Jump to content

dvd video player pe navigatie la e39


50gem

Recommended Posts

salut, am un e39 din 2001 cu navigatie, televizor si .... partea proasta caseta :twoup:, am gasit pe ebay un dvd video player pt asa ceva dar nu prea inteleg germana

 

http://cgi.ebay.de/DVD-Video-Player-fuer-B...id=p3286.c0.m14

 

zic ei ca este pt bmw dar nu prea as da comanda daca nu stiu sigur ca functioneaza

ma intereseaza daca are cineva montat asa ceva pe masina si merita sa imi iau

in cel mai rau caz am sa imi iau o magazie de cd-uri

mersi

Link to comment
Share on other sites

Am eu montat (s-au mai bine zis am avut), ca mi-au furat telecomanda si acum trebuie sa-mi iau altul la fel.

Ai nevoie de tv-free , preferabil cu interfata, (merge si din soft dar nu stiu cum se comporta ,adica daca poate sa intre navigatia peste tv, etc).

Ai 2 intrari video pe mufa albastra de la tv-tuner ( un Video-in, si inca un pentru camera spate, dar trebuie pus un pin la masa pentru a fi activata). Iti recomand sa o folosesti pe prima. Tot pe mufa aia ai si audio in dar numai mono. Daca iti trebuie schema la mufe zi-mi si o postez.

Pentru audio stereo ai mai multe variante. Daca ai modul radio bm54 dupa 2003 ai si aux-in pe el. Daca n-ai BM54 atunci ai o problema. Solutii:

 

Poti sa folosesti firele de la Tape, le tai si te legi acolo, dar iti trebuie o caseta bagata ca sa activezi intrarea. asta ar fi cam cea mai ieftina varianta.

Iti cumperi o interfata Dice sau altele ( destul de scumpe). Atentie cu unele nu mai poti folosi cd-changer, pentru ca se conecteaza pe mufa de cd-changer si emuleaza.

Ce ai tu acolo in anunt este un dvd player ieftin , nu neaparat prost, care are mufele standard pentru conectare pe tuner tv BMW, ca sa nu te mai chinui tu sa bagi pinii in mufa.

 

Teoretic se potriveste orice dvd-player. Daca il montezi in spate asigura-te ca ai prelungitor pentru portul infrarosu ( telecomanda). Daca nu vine cu mufe, atunci poti face pinii dintr-o mufa cu 3 pini folosita la ventilatoare pentru PC-uri.

Montarea este simpla, eu l-am pus in spate sub dvd-ul de navigatie , mi-a luat vreo jumatate de zi ca sa demontez totul si sa tai placa in spate pentru a-l putea monta .

Link to comment
Share on other sites

si eu am un dvd ( )montat pe masina, doar ca eu il am in torpedou.

sta ok acolo si nu ma deranjeaza deloc.

la mine este mono, are cineva o schema unde gasesc acele fire de la tape, ca sa il fac stereo?

 

 

 

 

scuze de offtopic

Depinde ce radio ai

BM24 sau BM54, sunt mufele diferite si la BM54 sunt 2 variante cu pini rotunzi sau cu pini plati ( dupa 2004-2005)- dar daca ai bm54 poti sa ai aux-in stereo pe el , depinde de anul de fabricatie.

Normal al conectare la tape sau aux-in trebuie un condesator si vreo 2 rezistente intre fire parca ( asa scrie la manual pentru ecranare si separare de canale), eu le-am pus pe direct si n-am probleme la aux-in, dar nu garantez la altii.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
salutare,uite eu am un bmw e39 525i din 2001 luna iunie,am dipsley 16:9 tv tuner si cd changer de 6 discuri,as vrea si eu sa-mi pun dvd,care ma poate ajuta cu informatii si detalii cumj sa montez dvd-ul cum sa-l leg ,apropo am pus si o camera sa o leg la navi dar nu am legat-o incapoate caerva imi da informatii si ceva sfaturi..ms baieti
Link to comment
Share on other sites

Am eu montat (s-au mai bine zis am avut), ca mi-au furat telecomanda si acum trebuie sa-mi iau altul la fel.

Ai nevoie de tv-free , preferabil cu interfata, (merge si din soft dar nu stiu cum se comporta ,adica daca poate sa intre navigatia peste tv, etc).

Ai 2 intrari video pe mufa albastra de la tv-tuner ( un Video-in, si inca un pentru camera spate, dar trebuie pus un pin la masa pentru a fi activata). Iti recomand sa o folosesti pe prima. Tot pe mufa aia ai si audio in dar numai mono. Daca iti trebuie schema la mufe zi-mi si o postez.

Pentru audio stereo ai mai multe variante. Daca ai modul radio bm54 dupa 2003 ai si aux-in pe el. Daca n-ai BM54 atunci ai o problema. Solutii:

 

Poti sa folosesti firele de la Tape, le tai si te legi acolo, dar iti trebuie o caseta bagata ca sa activezi intrarea. asta ar fi cam cea mai ieftina varianta.

Iti cumperi o interfata Dice sau altele ( destul de scumpe). Atentie cu unele nu mai poti folosi cd-changer, pentru ca se conecteaza pe mufa de cd-changer si emuleaza.

Ce ai tu acolo in anunt este un dvd player ieftin , nu neaparat prost, care are mufele standard pentru conectare pe tuner tv BMW, ca sa nu te mai chinui tu sa bagi pinii in mufa.

 

Teoretic se potriveste orice dvd-player. Daca il montezi in spate asigura-te ca ai prelungitor pentru portul infrarosu ( telecomanda). Daca nu vine cu mufe, atunci poti face pinii dintr-o mufa cu 3 pini folosita la ventilatoare pentru PC-uri.

Montarea este simpla, eu l-am pus in spate sub dvd-ul de navigatie , mi-a luat vreo jumatate de zi ca sa demontez totul si sa tai placa in spate pentru a-l putea monta .

salut

ajutama cu schema la mufe si ce pin trebue pus la masa ptr al activa

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salutare

Am si eu o mare problema. Nu reusesc sa gasesc AUX-IN-ul ala. M-a disperat. Am facut montajul ala cu 2 condenstori si o rezistenta intre firele de plus si am incercat sa il leg in portbagaj la un modul BM24. Din cate cred eu nu merge la BM24 ci numai la BM54. Deci cred ca m-am muncit degeaba.

Spuneti-mi si mie daca stiti la ce fire de la TAPE trebuie sa ma leg ca la auxiliar nu reusesc. Am niste scheme la mufe: una cu 17 pini rotunzi si 2 mufe mici cu cate 10 pini fiecare,alta cu 2 mufe a cate 18 pini fiecare cred ca de la TV si BC. Dati-mi si mie o idee ca imivine sa ii dau foc. :)

multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.