Jump to content

Bmw 730d E65


cheloo47

Recommended Posts

Noroc! vreau sa aflu si eu niste pareri va rog mult in legatura cu seria 7 e65!vreau sa-mi achizitionez un asemenea utilaj din 2005 motor 3000 diesel!ma intereseaza pareri despre el cei care-l au mai ales!tot ce se poate despre el daca se poate!va multumesc anticipat!!!
Link to comment
Share on other sites

multumesc pentru sfat.......astept mai multe..cade ceva?....pro contra...benzina diesel?am inteles ca dieselul este mai fiabil ca benzinarul....

 

Nu vreau sa te speriu, insa zilele trecute citeam pe forum ca la un 730d i se stricase o turbina...stai putin sa caut topicul respectiv...

 

LE : Uite topicul... http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...mp;hl=dupa+ulei

Insa asta nu se intampla cu regularitate, sa cada turbina, depinde mult cum o menajezi. Daca schimbi vitezele peste 2500 rpm si nu accelerezi brusc de sub 2000 rpm ii prelungesti viata...

Edited by Andrei92
Link to comment
Share on other sites

:twoup: :twoup: :D :D

vorbesti de pe pereti!!!!!!!!nu este e65 cu cutie manuala ca sa schimbi tu cum vrei si pe langa asta e65 e destul de fiabil ....chiar nu am intalnit pe cineva sa se planga de probleme grave.

 

bine asta nu la orice masini,daca e inteetinuta corespunzator va merge mult timp.

735i consuma minim 16 in oras si 730d 9% minim (nu in buc)

 

multumesc pentru sfat.......astept mai multe..cade ceva?....pro contra...benzina diesel?am inteles ca dieselul este mai fiabil ca benzinarul....

 

Nu vreau sa te speriu, insa zilele trecute citeam pe forum ca la un 730d i se stricase o turbina...stai putin sa caut topicul respectiv...

 

LE : Uite topicul... http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...mp;hl=dupa+ulei

Insa asta nu se intampla cu regularitate, sa cada turbina, depinde mult cum o menajezi. Daca schimbi vitezele peste 2500 rpm si nu accelerezi brusc de sub 2000 rpm ii prelungesti viata...

Link to comment
Share on other sites

multumesc pentru sfat.......astept mai multe..cade ceva?....pro contra...benzina diesel?am inteles ca dieselul este mai fiabil ca benzinarul....

 

Nu este. :twoup:

 

Datorita motorinei proaste apar probleme la injectoare si pompe.

 

Insa asta nu inseamna ca nu merita sa cumperi un 730d.

Este o masina foarte buna, totul este sa ti-o permiti.

 

@nik_romania: N-ai auzit pe nimeni cu E65 care sa se planga de probleme grave? :twoup:

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Cheloo47: turbina este problema la orice diesel... daca-i faci testare riguroasa la cumparare n-ai treaba,doar nu vrei sa te insori cu masina... Problemele care apar la masinile diesel, in general la BMW generatie mai noua, sunt probleme la injectoarel din cauza la motorina proasta si probleme la turbo... dar nu e motiv sa nu-ti iei masina ca poate-ti cade turbo.. sau 2 injectoare ... nici injectoarele nici turbina nu-s exagerat de scumpe, si nu e obligatoriu sa cumperi de la AB... Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

Eu nu zic nimic tu stii daca-ti permiti diferenta de consum, clar ca 730i-u daca-l iei in conditie tehnica foarte buna, statistic is mai mici sanse sa-ti cada injectoarele fata de 730d, sau sa nu mai zic care is sansele sa-ti cada turbina.. in conditia in care nu are... :twoup:.

 

730d se devalorizeaza mai greu , si poate il vinzi mai usor decat un 730i.... am un prieten cu 735i... isi permite sa-l alimenteze, nu se plange de nici o problema cu masina...

si se lauda cu consum urban de in jur la 18.. 730i la consum urban este cam tot pe acolo...

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

deci turbina ar fi buba mare la diesel....

Turbina, injectoare..

 

Daca achizitia masinii nu este un efort financiar, probabil ca nu vei avea probleme la intretinere.

 

Sunt multe piese care pot pica, verificarea tehnica de dinaintea achizitie ajuta insa nu-ti garanteaza ca nu-ti va pica nimic.

 

Stiu pe cineva caruia i-a picat turbina la un E65 730d din 2005 acum 3 saptamani si acum cateva zile i-a picat si motorul. :twoup:

 

Este clar ca sansele sa-ti pice motorul la o astfel de masina sunt foarte mici insa SHIT HAPPENS! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

normal ca o sa fie un efort ca nu ma dau banii afara din casa dar sper sa fie un efort care sa merite...cred ca o sa optez pentru un diesel dar mai am timp de gandire.....oricum trebuie sa fac o alegere inteleapta.....cineva care a lucrat la AB mi-a zis ca 730d este mai fiabil decat benzinaru'...acum ramane de vazut ..ce noroc am ...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.