Jump to content

Masina din germania?


baranyair

Recommended Posts

Buna tuturor :blink:

poate cineva sa ma ajute? peste o sapt jumate voi pleca in germania sa imi iau masina...as vrea sa stiu ce acte imi trebuie exact sa pot iesi cu masina din tara si sa intru in a noastra. Mai exact ce trebuie sa faca proprietarul acolo sa fie bine...si ce trebuie sa fac eu la intrare in tara sa nu am probleme. Nu am mai facut asta niciodata si sper sa nu fac vreo prostie.

 

Masina este un 320d 2001 la 90000km. :)

Multumesc....voi reveni cu poze

Link to comment
Share on other sites

Buna tuturor  :blink:

poate cineva sa ma ajute? peste o sapt jumate voi pleca in germania sa imi iau masina...as vrea sa stiu ce acte imi trebuie exact sa pot iesi cu masina din tara si sa intru in a noastra. Mai exact ce trebuie sa faca proprietarul acolo sa fie bine...si ce trebuie sa fac eu la intrare in tara sa nu am probleme. Nu am mai facut asta niciodata si sper sa nu fac vreo prostie.

 

Masina este un 320d 2001 la 90000km. :)

Multumesc....voi reveni cu poze

67586[/snapback]

 

hey. iti trebuie asa: certificat eur1, ausfuhr (este o hartie cu o dunga galbena pe dreapta care trebuie sa o stampileze vamesii unguri la iesirea din spatiul ue in cazul in care vrei sa iti recuperezi tva-ul german) si mai sunt niste documente care le obtii de la vama de acolo pt exportul masinii (asta in cazul in care dealer-ul de unde iei masina nu are autorizatie pentru a elibera el acele acte...si atunci scapi de un drum la vama. eu am luat de la www.autohus.de ...ei au de exemplu).

practic, drumul este asa: dealer, oficiu pt eliberare numere, vama (daca nu are dealer-ul acte de vama), apoi vii inapoi, la vama romana faci tranzit la orice firma de expeditii pana in orasul unde o sa platesti vama/inmatriculezi, apoi mergi la rar in orasul unde vrei sa o inmatriculezi, faci autentificare, itp, iti dau o hartie cu "bun de vama", apoi mergi la vama, platesti accize, tva, apoi mergi la politie si gata. bafta pe drum si nu uita sa iti iei vigneta in austria si ungaria (pt autostrazi).

Link to comment
Share on other sites

mersi

masina nu o iau de la dealer ci de la o pers fizica, care imi va da si factura.

sper sa ma descurc

67636[/snapback]

 

daca e pers. fizica, ai scapat de recuperarea tva-ului german, dar trebuie sa mergi la vama de acolo sa faci export documents spre romania.

Link to comment
Share on other sites

nu o iau de la dealer, dar persoana fizica imi face factura(asa vrea el, :blink: ce sa faci)

acum ce nu stiu e ca certificatul Eur1 de unde il iau mai exact?si numerel prov cu asig? mai poti sa-mi descrii inca o data mai explicit ca sunt eu asa mai greu la minte.

scuze ca sunt asa de impulsiv :)

Link to comment
Share on other sites

nu o iau de la dealer, dar persoana fizica imi face factura(asa vrea el, :blink: ce sa faci)

acum ce nu stiu e ca certificatul Eur1 de unde il iau mai exact?si numerel prov cu asig? mai poti sa-mi descrii inca o data mai explicit ca sunt eu asa mai greu la minte.

scuze ca sunt asa de impulsiv :)

67695[/snapback]

 

 

np.

chiar daca iti da factura proprietarul, tot nu poti sa iti recuperezi tva-ul german. certificatul eur1 il iei de la vama lor (data fiind situatia cu pers. fizica). numerele provizorii si asigurarea se iau de la un fel de oficiu (nu stiu exact cum se numeste, am uitat...), dar sigur stie vanzatorul sa iti spuna unde e...e cam ca politia la noi, sunt peste tot oficii din astea.

oricum, neaparat iti trebuie eur1, pt ca altfel platesti taxa vamala (30% parca) pe langa acciza si tva. oricum, esti fericit cu diesel, o sa ai de plata cam 1496 euro (acciza si tva).

 

oricum, bafta pe acolo.

 

p.s. cat dai pe ea? dotari, etc?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
hey. iti trebuie asa: certificat eur1, ausfuhr (este o hartie cu o dunga galbena pe dreapta care trebuie sa o stampileze vamesii unguri la iesirea din spatiul ue in cazul in care vrei sa iti recuperezi tva-ul german) si mai sunt niste documente care le obtii de la vama de acolo pt exportul masinii (asta in cazul in care dealer-ul de unde iei masina nu are autorizatie pentru a elibera el acele acte...si atunci scapi de un drum la vama. eu am luat de la www.autohus.de ...ei au de exemplu).

practic, drumul este asa: dealer, oficiu pt eliberare numere, vama (daca nu are dealer-ul acte de vama), apoi vii inapoi, la vama romana faci tranzit la orice firma de expeditii pana in orasul unde o sa platesti vama/inmatriculezi, apoi mergi la rar in orasul unde vrei sa o inmatriculezi, faci autentificare, itp, iti dau o hartie cu "bun de vama", apoi mergi la vama, platesti accize, tva, apoi mergi la politie si gata. bafta pe drum si nu uita sa iti iei vigneta in austria si ungaria (pt autostrazi).

67600[/snapback]

Sall! Ca sa nu mai deschid alt topic: Am si eu o intrebare, Certificatul EUR 1 se elibereaza din cate am inteles de la vama tarii respective (de unde a fost luata masina). Daca cineva aduce o masina in Romania neradiata in tara respectiva trebuie neaparat sa se elibereze acest certificat? Sau in momentul in care masina a fost radiata din Germania de ex. si apoi este adusa in Ro. si normal trecuta prin vama i se elibereaza certificatul...? Scuze de off topic: eu vreau sa cumpar o masina din UK am mai postat o data. Masina este acum in Ro. si inmatriculata in UK (Londra) pentru ca el a zis sa n-o radieze ca, daca nu o vinde...? Ramane cu ea radiata...? Eu am vorbit cu proprietarul doar pe net si putin la telefon si mi-a spus asa: Vrei s-o cumperi? Eu am zis Da. La cateva zile mi-a cerut numele adresa si cod postal si s-a dus la DVEL(Politia UK) pentru a cere radierea masinii (nu ma intrebati de ce mi-a cerut datele astea ca nu stiu si nici nu l-am intrebat, probabil ca le treb la politie ca altfel nu-mi explic). Peste o jumatate de ora-o ora vb iar cu el si-mi spune ca pe data de 10 septembrie masina va fi radiata de la ei. Pana atunci eu vreau sa ma duc sa i-au masina si sa circul cu ea asa, dupa care normal s-o inmatriculez in Ro. Fara certificatul EUR1 pot dovedi ca provine din tara UE? Sau daca trebuie neaparat certificatul de unde pot sa-l i-au? Stiu ca exista posibilitatea sa ma duc in Anglia cu masina sa-l i-au da nu am cum sa ajung acolo. Alta metoda de obtinere a certificatului mai e? Chiar acum am vorbit cu proprietaru' si a zis ca nu stie nimic de certificat :) Ca nu a auzit ca trebuie asa ceva :blink: da ca se intereseaza maine si afla el cum se procedeaza si imi spune. Eu tot nu am incredere in el si d'aia am zis sa va intreb si pe voi sa nu ma duc degeaba acolo (la 600 km distanta de mine :) ). Imi cer scuze daca v-am plictisit. Multumesc!

 

PS: Masina are volan pe stanga :)

Edited by Allex
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.