Jump to content

nu ventileaza aer cald


Recommended Posts

Buna,

 

am si eu o problema, setez clima la 32grade si nimic, ii acelasi aer normal ca si la 16 , 25 grade, nici o diferenta la nici o temperatura,

 

mentionez ca in urma cu ceva timp am avut probleme cu vasul de expansiune (a fost necesara schimbarea lui deoacere s-a fisurat si am pierdut tot lichidul de racire, din aceasta cauza apa a ajuns la rosu, dupa care s-a oprit si motorul)

 

problema a fost rezolvata, schimbat vas, adaugat antigel + apa, dar cand o calc la peste 4000 rpm mai mult timp in viteza a3-a de ex. , imi apare martorul de lichid de racire, iar a doua zi dimineata din nou trebuie sa adaug antigel nu inteleg unde dispare, de pierdut nu se mai pierde (cred, n-am facut o verificare in service) ,

 

din aceasta cauza sa nu functioneze aerul cald, sa se fi dus garnitura de _chiulasa_ ? am mai auzit ca din cauza ei ii posibil sa nu primesc aer cald.

 

mersi

Link to comment
Share on other sites

Salutare, eu sunt nou pe forum si actual proprietar de BMW 316i E36 si am vazut discutie despre clima. Am si eu o intrebare poate stie cineva ce ar putea fi. Dau ventilatia la maxim dar se simte foarte slab aerul parca nu are putere. Are freon OK dar ventilatia slaba.

 

Multumesc !

 

incepe prin a schimba filtrul de polen

dupa ce il schimbi, vei simti o mare diferenta...

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Din ce zici tu pare o problema legata de ventilator. Probabil regulatorul de turatie ( piesa cu tepi :twoup: ).

Daca era de la freon aveai debit de aer suficient, dar nu era racit suficient.

 

Pe recirculare tot la fel face?

Link to comment
Share on other sites

Din ce zici tu pare o problema legata de ventilator. Probabil regulatorul de turatie ( piesa cu tepi :twoup: ).

Daca era de la freon aveai debit de aer suficient, dar nu era racit suficient.

 

Pe recirculare tot la fel face?

 

 

 

Nu am incercat pe recirculare dar o sa incerc sa vad daca e tot asa

 

mersi !

 

Salutare, eu sunt nou pe forum si actual proprietar de BMW 316i E36 si am vazut discutie despre clima. Am si eu o intrebare poate stie cineva ce ar putea fi. Dau ventilatia la maxim dar se simte foarte slab aerul parca nu are putere. Are freon OK dar ventilatia slaba.

 

Multumesc !

 

incepe prin a schimba filtrul de polen

dupa ce il schimbi, vei simti o mare diferenta...

Bafta.

 

Din cate stiu au fost schibate filtrele dar o sa le vad si alea

 

mersi de sfat

Link to comment
Share on other sites

Nu se pierde, pur si simplu nefiind aerisit nu s-a umplut de la inceput complet circuitul de racire. Daca nu scoti aerul nu poti baga tot antigelul. Pe masura ca mergi isi trage lichid in sistem si de aceea scade nivelul.
Link to comment
Share on other sites

la mine problema a fost alta se pare :twoup:

 

a trebuit sa inlocuiesc valva in care intra furtunul de la ventilatie prin care trece si lichidul de racire (acol se pierdea lichid si din aceasta cauza nu

 

imi ventila aer cald)

 

info: http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=64&fg=18

 

piesa 3 si 4 am schimbat .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.