Jump to content

Prelungire nr.rosii


Bogdan Chis

Recommended Posts

Va salut pe toti. de vro 2 luni mi-am cumparat un e34 525td din Timisoara.Era inscris in Austria pe numele proprietarului de la care am si cumparat-o el avand si cetatenie austriaca.mi-a scos nr rosii pe o luna + asigurare,am facut contract,si actele mi le-a trimis dupa o sapt jumate dupa ce a radiat masina din Austria.

Acum problema se pune in felul urmator.Eu nu vreau sa inmatriculez masina decat in noiebrie pt ca pe TEIL e scris la data primei inmatriculari 10/94,deci asta ar insemna sa platesc (euro2 fiind) 1370 euro pt. ca se incadreaza la categoria 13-14ani.Daca mai astept pana in noiembrie ar trebui sa platesc 870 euro incadarndu-se la 14-15 ani.Asta in cazul in care RAR-ul nu imi face o surpriza sa imi treaca pe CIV data primei inmatriculari 01/95, ca am mai auzit si din astea(apropo daca stiti careva ceva despre treaba cud ata primei inmatriculari pe civ v-as fi recunoscator daca mi-ati spune).

Acuma problema e ca nr au expirat de o luna si mashina mea sta in garaj.Nu stiti care ar fi procedeul ca sa imi scot inca un set de nr rosii eu avand domiciliu in BISTRITA si locuind in CLUJ.Precizez ca pe talon este stampila politiei din Timisoara.Si apropo,cat e amenda pentru faptul ca nu am predat in termen de o luna nr rosii si nu am declarat masina la impozit?

VA multumesc anticipat si astept raspunsul vostru.

SAlut

Link to comment
Share on other sites

Nu te intereseaza ce trec cei de la RAR, la ghiseul de la finante pentru calculul taxei , trebuie (cel putin la cluj) predat si copie dupa Brief + traducere a briefului, tocmai pentru ca ii intereseaza data primei inmatriculari pentru calculul taxei, deci la finante pentru calculul taxei se vor lua dupa brief nu dupa CIV, adica 10/94, succes

 

PS: numere rosii "romanesti" ? sau straine de care vrei ? pentru cele straine apelezi la samsari care pentru o suma modica + valoarea numerelor + asigurare, iti aduc numere din DE pe o luna-3 luni cat vrei tu, in romania, mergi la inmatriculari la comandant , cu o cerere pentru inca o serie de numere rosii, el semneaza (daca vrea) si cu aia mergi si iti mai da numere rosii o luna..

Dupa cum zici tu ca masina ta are numere de austria sau a fost radiata, nu conteaza daca ai scos 1 rand de numere rosii romanesti, dai comanda la astia ce aduc masini de la cluj/bistrita pentru numere rosii si te rezolva :twoup:

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

rezolva cu samsarii de masini. iti spun sigur ca astia la mine au mai adus zoll unuia care avusese nr rosii de romania. si eu astept sa fac 15 ani.da m-am descurcat cu zoll pe mai multe luni,apoi nr. rosii de romania si pe 8 sept la rar. si acu in august fac 15 ani deci intru la ultima categorie. am auzit in schimb de cazuri cand pe carte scria euro2 si rar-ul o dadea euro1 sau non euro. stiti ceva?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Nu te intereseaza ce trec cei de la RAR, la ghiseul de la finante pentru calculul taxei , trebuie (cel putin la cluj) predat si copie dupa Brief + traducere a briefului, tocmai pentru ca ii intereseaza data primei inmatriculari pentru calculul taxei, deci la finante pentru calculul taxei se vor lua dupa brief nu dupa CIV, adica 10/94, succes

 

PS: numere rosii "romanesti" ? sau straine de care vrei ? pentru cele straine apelezi la samsari care pentru o suma modica + valoarea numerelor + asigurare, iti aduc numere din DE pe o luna-3 luni cat vrei tu, in romania, mergi la inmatriculari la comandant , cu o cerere pentru inca o serie de numere rosii, el semneaza (daca vrea) si cu aia mergi si iti mai da numere rosii o luna..

Dupa cum zici tu ca masina ta are numere de austria sau a fost radiata, nu conteaza daca ai scos 1 rand de numere rosii romanesti, dai comanda la astia ce aduc masini de la cluj/bistrita pentru numere rosii si te rezolva :twoup:

 

1.Sincer nu ma intereseaza ce fel de numere provizorii atata timp cat pot sa circul cu mashina...(pt. ca programarea o am in Bistrita in 30 sept la RAR si nu vreau sa o duc pe platforma)

2.Pe Teil nu scrie nici o norma de poluare de aia as prfera sa o treaca din 95 cu euro2 si o sa cer expertiza tehnica ca sa imi calculeze gradul de depreciere al mashinii(are rugina e putin lovita si nu merge clima)

3.Daca stiti voi ceva samsari ajutati-ma cu un contact sau ceva ca eu is pe langa...apropo cat ma costa aprox nu stiti?

4.Am atasat poze cu actele.Eu nu vad sa scrie nici o norma de poluare pe ele.Uitati-va si voi ca poate nu sunt eu destul de atent.

 

P.S. :Chestia cu nr provizorii chiar ma apasa asa ca va rog mult ajutati-ma pls ca am vrut sa-mi scot de la politie si comandantul e plecat 3 sapt in concediu as ca nu se mai dau....

Link to comment
Share on other sites

Chiar nu stie nimeni nimic???

 

Apropo stie cineva ceva despre numere provizorii de austria?

Nr rosii in Romania..nu primesti decat 30 zile provizorii....atat...apoi poti prelungi numerele rosii doar daca platesti taxa de prima inmatriculare....credema asta este adevarul in rest sunt doar povesti....

are dreptate, am vrut si eu inca 30 de zile nr rosii si nu s-a putut

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.