Jump to content

Capac trapa blocat


Recommended Posts

Salut,

 

imi pare rau daca nu scriu unde trebuie, dar sunt nou pe forum, sa ma iertati.

 

Am un E46 Sedan din 12/2000. Am o problema cu "capacul" de la trapa - ma refer la partea din interiorul masinii, din plafon, pe care poti sa o "tragi" cu mana. Cred ca s-au rupt pisele pe care culiseaza, se misca fortat, face un zgomot oribil, "se agata". Daca incerc sa deschid trapa se aude ca si cum ar rupe tot mecanismul in bucati. La inceput am crezut ca a intrat ceva din exterior, o creanga de copac ( ... :twoup: ). Am cautat pe net si am gasit un DiY in care spune ca e unul din defectele cele mai des intalnite .. se "rup" doua piese SLIDING PIECE LEFT / RIGHT .. le-am cautat si le-am gasit pe realoem... nu m-a lamurit daca inca mai sunt available.

 

Eu nu ma apuc sa o desfac singur.. voiam sa va intreb daca a mai avut cineva problema asta, unde a rezolvat-o, La ce service in Bucuresti, as vrea sa ma duc la cineva care stie despre ce e vorba. Si , bineinteles, eventual cat costa. :twoup:)

 

Multumesc ..

Link to comment
Share on other sites

Salut! Am si eu aceeasi problema, intr-o zi am deschis trapa si s-a auzit un parait fantastic...la mine e problema si cu trapa propriuzisa, n-am mai deschis-o, o folosesc doar pe pozitia intredeschisa...e belea mare, trebuie dat jos plafonul, de cateva luni imi fac curaj sa ma apuc de asta iar acum ca a venit caldura si vreau neaparat trapa, cred ca este momentul! Succes si tinem legatura! :twoup:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ai mai facut ceva cu trapa, ai reparat-o? Nu de alta da vreau sa ma apuc si eu de asta si poate aflu ceva interesant...

 

 

N-am reparat-o inca, dar:

 

am aflat care e problema (una des intalnita, cica) - este rupta o piesa care se numeste Sliding Piece Right - o bucata de plastic care aluneca acolo pe o sina. Deci cum spuneam plasticul e rupta, aluneca metal pe metal. Sau mai bine spus aluneca, pana cand o clema s-a agatat si s-a indoit urat de tot, si nu mai aluneca... se freaca si se intelepeneste. Motorul de la trapa reuseste sa o miste, dar scoate niste zgomote care m-au determinats a nu mai incerc.

 

Piesa pe realoem costa 12 $ .. eu am pe cineva care aduce piese direct din germ, am sa comand, sa vedem daca gaseste si aduce.

 

Ca idee, daca te uiti la "capacul" de la trapa, cel pe care il tragi cu mana, daca in partea lui dreapta vezi o clema de metal cu doi "dinti" - acolo ar trebui sa fie un plastic. Am gasit oricum mai multe diy pe net - de exemplu:

 

http://www.lincomatic.com/e46sunroof/e46sunroof.html

 

si piesele de pe realoem:

 

realoem

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.