Jump to content

flanse distantier


r3dguy

Recommended Posts

Salut,vreau sa va intreb,daca cumva aveti careva flanse distantier la jante,sa-mi spuneti care sunt riscurile si avantajele acestor distantiere!va multumesc

 

Am eu.... daca-s facute calumea, dezavantajul ar fi ca adaugi greutate pe masina...

 

Iti recomand sa nu-ti iei din aluminiu, si sa fie cu sistem dublu de prindere....

Adica sa se prinda in 5 prezoane de butuc , si de janta cu alte 5 prezoane... sunt si altele care se prind doar in 5 prezoane mai lungi, nici o firma ce se respecta nu face asa ceva, cu prezoane mai lungi risti ca acestea sa se taie... si sa pierzi roata pe drum....

Ar ajuta sa-ti faca filetu la flanse, invers sensului de rotatie... astfel incat sa se "stranga" suruburile cand mergi cu masina...

 

Stiu eu la cluj o firma mare, care face flanse ptr ceva firma de tuning din germania, 4 flanse si 20 de prezoane costa 460 lei daca sunt de 20 mm si 560 lei daca sunt de 30 mm (folosesti astea 20 + cele 20 ale tale).

 

 

Cam asa arata ale mele , m-au costat 500 de lei, fata de 20 mm si pe spate de 30 mm.

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?s=&...st&p=500888

Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

Eu le-am facut pentru ca jantele erau ptr seria 3 si vroiam sa le pun pe seria 5... deci la seria 5 jantele de seria 3 erau prea in interior, si inelu de centrare de la jante avea diametru prea mic. Depinde ce vrei sa obtii, mie pe spate imi stau cam asa de inafara... in cazul meu, la masina mea apare 9J latimea maxima a jantelor, si jantele mele sunt de 9 1/4 J, de aceea stau mai inafara...

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?s=&...st&p=519013

 

ideea e ca depinde ce jante vrei sa pui , daca vrei sa pui de design... poti sa le scoti inafara, numa sa ai suspensii bune sa nu-ti frece in aripa, eu cu 3 oameni in masina, am prins o denivelare lina da mare, si la viteza, si pe spate a frecat putin de la balansu respectiv...

Daca e problema ca nu se potrivesc jantele, la firma asta lasi o janta originala, de exemplu roata de rezerva, si janta care vrei sa o pui pe masina, si flansa plus janta noua o sa aiba et-u corespunzator astfel incat sa se potriveasca bine,

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.