Jump to content

Recomandari E65


denti_marius

Recommended Posts

Intentionez si eu sa ma dau cu un septar de prin 2004-2005. Prefer 3.0 diesel.Initial am vrut un X5, insa cred ca tot confortul primeaza, mai ales ca merg doar pe strazi asfaltate :twoup:

 

As avea o serie de intrebari, daca are cineva timp si amabilitate sa ma ajute:

 

1.Iarna, pe zapada/gheata, nu e dificil de stapanit? Acum am un e39 2litri diesel fara DSC, in general nu am avut probleme cu el, dar s-a mai intamplat sa ma sperie cu intoarceri la 180 gradĂŠ; as da vina pe lipsa DSC. Dar la septar si puterea si cuplul sunt mult mai mari. Asta de fapt era principalul "argument" pt X5, tractiunea integrala Xdrive.

 

2.AM vazut pe diferite topicuri ca in general se evita primii ani de fabricatie. Un an de fabricatie dupa 2004 inclusiv ar fi OK?

 

3.Ce inseamna "dynamic drive" si "soft close".Chiar nu am nici un fel de idee. Sunt necesare?

 

4.Ce dotari imi recomandati sa caut? Aici as indrazni sa va rog sa le enumerati net, raspunsuri de genul "cat mai multe" nu ma ajuta prea mult...

Apropo de dotari, ce parere aveti despre ventilatia din scaune?E utila sau e doar un moft?

 

Multumesc mult. Sper sa ma hotarasc mai usor.

Link to comment
Share on other sites

1. Iarna - cauciucuri de iarna si nu ai nici o problema, am si eu e39 cu DSC si Dunlop wintersport M3 am bagat si depasiri mai aiurea pe zapada, fara nici o problema

2. Asta cu primii ani de fabricatie ,este relativa, ca daca au aparut probleme sau recall-uri neamtu a dus masina in service si s-a rezolvat problema (resoftari etc)

3. Dynamic drifve= inseamna ca la viraje bruste stanga dreapta masina nu face balans, pe langa strut barul din fata care e standard mai are ceva minuni pe la rotile din spate, soft close, inseamna ca nu tre sa trantesti usile,deci daca le impingi cu prea putina forta si nu se inchid cum trebuie masina trage usa si se inchd automat.

4. E seria 7... cam are multe dotari... la tapiserie piele, orice e util, vezi si tu bancheta spate incalzita, volan incalzit, perdeluta electrica la luneta si la usile din spate, trapa panoramica...

Link to comment
Share on other sites

1. Probabil pentru ca ai ASC.

 

Seria 7 sta foarte bine la acest capitol.

Daca folosesti pneuri de iarna nu vei avea probleme.

 

2. Este intr-adevar mai bine sa nu cumperi masini din primii ani de fabricatie.

Foarte multe probleme sunt rezoltate pe garantie in primii ani de fabricatie iar masinile mai recente sunt imbunatatite constant.

 

3. Dynamic Drive

 

4. Seria 7 are foarte multe dotari in standard.

Scaunele ventilate sunt foarte misto insa nu obligatorii.

 

Mie imi plac foarte mult scaunele confort, Active Steering-ul si Dynamic Drive-ul.

Link to comment
Share on other sites

Active Steering-ul este o optiune foarte utila, cel putin dupa parerea mea.

 

In loc sa invarti volanul o data si jumatate ca sa brachezi rotile, il invarti doar o data.

Sistemul functioneaza la viteze de sub 100 km/h deci ajuta foarte mult la parcari si in traficul urban.

 

Iar farurile adaptive sunt foarte utile, vizibilitatea mai buna nu strica. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Sincer inclin spre confort. Acum am un e39, dar inainte am avut un S 300 TD/98 si cam tanjesc dupa confortul lui. Insa BMW-ul e tot BMW. Deci , cred ca un seria 7 ar fi OK. Am inclinat si spre un X5 pentru ca mi-ar place si un SUV. Problema e ca tot ma sucesc intre X5 si e65 si nu prea stiu.Daca mi le-as fi permis pe ambele ar fi fost super, insa......

Probabil o sa plec in vreo luna-doua in germania si ce gasesc intai in stare buna si cu dotarile care le caut.... In Piatra Neamt avem o problema ff mare cu bordurile care sunt ff inalte.Pt asta mi-ar onveni un X5.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.