Jump to content

Suspensie dura E90 320 Diesel


sorinvis

Recommended Posts

Salutare,

Am achizitionat recent un E90 320 Diesel, fabric 2005 din DE.

Toate bune si frumoase in afara, in schimb cand am ajuns savurez din plin parfumul drumurilor romanesti si datorita suspensiei cam dure a masinii. Mentionez ca e fara pachet M, jante pe 16, cauciucuri cu talon normal 55, RFT. Se simte trecerea de la RFT la cauciucuri normale la drumurile noastre ? Oricum fata de vechea masina, un E46 320D, suspensia imi pare mult mai rigida.

De asemenea, la relanti motorul e mai zgomotos in habitaclu, am observat la capota ca nu e antifonata cu panza decat in prima jumatatel, spre deosebire de E46, la care era mult mai bine acoperita.

Ma gandesc la replica cu " Nu se mai fac masini ca inainte!"

Link to comment
Share on other sites

si eu am un E90 320d tot din 2005 si tot in DE fabricat si la fel am suspensiile dure, chiar am jante pe 17 cu 45 talon pe fata si 40 pe spate si pot sa spun ca simt gropile in plamani, dar le ocolesc pe cat posibil. am mers cu alta masina si chiar am luat gropile intentionat sa vad cum reactioneaza si e mult mai confortabila(un Renault Megane). Dar mie unul imi place, sper sa nu aibe de suferit suspensiile astea la drumurile noastre. pareri?:twoup:

mie unul nu mi se pare zgomotos motorul la relanti, dar poate tu ai o experienta mai bogata cu diesel-uri.

Edited by IulianC
Link to comment
Share on other sites

Pai tu ce crezi? S-o fi gandit neamtul la gropile de la noi? Normal ca o masina cu suspensie sport se va transforma in caruta daca nu esti incredibil de atent cu ea la gropi. Vorbesc de caruta pentru ca am vazut o asemenea masina, un E60 pe care actualul proprietar nu il prea intretine. Asa sunt romanii, isi ia masini SH sau chiar noi dar nu isi permit intretinerea. Asa ca uita-te atent la drum, daca iti permiti treci pe unde e groapa mai mare. Edited by CatalinE
Link to comment
Share on other sites

Eu am 225/45/17 si n-am nici un fel de problema cu gropile, e adevarat ca nu trec cu viteza mare prin toate hartoapele.

In privinta zgomotului, nu stiu cat de tare se aude la tine in masina, intr-a mea e "liniste".

Edited by Alex75
Link to comment
Share on other sites

Incearca anvelope normale si o sa fie mai ok.

 

daca pui anvelope normale nu se mai simte asa de rigida?am un E90 cu suspensie sport si este drept simt orice groapa ...in schimb am o astra new ( de firmma) nuse simte chiara asa ... :twoup: .....am jante pe 16 si m agandesc sa iau pe 17 ............spunemi ce faci in caz de pana sau explozie sau cum inlocuiesti roata pt ca nu gasesc alta solutie decat RSC

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.