Jump to content

Kit instalare proiectoare (cablaj/relee)


Recommended Posts

Salut! Mi-am facut rost de proiectoare originale si de switch-ul de comanda al luminilor de la bord (cel cu doua butoane pt. lampile de fata si de spate de ceata). Mentionez ca masina mea nu era prevazuta cu proiectoare iar switch-ul de la bord nu avea decit un singur buton de comanda (pt stopurile de ceata - spate).

De unde as putea face rost de cablaj si de releele necesare pt. instalare? ...ca astea imi lipsesc... sau daca are cineva il rog sa ma anunte si pe mine.

Link to comment
Share on other sites

Setul de cabluri l-am luat de la Augsburg. Si a venit si cu instuctiunile necesare. Si am mai cumparat eu un releu ptr. k ala original era prohibitiv si nu merita. Releul tot de Augsburg tip universal. O sa caut in EBA si o sa-ti printez documentatia. Poti sa-ti faci si singur cablurile dar ptr. 15-20 euro chiar nu merita. Ai papuci mufe de becuri si de panou de sigurante. Am explicat si in alte forumuri ce si cum
Link to comment
Share on other sites

Setul de cabluri l-am luat de la Augsburg. Si a venit si cu instuctiunile necesare. Si am mai cumparat eu un releu ptr. k ala original era prohibitiv si nu merita. Releul tot de Augsburg tip universal. O sa caut in EBA si o sa-ti printez documentatia. Poti sa-ti faci si singur cablurile dar ptr. 15-20 euro chiar nu merita. Ai papuci mufe de becuri si de panou de sigurante. Am explicat si in alte forumuri ce si cum

60628[/snapback]

 

 

Daca ai putea sa-mi trimiti si mie cumva documentatia EBA mi-ar fi mult mai usor. Am modulul de comanda al luminilor de la bord si cele 2 proiectoare originale, cu tot cu becurile H11. Imi mai trebuie doar cablajul si releul/siguranta. Cabluri aveau la Augsburg (nu erau orig. de bmw dar erau /galbene/ facute de hella am impresia si veneau cu tot cu relee si siguranta parca), am impresia ca sint date cu poza si in oferta pe luna dec. din revista lor. Am pus mai jos poza cu cablurile de proiectoare pe care mi le-au aratat. La ei (Augsburg) am de gind si eu sa ma duc sa le monteze. Acum nu stiu daca se pupa mufele pt. proiectoarele astea de bmw (de fapt pt. becuri H11). Asa ca daca poti sa ma ajuti cu documentatia ti-as fi recunoscator. Astept un semn, merci.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ieri mi-am instalat proiectoarele, la un service unde am mai fost si baietii de acolo sunt chiar priceputi. Totul a durat cam 4 ore.

Am comandat la Filaret cablajul si releul. Switch-ul din bord (comanda de lumini) si proiectoarele le aveam... Am vrut initial sa le montez la Filaret dar cei de acolo au zis ca ei nu pun asa ceva... (probabil ca nu stiu?!?). Oricum nici de existenta kit-ului nu stiau din moment ce eu m-am dus cu codurile de pe ETK si s-au mirat la genu': "Da' de unde aveti codurile astea?". Dupa ce au introdus codurile de part no. in calculator au zis: "Mda.. exista" (habar n-aveau!), ba mai mult, ca sa se asigure ca n-au nici o vina in cazul in care ar fi comandat altceva, au scris pe comanda: "coduri aduse de client" (hehehe).

Ideea e ca sunt multumit, cablajul e tras ca la carte, exact pe unde se trage din fabrica si totul este functional.

 

PS. - multumesc lui LAUR si lui WLF pt. informatiile si ajutorul acordat in aceasta problema.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.