Jump to content

NavCoder


Recommended Posts

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am reusit sa fac rost de ultima versiune. am si inregistrat-o dar merge numai pe laptopul meu. daca cineva face rost de interfata pe USB sa imi dea un PM. nu am port serial la laptop ( macbook). licenta mi-a cumparat-o cineva. cred ca o sa imi cumpar si eu o interfata din aia pe usb, deocamdata nu sunt finante si pt aia :)

 

eu am luat o interfata cu 2 cabluri pt obd 2 si cea rotunda pentru modelele vechi.iesirea spre PC o are cu serial dar am luat un convertor serial to usb cu 40 ron si am reusit sa ma conectez.

interfata avea si un mini cd cu BMW scanner 1.36, e ok dar destul de simplu(vers 1.4 e scumpa,400 eur din cate am inteles).am si vers 1.4 dar e demo si nu gasesc crack.

problema e ca am incercat navcoder, nu e inregistrat dar functiile disponibile in varianta unregistered nu prea functioneaza.intrebarea mea e : merita sa dau 20 eur pt inregistrare daca imi tot da erori?

interfata e asta:http://cgi.ebay.co.uk/BMW-Car-Diagnostic-PC-Scanner-Tool-1-3-6-1-36-PA-SOFT_W0QQitemZ300395159609QQcmdZViewItemQQptZUK_Diagnostic_Tools_Equipment?hash=item45f0f26039

 

sau ar trebui sa folosesc un laptop cu rs232, ca poare convertorul pe usb nu-si face treaba

Link to comment
Share on other sites

asa e.... poti dezactiva verificarile pe ce becuri vrei....

 

http://img51.imageshack.us/img51/2886/aaagtq.th.jpg

 

merge super si pe win7 :

 

http://img17.imageshack.us/img17/570/bbbsi.th.jpg

 

 

la e46 nu merge inca treaba cu luminile :)

 

am reusit sa fac rost de ultima versiune. am si inregistrat-o dar merge numai pe laptopul meu. daca cineva face rost de interfata pe USB sa imi dea un PM. nu am port serial la laptop ( macbook). licenta mi-a cumparat-o cineva. cred ca o sa imi cumpar si eu o interfata din aia pe usb, deocamdata nu sunt finante si pt aia :)

 

eu am luat o interfata cu 2 cabluri pt obd 2 si cea rotunda pentru modelele vechi.iesirea spre PC o are cu serial dar am luat un convertor serial to usb cu 40 ron si am reusit sa ma conectez.

interfata avea si un mini cd cu BMW scanner 1.36, e ok dar destul de simplu(vers 1.4 e scumpa,400 eur din cate am inteles).am si vers 1.4 dar e demo si nu gasesc crack.

problema e ca am incercat navcoder, nu e inregistrat dar functiile disponibile in varianta unregistered nu prea functioneaza.intrebarea mea e : merita sa dau 20 eur pt inregistrare daca imi tot da erori?

interfata e asta:http://cgi.ebay.co.uk/BMW-Car-Diagnostic-PC-Scanner-Tool-1-3-6-1-36-PA-SOFT_W0QQitemZ300395159609QQcmdZViewItemQQptZUK_Diagnostic_Tools_Equipment?hash=item45f0f26039

 

sau ar trebui sa folosesc un laptop cu rs232, ca poare convertorul pe usb nu-si face treaba

 

# pasoft comunica cu masina pe kbus (si lbus la masinile mai vechi) prin obd, navcoderul pe ibus...pe unde ai ibus, cu interfata conectata in mufa OBD, navcoderul nu o sa comunice niciodata cu masina, indiferent daca e demo sau full

## NU exista crack la v140, exista doar versiunea full de 140 care functioneaza DOAR cu interfata pentru 140

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
draguta ultima versiune de interfata (v6) dar (doar) pentru navcoder aveai deja interfata functionala (daca folosesti dis/inpa) :)

salut..

 

WRONG...

 

NavCoder merge doar cu IBUS!!!! From BMW Stufff!!!!!!!

 

sa fi tu sanatos si sa te mai documentezi inainte sa scri wrong ala !

are dreptate zero9

Link to comment
Share on other sites

draguta ultima versiune de interfata (v6) dar (doar) pentru navcoder aveai deja interfata functionala (daca folosesti dis/inpa) :)

salut..

 

WRONG...

 

NavCoder merge doar cu IBUS!!!! From BMW Stufff!!!!!!!

 

sa fi tu sanatos si sa te mai documentezi inainte sa scri wrong ala !

are dreptate zero9

SA PRESUPENEM CA AI DREPTATE daca imi spui ce INTERFATA folosesti?? eu m-am referit la o interfata ieftina, adica INPA_EDIABAS!!! NU original BMW (OPS.... GT1... SSS...)

 

Inca ceva, NAVCODER este proiectat ptr a merge cu I_BUS Interface!!!! si stii de ce???? :)

Iar de unde am informatiile sunt de ... de la BMW Stuff!!!!

Edited by cocoh
Link to comment
Share on other sites

ok. bafta

 

DIS/SSS with the GT1 --- big yellow head that connects via the ODB

NavCoder can be used with the ibus interface

 

Remember though, that the OBD interface and the iBUS interface, interact with different systems in the vehicle.

OBD is generally engine-related, whereas iBUS is all the accessory electronics. :)

 

Tools to use via ODB port include

BMW GT1

BMW DIS

BMW SSS

BMW INPA

BMW EDIABAS

 

:twoup: :)

Link to comment
Share on other sites

SA PRESUPENEM CA AI DREPTATE daca imi spui ce INTERFATA folosesti?? eu m-am referit la o interfata ieftina, adica INPA_EDIABAS!!! NU original BMW (OPS.... GT1... SSS...)

 

Inca ceva, NAVCODER este proiectat ptr a merge cu I_BUS Interface!!!! si stii de ce???? :)

Iar de unde am informatiile sunt de ... de la BMW Stuff!!!!

 

man...mai citeste...ibus si kbus sunt semnale electric egale, deci...

Link to comment
Share on other sites

SA PRESUPENEM CA AI DREPTATE daca imi spui ce INTERFATA folosesti?? eu m-am referit la o interfata ieftina, adica INPA_EDIABAS!!! NU original BMW (OPS.... GT1... SSS...)

 

Inca ceva, NAVCODER este proiectat ptr a merge cu I_BUS Interface!!!! si stii de ce???? :)

Iar de unde am informatiile sunt de ... de la BMW Stuff!!!!

 

man...mai citeste...ibus si kbus sunt semnale electric egale, deci...

 

 

 

ok pana aici:

 

K-Bus - body bus (Karosserie)

I-Bus - Information bus

 

bus OBD:

 

5 Masse

7 K-Bus

16 +12V

 

Interfata INPA_EDIABAS este OBD...

 

NavCoder = Ăźber I/KBus, nur fĂźr Infotainment, Navi, TV, Licht-Check.

INPA = ßber OBD Stecker, zusammen mit DIS kann es alles was der Händler kann

 

 

Insa "VOI" mai sus ati spus ca daca ai interfata INPA_EDIABAS poti sa folosesti Navcoder!!

 

Sa vad cum schimbati voi anumite lucruri cu navcoder si aceasta interfata? (limba.. lumini...) vreau poze reale!!!

 

cheers!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

las-o asa cum a cazut :)

Hai ca vreau si eu sa mai invat cate ceva nou....

 

de ce nu ma ajutati? :)

 

de accea este forumul, sa ne schimbam ideile si sa invatam cate ceva.. nu cine are sau nu dreptate!

 

va rog, care stie o mica guida ptr. Nacoder cu interfata ODB INPA/EDIABAS.

Edited by cocoh
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.