Jump to content

Configurare bluetooth


Recommended Posts

ZIlele trecute mi-am adus un 530d, e39. Masina are si interfata bluetooth, insa nu reusesc sa o setez deloc. Cand dau cautare device-uri noi pe telefon nu o gaseste.

In manualul de utilizare nu am gasit nimic referitor la bluetooth, asa ca singura sansa e tot la voi.

Am navigatie cu ecran 16:9, si tv-tuner daca au vreo importanta.

 

P.S. Telefonul din cotiera de la masina nu il am, dar bluetooth ar trebui sa functioneze si fara el, nu?

Link to comment
Share on other sites

Am gasit pe internet cum se face. Cine mai este in situatia asta:

-se tine apasata tasta pentru telefon de pe cotiera sau volan, si se intoarce contactul in pozitia unu. In cateva secunde pe ecran apare ceva cu Pairing device si cele 3 leduri clipesc. Pe telefon se cauta device-uri bluetooth.Va gasi unul cu numele BMW si cateva cifre dupa. Pairingul se face clasic, ca la orice casca pe bluetooth.

Trebuie sa aveti parola pentru bluetooth pt masina.

Bafta multa.

 

Eu intampin o problema: cand efectuez apeluri din telefon nu imi da sunetul prin interfata masinii, ci tot prin telefon.Insa daca formez numarul de pe masina totul merge OK.Mi-a importat chiar si agenda cu numere. Banuiesc o compatibilitate doar partiala.m un telefon HTC, proabil de asta.

 

Multumesc tuturor.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Si eu aveam aceiasi problema , nu aveam adaptorul de telefon in cotiera , aveam doar suportul pt telefon . Am cumparat adaptorul pentru un nokia 6230 si acum m-am activat fara problelme la BT cu un tel nokia N95 .(fara a avea telefon nokia 6230 , doar adaptorul).

 

sal... de unde ti-ai cumparat adaptorul.. si cat a costat?

Link to comment
Share on other sites

l-am cumparat de la un baiat Adrian de pe forum , din cate stiu mai are ununl de sony erikson parca , am dat pe el 200 ron . cauta anuntul pe forum !

 

 

da am gasit anuntul. din pacate eu vroiam tot pentru nokia. daca mai auzi ceva anunta-ma :)

la tine a mers? ca si eu am un E39 si am adaptor de motorola cu o mufa din aia mai mare (nu stiu ptr ce model e) si nu stiu cum sa fac sa imi mearga si mie telefonul pe masina.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
daca nu am parola de la blutooth a masinii ........ce pot face ...pt ca am urmat indicatiile tale si am conectet telefonul dar imi cere passcode si nu stiu de unde naiba sa-l iau ...daca poti sa ma ajuti te rog cu un indiciu...merci mult

in mod normal este scris in cartea masini eu acolo l-am gasit la mine este 456 vezi poate merge si la tine

Link to comment
Share on other sites

daca nu am parola de la blutooth a masinii ........ce pot face ...pt ca am urmat indicatiile tale si am conectet telefonul dar imi cere passcode si nu stiu de unde naiba sa-l iau ...daca poti sa ma ajuti te rog cu un indiciu...merci mult

 

 

Pe modulul din portbagaj este o eticheta cu codul ..... l-am gasit acolo dupa ce am platit 120 lei la AB :)

Link to comment
Share on other sites

Am gasit pe internet cum se face. Cine mai este in situatia asta:

-se tine apasata tasta pentru telefon de pe cotiera sau volan, si se intoarce contactul in pozitia unu. In cateva secunde pe ecran apare ceva cu Pairing device si cele 3 leduri clipesc. Pe telefon se cauta device-uri bluetooth.Va gasi unul cu numele BMW si cateva cifre dupa. Pairingul se face clasic, ca la orice casca pe bluetooth.

Trebuie sa aveti parola pentru bluetooth pt masina.

Bafta multa.

 

Eu intampin o problema: cand efectuez apeluri din telefon nu imi da sunetul prin interfata masinii, ci tot prin telefon.Insa daca formez numarul de pe masina totul merge OK.Mi-a importat chiar si agenda cu numere. Banuiesc o compatibilitate doar partiala.m un telefon HTC, proabil de asta.

 

Multumesc tuturor.

Pt E 90 ai idee cum se face ?

Link to comment
Share on other sites

Va salut pe toti.Am mai scris la un topic,dar acolo nu a mai intrat nimeni....Am si eu o problema cu bluetooth-ul la un e60 din 2004.Am incercat sa ma "leg" cu mai multe telefoane la masina dar degeaba.Fac pairing si atat.Am incercat si cu Symbian S60( nokia n82) si cu S40 ( nokia 5300,6233) si telefon mai vechi (6310i-la asta nu vad deloc masina).Am citit ca unii au reusit cu n95 dar fara agenda,si din cate stiu si n82 si n95 au Symbian OS 9.2, S60 rel. 3.1.Nu inteleg de ce nu merge la mine.Apropo am telefon sub cotiera si loc pentru sim.Dar cand am incercat sa ma leg cu telefoanele,am scos sim-ul si am stins telefonul original.
Link to comment
Share on other sites

Am gasit pe internet cum se face. Cine mai este in situatia asta:

-se tine apasata tasta pentru telefon de pe cotiera sau volan, si se intoarce contactul in pozitia unu. In cateva secunde pe ecran apare ceva cu Pairing device si cele 3 leduri clipesc. Pe telefon se cauta device-uri bluetooth.Va gasi unul cu numele BMW si cateva cifre dupa. Pairingul se face clasic, ca la orice casca pe bluetooth.

Trebuie sa aveti parola pentru bluetooth pt masina.

Bafta multa.

 

Eu intampin o problema: cand efectuez apeluri din telefon nu imi da sunetul prin interfata masinii, ci tot prin telefon.Insa daca formez numarul de pe masina totul merge OK.Mi-a importat chiar si agenda cu numere. Banuiesc o compatibilitate doar partiala.m un telefon HTC, proabil de asta.

 

Multumesc tuturor.

Pt E 90 ai idee cum se face ?

E90_Bluetooth_Retrofit___with_Preparation.pdf

E90_Bluetooth_Retrofit___w_o_Preparation.pdf

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.