Jump to content

problema e46 316


Recommended Posts

salut...am o problema cu masina...am fost la 2 testere si la ambele mi-a iesit eroare pe debitmetru...am incercat cu debitmetrul cuiva care nu garanta ca este 100% bun ...si la mine intr-adevar nu funciona...mergea mai prost decat cu al meu......in schimb la el pe masina lui functiona perfect , este vre-un coleg din bucuresti dispus sa ma ajute?...adica sa ne intalnim si sa pun si eu debitmetrul lui pe masina mea sa vad daca intr-adevar este debitmetrul...?masina este un e46 316i an 2000 fara facelift...va multumesc Edited by scheletu_007
Link to comment
Share on other sites

Salut ,

Cand schimbi debitmetrul sau alta componenta de masura defecta trebuie resetata unitatea de control pentru a lua noiile valori de la componenta ,mai ales daca a inregistrat defect pe piesa respectiva .

 

salut...treaba sta in felul urmator....masina nu trage pana in 2500 ture....pe tester da o eroare de debitmetru...daca scot mufa de la el...masina merge foarte rau...adica variaza relantiul fosrte rau,da rateuri si cand vrei sa pleci dupa loc cu ea se opreste....cu debitmetrul meu nu face asa dar nu trage pana in 2500....debitmetrul meu pus pe masina de pe care am luat debitmetrul respectiv...adica cea a lui ''cos'' merge impecabil...ai idee cam ce poate fi cauza la asta....precizez ca m-am uitat la toate furtunele mai putin cel care pleaca de la debitmetru si se duce undeva pe langa injectoare sa vad daca sunt crapate ca sa traga aer fals...si nu am gasit nimic crapat...lambda pe tester da ca functioneaza foarte bine....altceva ce mai poate fi?....a deschis si alt membru ''DanS'' un topic despre aceasta problema a mea....multumesc...o parere de a ta cam ce poate fi?

astea sunt erorile de la tester: P0101 - MAF sensor/ volume air flow (VAF) sensor - performance problem

P0170 - Fuel trimm (FT) bank 1 - malfunction

Edited by scheletu_007
Link to comment
Share on other sites

s-ar putea ca debitmetrul tau sa nu lucreze normal pentru o anumita plaja de functionare a motorului.la relanti sa functioneze bine dar in anumite conditii sa nu mai functioneze corespunzator.cand ai facut testul eroarea respectiva ti-a aparut pentru functionarea la relanti sau si in conditii de turatie crescuta?

bafta

Link to comment
Share on other sites

Pot sa-ti raspund eu daca initiatorul topicului e de acord. (testarea i-am facut-o eu si resetul deasemenea.

Probleme in functionare Vs. Plaja de turatie, ma cam indoiesc. ACel debitmetru la alta masina nu punea aceste probleme..vezi mai sus.

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Pot sa-ti raspund eu daca initiatorul topicului e de acord. (testarea i-am facut-o eu si resetul deasemenea.

Probleme in functionare Vs. Plaja de turatie, ma cam indoiesc. ACel debitmetru la alta masina nu punea aceste probleme..vezi mai sus.

 

normal ca poti sa-i raspunzi...sunt de acord

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.