Jump to content

Transmission fail safe !


Recommended Posts

Salutare!Precum am povestit in alte topicuri am avut un necaz cu transmisia.In urma cu 2 saptamani mi-a picat diferentialul la un e65 730d impreuna cu flansa de la cardan si suporti cutie viteze.Le-am schimbat pe toate noi noutze,in afara de diferential care l-am reparat la niste prieteni buni care se ocupa cu BMW de mult timp.Masina merge ok,DAR,pentru ca trebuia sa existe un dar,diferentialul are un raport schimbat nu mai are acelasi ratio,este un ratio de e60 5 series ceea ce facea ca masina la aceeasi turatie sa aiba mai multa viteza(ex:la 50 la ora nu mai sta in a 3-a la 1800 rpm ci la 1400rpm),asta inseamna o viteza maxima mult marita.Era frumos sa fie asa numai k cei de la BMW s-au gandit si au bagat functia TRANSMISSION FAILSAFE.Asta face ca masina mea sa mearga frumos doar la turatii mici cand accelerez mai tare si trebuie sa schimbe inferioara incepe surpriza,un mare soc in grup dupa care la 2,3 astfel de socuri,dupa 2,3 alte incercari de a depasii spre exemplu,apare TRANSMISSION FAILSAFE.Inchizi motorul,il reaprinzi si merge ok pana ii dai din nou putin gaz....Suparatoare problema..ii s-a mai intamplat cuiva?? :) Precizez ca dupa TRANSMISSION FAILSAFE scrie discret : "drive moderatly..." :)

 

Are cineva idee daca se poate modifica raportul la un grup?

Ce ma sfatuiti?...in afara de faza cu cumpara-ti un grup nou....nu ca nu mi-as permite dar ma seaca sa dau 2000 E pe niste rotite cu dinti dintr-o carcasa de fier... :)

Link to comment
Share on other sites

Ciupanezule,mi-a bagat vechiul raport inapoi ca nu era nici coroana nici pinionul de atac stricate,se potrivesc dar acum trebuie nu stiu ce flansa adaptoare la coroana,aceasta trebuie sa stea fix pe fix pe pinionul de atac fara goluri de aer asta ca sa nu aiba socuri deloc.Astazi am bagat in lucru flansa speciala maine e gata si maine montam sa vedem ce iese.Problema este alta tu crezi k nu imi luam diferential second daca se gasea?nu se gaseste de e65 730d,niciunde am supercautat crede-ma.... :)

Sper k maine sa ies din nou cu masina mergeand la 100% din capacitatiile sale.

p.s-nu avea demarajul scazut,avand turbo si fiind si automata se ridica in turatie si pe urma tragea cu un cuplu foarte mare,mult mai misto senzatia decat la raportul standard,avand 650nm... :)

Link to comment
Share on other sites

Când se schimbã raporturile diferenÞialului ºi câºtigi la viteza maximã, automat pierzi la demaraj.

 

Se poate aduce diferenĂžial sh din Germania.

 

ÂŞi mie mi-a picat diferenĂžialul acum vreun an Âşi ĂŽn 4 zile mi-a venit unul sh din Germania.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.