Jump to content

Oscilatie ralanti E90 325i - HELP!


Recommended Posts

La ralanti, turometrul nu sta cuminte de loc! :twoup: oscileaza intre 600-900 RPM. Probleme in mers nu am sesizat, motorul trage bine, fara intreruperi. Masina e achizitionata de curand si inca nu o cunosc foarte bine.

 

Masina este un E90 325i motor N52 B25A, an 2005

 

As vrea sa stiu daca poate fi vina benzinei sau ceva defect.

 

De asemenea vreau sa aflu un consum de la alti posesori de 325i. La stilul meu de condus, am un consum extraurban de 8.9 l/100km, urban 14-15l/100km. E normal, sau nu o exploatez cum trebuie? Mentionez ca e prima benzinara dupa 3 "tractorase" VAG, asa ca este posibil sa nu folosesc regimul corect de turatii.(sfaturi pls!)

 

Aveti idee?

Orice parere va fi apreciata! Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

La ralanti, turometrul nu sta cuminte de loc! :twoup: oscileaza intre 600-900 RPM. Probleme in mers nu am sesizat, motorul trage bine, fara intreruperi. Masina e achizitionata de curand si inca nu o cunosc foarte bine.

 

Masina este un E90 325i motor N52 B25A, an 2005

 

As vrea sa stiu daca poate fi vina benzinei sau ceva defect.

 

De asemenea vreau sa aflu un consum de la alti posesori de 325i. La stilul meu de condus, am un consum extraurban de 8.9 l/100km, urban 14-15l/100km. E normal, sau nu o exploatez cum trebuie? Mentionez ca e prima benzinara dupa 3 "tractorase" VAG, asa ca este posibil sa nu folosesc regimul corect de turatii.(sfaturi pls!)

 

Aveti idee?

Orice parere va fi apreciata! Multumesc!

 

Salut. Din cate stiu valva PCV / separatorul de ulei poate cauza oscilatii la relanti.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Depinde ft mult cum si unde conduci. Daca valorile date de tine se obtin in Bucuresti conducand zilnic in aglomeratie/coloane iar in afara mergi numai peste 130 si/sau cu depasiri dese/in forta atunci consuma normal. Daca nu este cazul, atunci sigur nu o exploatezi corespunzator sau masina are ceva.

Eu acum pe 325 am consumul 12.6 in Buc (mers si in aglomeratie-coloane si seara) si ultima data cand am fost plecat in afara 800 KM (Buc-Transalpina-Brasov-Buc) am scos 8.6% (dar cu FOARTE mult drum de munte/urcari).

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

in 90% din cazuri relanti neregulat e dat de "aer fals", daca ai noroc. Asta inseamna verificat furtune, furtunase, vacuum, tester. Asta ar explica si consumul ceva mai mare.

 

Problemele de vacuum sunt cauzate de folosirea excesiva a plasticelor in BMW-urile noastre. Sunt din ce in ce mai dezamagit de calitatea pieselor, de service (la reprezentanta) si multe altele.

 

Am facut in schimb test de vacuum cu fum fix ca aici:

 

Am adaugat eu: stropit cu apa cu lichid de vase ca sa faca spuma pe unde se vedea putin fum. S-a vazut foarte frumos.

 

Am gasit 4 zone neetanse (pe cele 2 DISA - garniturile erau facute praf - explodate aproape) pe unde imi si curgea ulei si 2 crapaturi pe furtunele de vacuum.

Le-am rezolvat si am refacut testul. Nu mai iesea fum pe nicaieri.

Din pacate turometrul fluctueaza in continuare.

Edited by michael_ro
Link to comment
Share on other sites

cam nasol.

In cazul asta pot fi multe, de la aprindere pana la valvetronic..

Greu de rezolvat pe forum.

 

Greu de rezolvat oriunde.

La reprezentanta cel putin...erau pierduti cu totul. Nu a auzit nimeni de test de fum sau orice alte operatiuni pur mecanice.

In afara de recomandari gen: schimbati bujiile... nu se pricep. Chiar nu se pricep. Am crezut ca vorbele spuse despre cel mai mare dealer BMW din Romania sunt poate vorbe goale...insa eu unul am fost profund dezamagit de serviciile lor. Nu au mecanici cu experienta. Doar cititori de diagnoza.

 

P.S. La mine oscileaza doar la cald. Ceea ce facea foarte plauzibila varianta cu aerul fals (furtune crapate ce se crapau mai tare pe masura ce se incalzeau si trageau aer "nemonitorizat" in motor. Poate mai e vreu spartura pe undeva desi ma indoiesc dupa ultimul test facut. Mai sunt si alte furtune de vacuum in afara de urmatoarele?

 

http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=VB17&mospid=48522&btnr=34_1481&hg=34&fg=27&hl=63

Edited by michael_ro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.