampenii .... pe sosea ..

 

am suspensii sport si la orice denivelare . gen podurile de pe a soarelui parca sunt in caruta.

 

ieri seara am schimbat placutele de frana spate. le-am cumparat de la un magazin vizavii de intercontinental.

singurele pe care le avea erau astea .pret 140 ron. e prima oara cand le schimb si nu ma pricep . mi-a spus de la magazin ca sunt ecologice si atat ,iar pe baiatul care mi le-a schimbat le-am intrebat ce parere are de firma respectiva si mi-a spus ca sunt ok.

eu ma asteptam sa fie mult mai mult dar acum nu imi pare rau pt ca le-am pus pe astea pt ca nu vreau sa dau banii in plus pe lucruri consumabile care practic fac aceiasi treaba .

ar putea fii placutele astea de 2 bani si asta sa fie cauza exploziei?

Link to comment
Share on other sites

Daca aveai 200 acum nu mai postai aici :D ... poate aveai mai putin,mult mai putin si nu ai fost atent la kilometraj

Offf ... prietene .. :twoup:

 

Degeaba faci asa,poate a facut pana sau pneul a fost taiat,daca facea explozie de genu BUM...crede-ma ca nu o mai redresa nimeni la 200,mai ales cu tractiune spate...

Sa inteleg ca nu ai masina... permis ai? Daca da, cate mii de km?

Sau ai facut si tu explozie la NFS .. si nu ai reusit sa o redresezi... si din cauza asta iti dai cu parerea aici..?? :twoup:

 

Nu am facut expozie in nfs,ca acolo dai R si isi revine,e ca noua :D .....Dar explozie a facut o masina in care intamplator ma aflam...la 80 km\h si tot pe spate..si s-a dus pe camp cu ea,nu a mai putut sa o redreseze,s-a intors efectiv de spate cand a facut poc:) si asta la 80...Vrei sa spui ca la o explozie nu-ti fuge masina de spate (daca e pe spate explozia)? pai la 200 cum o mai redresezi...

 

Edit: Masina nu era Dacie era un Cielo,nu stiu ce pneuri avea dar s-a intamplat sa fuga de spate :D

Edited by Alex4Tuning
Link to comment
Share on other sites

1 Cel mai probabil, defect de fabricatie. Nu e normal sa explodeze un Bridgestone in buna stare nici macar la 200km/h.

2 Ai calcat pe ceva metalic care a sectionat anvelopa.

1.asta e o varianta la care ma gandesc si eu.

2.daca as fii calcat pe ceva metalic care mi-a sectionat anvelopa de ce s-a extins atat de mult sectionare?

Pentru ca janta e rotunda... si are marginile ascutite .. calcand in interiorul cauciucului ti-l taie ca o foarfeca :twoup:

Crede-ma .. am vazut asha ceva .. nu o singura data .. chiar de 2 ori ...

Daca luai ceva ascutit in cauciuc .. atunci mai mult ca sigur iti zbura de pe janta .. cu tot ..

Eu am patit-o la peste 200 pe fata .. am luat o potcoava care mi-a zburat cauciucul si tot plasticul ala care e pus sub aripa .. si un pic din bara din fata .. la un cabrio...

Asha explozie .. pe spate .. am avut si de-aia .. nu e asha de greu de controlat cu e cea de pe fata .. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Nu am facut expozie in nfs,ca acolo dai R si isi revine,e ca noua :twoup: .....Dar explozie a facut o masina in care intamplator ma aflam...la 80 km\h si tot pe spate..si s-a dus pe camp cu ea,nu a mai putut sa o redreseze,s-a intors efectiv de spate cand a facut poc:) si asta la 80...Vrei sa spui ca la o explozie nu-ti fuge masina de spate (daca e pe spate explozia)? pai la 200 cum o mai redresezi...

 

Edit: Masina nu era Dacie era un Cielo,nu stiu ce pneuri avea dar s-a intamplat sa fuga de spate :twoup:

 

Eu la explozia pe fata .... am tras frana de mana .. si am calcat frana de picior abia in momentul in care reusisem sa indrept masina .. ca se cam ducea spre sant ..

La explozia pe spate .. am simtit-o cum s-a lasat brusc .. tot in dreapta am avut-o .. a inceput sa plece spatele ... am tras foarte tare de volan dreapta .... am dat treapta inferioara ... si am accelerat pana cand am reusit sa o tin in drift .. si sa evit santul ... si incet incet .. am inceput sa trag in stanga ... si cand am adus-o pe o pozitie cat de cat dreapta .. am calcat frana .. si am reusit sa o opresc ..

Bine .. manevrele .. nu sunt descrise cu exactitate .. dar .. parca ceva de genul asta am facut in ambele cazuri...

Si, da, am luat o piatra din aceea de terasament .. la o dacie ... pe la 140 Km/h ... pe spate .. care mi-a retezat pur si simplu janta ... a facut Bum si am reusit sa o redresez ... he he .. in sant :D... asta dupa ce am defilat prin fata unui camion :D (in sant s-a dus singura sa nu va inchipuiti ca am reusit eu sa ii fac ceva .. )

 

 

Un admin sa modifice titlul .. ar trebui sa fie explozie nu exploieze :D

Link to comment
Share on other sites

Daca aveai 200 acum nu mai postai aici :D ... poate aveai mai putin,mult mai putin si nu ai fost atent la kilometraj

Offf ... prietene .. :twoup:

 

Degeaba faci asa,poate a facut pana sau pneul a fost taiat,daca facea explozie de genu BUM...crede-ma ca nu o mai redresa nimeni la 200,mai ales cu tractiune spate...

Sa inteleg ca nu ai masina... permis ai? Daca da, cate mii de km?

Sau ai facut si tu explozie la NFS .. si nu ai reusit sa o redresezi... si din cauza asta iti dai cu parerea aici..?? :twoup:

No offence, dar...

BUM face la o Dacie, daca e din aia cu cauciucuri cu camera ..

La BMW-uri .. nu face BUM... mai ales daca e de talie joasa .. Pneul nu e un balon.. :D crede-ma :)

 

da..m-am jucat pe play station :D si m-am gandit sa fac un topic interesant :P

sper ca sa nu te joci pe play station si tu cu din astea . si daca te joci sa fie Dumnezeu cu tine

Link to comment
Share on other sites

Nu am facut expozie in nfs,ca acolo dai R si isi revine,e ca noua :twoup: .....Dar explozie a facut o masina in care intamplator ma aflam...la 80 km\h si tot pe spate..si s-a dus pe camp cu ea,nu a mai putut sa o redreseze,s-a intors efectiv de spate cand a facut poc:) si asta la 80...Vrei sa spui ca la o explozie nu-ti fuge masina de spate (daca e pe spate explozia)? pai la 200 cum o mai redresezi...

 

Edit: Masina nu era Dacie era un Cielo,nu stiu ce pneuri avea dar s-a intamplat sa fuga de spate :twoup:

 

Eu la explozia pe fata .... am tras frana de mana .. si am calcat frana de picior abia in momentul in care reusisem sa indrept masina .. ca se cam ducea spre sant ..

La explozia pe spate .. am simtit-o cum s-a lasat brusc .. tot in dreapta am avut-o .. a inceput sa plece spatele ... am tras foarte tare de volan dreapta .... am dat treapta inferioara ... si am accelerat pana cand am reusit sa o tin in drift .. si sa evit santul ... si incet incet .. am inceput sa trag in stanga ... si cand am adus-o pe o pozitie cat de cat dreapta .. am calcat frana .. si am reusit sa o opresc ..

Bine .. manevrele .. nu sunt descrise cu exactitate .. dar .. parca ceva de genul asta am facut in ambele cazuri...

Si, da, am luat o piatra din aceea de terasament .. la o dacie ... pe la 140 Km/h ... pe spate .. care mi-a retezat pur si simplu janta ... a facut Bum si am reusit sa o redresez ... he he .. in sant :D... asta dupa ce am defilat prin fata unui camion :) (in sant s-a dus singura sa nu va inchipuiti ca am reusit eu sa ii fac ceva .. )

 

 

Un admin sa modifice titlul .. ar trebui sa fie explozie nu exploieze :D

 

Trebuie sa ai si ceva experienta in ale sofatului ca sa faci toate chestiile alea pe care le-ai descris:)...Mie tot nu imi vine sa cred ca la 200 daca faci o explozie de pneu masina isi continua traiectoria initiala fara sa traga stanga sau dreapta.Totusi sunt 200 km\h,e greu de oprit masina si in conditi normale, dar cu un pneu rupt e mult mai greu..Oricum a avut noroc asta e clar :D

Edited by Alex4Tuning
Link to comment
Share on other sites

Numai experti pe-aici...

Poate cand vei avea masina vei mai invata !

te simti cu musca pe caciula?

 

On topic: e bina ca ai redresat-o si ai scapat intreg.ursul zxz a facut explozie la 180 si s-a dat de cateva ori peste cap.la el motivul a fost ca a avut jantele prea mari si au frecat in aripi.

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=16762

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.