Jump to content

Tremurat 330xd - planetare fata uzate


Recommended Posts

In primul rand salutare la toata lumea, sunt nou pe acest forum.

 

Am si eu o problema tehnica cu al meu e46 330xd care suna in felul urmator:

 

Acum aprox. 2 saptamani am observat un tremurat stanga-dreapta - tremura toata masina,asta numai in timpul accelerarii (independent de viteza de rulare sau treapta de viteza in care rulam). Daca scoteam masina din viteza sau o lasam in frana de motor tremuratul disparea.

Am dat fuga cu ea la BMW Filaret si cei de acolo mi-au spus ca planetarele fata sunt uzate (au joc) si acesta pare sa fie motivul (una dintre ele avand chiar un burduf de protectie rupt - cine stie cat am rulat cu el rupt...).

 

Totusi am o mica intrebare: tremuratul in sarcina se manifesta mai mult pe linie dreapta, in curbe parca nu se mai simte asa puternic, chiar planetarele or fi de vina?

 

Ok...sa zicem ca le schimb....750 euro amandoua pret final la Filaret, pe comanda.

Are cineva idee cum le pot cumpara mai ieftin? Are cineva o relatie in Germania sa le pot lua la pret de acolo + o mica atentie?

 

Am uitat sa mentionez ca nu apare nici un zgomot suspect in timpul tremuratului.

 

Va multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Merci Interceptor de raspuns, am sa te sun maine (da-mi un mesaj privat intre ce ore as putea suna sa nu deranjez).

 

In legatura cu burduful, am mai patit-o si cu cealalta planetara: acum vreo 6 luni: la o revizie, m-am trezit cu burduful dreapta-fata rupt. Cine stie cat mersesem asa. L-am schimbat la Filaret. Au curatat acolo si apoi au pus vaselina si burduf nou.

 

Timp de 6 luni nici o problema.

 

Acum intervine problema actuala:

 

Am simtit tremuratul, m-am dus la service si au constatat ca burdufl stanga-fata de data asta este rupt (aceeasi remarca, cine stie cat mersesem si cu asta asa).

Bun, am urmat acelasi solutie: curatat, pus vaselina, montat burduf nou.

 

Rezultat: tremuratul in sarcina continua, nici o ameliorare.

 

Eu suspectez ca doar planetara stanga-fata este intr-adevar uzata, nu si cea dreapta-fata care nu a facut nici o problema timp de aprox 6 luni dupa schimbarea burdufului aferent.

 

Ideea e ca mecanicii de la Filaret au verificat ambele planetare si spun ca ambele au joc si ar trebui schimbate.

 

Stiam si eu ca nu e de joaca cu burdufele, daca se taie si nu observam, praful si alte impuritati odata intrate produc distrugeri iremediabile...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
Au trecut 5 ani de atunci dar totusi te intreb cum ai rezolvat problema.Am un prieten cu un 325 xi si are aceasi problema.

 

Am patit si eu la 330xd la fel, era un tampon de la cutia de viteze (automata). Am si 325xi insa nu m-am lovit de aceasta problema(are cutie manuala). Al prietenului tau ce cutie are?

Piesa 2 e vinovata : http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=22&fg=10

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu o problema similara cu planetara fata stanga, incepuse sa bata rau in curbe, si facea si un sunet ciudat atunci cand dadeam in gropi cu ea.

Am dus planetara la reconditionat prin tunari parca pe la niste baieti, 500 ron m-a costat, si am schimbat si burduful, si de vreo 3 luni nu am mai avut nici o problema.

Link to comment
Share on other sites

325 xi cutie automata.Cum ti-ai dat seama ce e de acolo?Cum se verifica ?(cu un levier ceva daca are joc?)

Eu am schimbat piesa la BMW din Budapesta, caci acolo am intampinat problema. Au verificat si tampoanele motorului, stiau foarte bine cauzele acestui tremurat. Sa caut tamponul si pun o poza cu el.

Link to comment
Share on other sites

La asta nu face nimic in curbe sau altcumva.Nu se simte nici o bataie.Doar atunci cand o calci tare de la 80 incolo se simte o trepidatie (tremurat) in caroserie.Doar pe accelerare.

 

Si pana in 80 km/h nu se simte nici o trepidatie, nimic? Poate nu e din planetare.

 

Eu am avut o problema similara, la mine trepida intre 90-120 km/h in acceleratie. Problema era de la cauciucuri.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.