Jump to content

service bun in Oradea!


Recommended Posts

Am si eu o rugaminte la voi. Care aveti E36 316i in Oradea, si puteti sa imi dati 10 minute imprumut cotul de cauciuc dintre debitmetru de aer si admisie???

Al meu este fisurat si bandajat, insa mecanicul mi-a spus ca imi trage aer fals pe acolo. Inainte sa-l comand as dori sa incerc cu unul bun, sa vad daca trebuie sa il schimb sau nu.

La mine, acum are reprize in care imi da in nas, mai ales pe perioadele in care ii dau urat in gura.

Am fost azi si mi-am pus bujii noi (NGK), am schiimbat filtru de aer si cel de benzina si tot asa se comporta.

Nu as mai vrea sa tot schimb pe piese si sa vad ca tot nu mi se rezolva problema.

Daca aveti careva E36 316i si puteti sa ma ajutati intr-o zi...va rog PM. Nu raman dator.

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

La motoarele M42 este o problema cunoscuta, pe care chiar si inginerii BMW au recunoscut-o oficial in urma solicitarilor repetate. Acel cot de cauciuc, chiar si nou, are un moment undeva in jur la 4000rpm, in momentul in care deschide clapeta secundara de aer.. in care se contracta de la puterea de aspiratie a motorului. Contractare de 1-2 cm fata de dimensiunile in stare normala, dar care este suficient ca masina sa piarda putere. Este o greseala de proiectare.

 

Chiar daca ai M40 sau M43 in cazul in care cotul acela este vechi, sunt sigur ca sufera acelasi efect de contractie. Iar daca mai e si fisurat... ia ghici.

 

E clar ca trebuie schimbat.

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca nu e intrebare de service, dar e legat tot de masina... :)

 

Stie cineva un curatator de interior (tapiterie) bun? Dar ma refer bun..sa aibe aparatura pentru asa ceva, nu o carpa si 2 solutii de curatare...

Mi-ar prinde tare bine, caci interiorul meu e cam murdar.. Ah,si un raport/pret calitate bun daca se poate..:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Imi spuneti si mie unde schimb placutele de frana la un pret acceptabil? :) Ca la reprezentanta e vreo 2 mil, si la Bosch car Service 1 mil :)

incearca cum vi pe strada Horea din spre parc, prima str la stg, e acolo un service de mecanica.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.