Jump to content

folie geam


marxelus

Recommended Posts

pe strada dorobantilor este nu mai stiu ce numar, pe stanga. intr-o curte este reclama afara cu LLumar, sau pe teodor mihali la spalatoria de langa fostul Rao, unde este si ceva sala de gym :), sigur ii aceeasi firma, eu pe dorobantilor le-am pus pe ale mele si nu am de ce sa ma leg, sunt perfect puse :) Edited by tupeu
Link to comment
Share on other sites

pe strada dorobantilor este nu mai stiu ce numar, pe stanga. intr-o curte este reclama afara cu LLumar, sau pe teodor mihali la spalatoria de langa fostul Rao, unde este si ceva sala de gym :), sigur ii aceeasi firma, eu pe dorobantilor le-am pus pe ale mele si nu am de ce sa ma leg, sunt perfect puse :)

 

salut,

merci de ajutor.

stii si ceva pret.

Link to comment
Share on other sites

da, sunt 2 preturi si il stiu doar pe cel scump :) care are rata de reflexie mai mare si pentru e46, la mine, a costat 700 de ron + parasolar pentru parbriz 30 de ron, eu mi-am pus 15% spate si 35% fata, ceea ce recomand oricui, arata bine estetic si nu deranjeaza vizual din interior, parasolarul e tot 35% sa nu fie diferenta de folie
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Eu iti recomand ionizare, pt k este singura cale legala pt cele de pe fata. Chiar ieri am vb cu un gabor pe problema asta. Dupa ce le ionizezi tre sa mergi la BMW sa ceri ceva hartie, cum k sunt ionizate din fabrica. Dupa ce o sa le fac pe ale mele, iti zic exact ce tre sa ceri. Inca nu stiu unde se pot ioniza. Daca stie cineva il rog sa posteze. :)
Link to comment
Share on other sites

Deci: lasati vrajelile cu ionizarea e legala si asa mai departe, e legal montatu de folii autorizate ce respecta normele date in codul rutier, pentru geamuri, parbriz, geamuri fata, geamuri spate, luneta.

 

Problema apare cand e Politie + inspector de RAR , pe drum, inspector ce are sticla cu folie legala, si compara cu geamurile tale pe fata, si in momentul ala , ca e ionizat ca e folie , ti se retine talonul si te pune sa le schimbi.

 

Eu unu nu cred ca iti da BMW hartie ca ai "geamuri fumurii de fabrica", cand ti-ai ionizat tu geamurile, si de asemenea nu cred ca fac geamurile fata mai inchise la culoare decat prevede legea. Ei vand masini ce respecta legile europene, nu vand masini de smecheri.

Edited by Cristi.MD
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai destul de naspa, am pus la vito, folie si pe fata, si astia de la masterfol, au zis ca pot sa puna pe fata, cu o idee mai inchisa, si numa bine, ca m-o oprit politia + rar, si aveau ciob din ala cu folie, nu mi-au luat talonul ca o fapta buna sa zic asa, dar aia stau acolo in acelas loc, foarte des, si masina pe care e folia, trebuie sa fie in legalitate neaparat, deci trebuie sa dau jos folia de pe geamurile fata..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

sal ,nu vreau sa par mare stiutor in materie chiar daca cu montaj folii ma ocup.

1 daca ai de gand sa pastrezi masina mai mult timp pune ceva de calitate gen 3m sau llumar,care nu se deterioreaza nici dupa 5 ani

2 daca montezi foliile asa cum prevede legea adica 73% transparenta fata si maxim 95%spate o sa vezi ca nici politia nici r.a.r-ul nu sa va lua de tine

3 decat sa le ionizezi mai bine le lasi asa,in afara faptului ca trebuie sa iti demonteze masina daca apoi iti schimbi gusturile referitare la geamuri trebuie sa schimbi geamurile cu totul ,ca de sters nu se mai sterge.

 

nu iti spun asta ca sa fac reclama la folie dar este mult mai bine sa te documentezi inainte sa actionezi si uneori sfaturile pot ajuta

Link to comment
Share on other sites

sal ,nu vreau sa par mare stiutor in materie chiar daca cu montaj folii ma ocup.

1 daca ai de gand sa pastrezi masina mai mult timp pune ceva de calitate gen 3m sau llumar,care nu se deterioreaza nici dupa 5 ani

2 daca montezi foliile asa cum prevede legea adica 73% transparenta fata si maxim 95%spate o sa vezi ca nici politia nici r.a.r-ul nu sa va lua de tine

3 decat sa le ionizezi mai bine le lasi asa,in afara faptului ca trebuie sa iti demonteze masina daca apoi iti schimbi gusturile referitare la geamuri trebuie sa schimbi geamurile cu totul ,ca de sters nu se mai sterge.

 

nu iti spun asta ca sa fac reclama la folie dar este mult mai bine sa te documentezi inainte sa actionezi si uneori sfaturile pot ajuta

 

1.subscriu

 

2.3."se sterge" e un proces asemanator si invers ionizarii,

legea prevede 73% transparenta fata si 5%spate, la o masina la care geamurile au acea tenta verzuie folia e incolora si se pune doar pt protectie uv sau antiefractie, daca se pune orice alta nuanta depaseste transparenta admisa.

oricum daca ai vreun fel de folie fe laterale fata se zbarleste orice politist la tine si cu greu scapi

 

este pe nirajului nr 7(un garaj la subsolul unui bloc) un tip care pune folie omologata cu 280ron(luneta+gemuri spate),garantie 2 ani.

 

 

sunt curios de care folie are la banii astia.

Edited by baronu25
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
Stie careva ce transparenta au geamurile din fata la un e46 fl ...vreau sa stiu daca se merita sa aplic folie pe geamurile laterale fata ..deoarece nu trebuie sa scada sub 70% transparenta.. de ex daca gemurile au din fabrica 80% sar merita o folie petru 10%.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Poti sa iti pui 50% pe fata fara probleme. Noapte se deschid la culoarea, se vede bine iar ziua se continua acea tenta fumurie. Cu Politia nu cred ca o sa ai probleme. Eu aveam 7% transparenta si nu m-au intrebat numai la RAR cand am facut identificarea.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
Pe geamurile din spate + luneta poti sa bagi si 100% nu are nimeni treaba cu tine , cat despre cele din fata e o problema , acolo trebuie sa fie o transparenta in jur de 80% din cate stiu eu. In unele orase au aparat de masurat luminozitatea. in caz ca va prinde politia si va cere certificatul pentru ca aveti folie , NU DATI CERTIFICATUL PANA NU FACETI UN X pe geam si va apucati sa rupeti folia pe loc. intr-un minut ai rezolvat treaba dupa care ii dai certificatul. ( aveti grija sa nu vina cu aparat foto sa faca poza la geam ). asta e valabil doar pentru geamurile din fata Edited by MuraruLucian
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

1. Cum se masoara transparenta geamurilor originale?

2. Exista vreo folie transparenta LEGALA care sa opreasca doar radiatiile infrarosii? Eventual sa poata fi montata si pe parbriz? Nu suport radiatiile solare iar zilele astea caniculare sunt un chin pentru mine ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.