Jump to content

Vreau sa fac tuning la 318d 2003


VrajitoruldinOZ

Recommended Posts

Vad ca sunt o gramada de tuneri pe piata (DIMSPORT, RABANNE, SCANDY, 320I si altii) si nu stiu pe care sa-l aleg, adica unii trimit in ungaria fisierul la modificat iar altii in germania. Voi pe care il recomandati ?

Am 318d din 2003 116 cp cu motor common-rail de 1995cm. Si inca ceva inainte de tuning ar trebui sa schimb ambreiajul si volanta ptr ca dupa ce se incalzeste motorul am ceva trepidatii la plecarea de pe loc?

Edited by VrajitoruldinOZ
Link to comment
Share on other sites

Salut, sa nu crezi ca daca fac masina ta pentru 200 euro e mai prost calitativa decat la alt tuner care ati cere 350-400 euro.

 

ps: sa sti ca nu conteaza ce nationalitate are tunerul care modifica fisierul, conteaza cat de calitativ il modifica.

Link to comment
Share on other sites

dupa indelungi documentatii asupra ce inseamna chip-tuning , sau electronica unei masini (care este un proces foarte complicat) am ajuns la concluzia ca nu o sa pun niciodata in masina mea un "chip" trimis prin posta din germania , austria sau mai stiu eu ce tara va incanta pe voi la ureche. in primul rand 2 motoare 2.0d sau 1.9tdi sau oricare alte 2 motoare nu seamana perfect unul cu altul. atunci cum pot eu sa am incredere intr-un chip trimis prin posta pentru 243654 de masini cu acelasi motor ca al meu? un chip tuning bun se face in timp real , custom pentru fiecare motor in parte , tinand cont de toti parametrii care nu o sa fie niciodata la fel la 2 motoare de acelasi fel . eu personal stiu 3 tuneri carora le-am studiat stilul de lucru , parerile altor consumatori care au apelat la serviciile lor si rezultatele masinilor pregatite de ei la cursele de accelerare de 402m. 1: Racing Code .... lucreaza custom , in timp real , un pic cam scump dar ai garantia ca oamenii de acolo au cunostinte in domeniu si stiu foarte bine ce fac cu masina ta. 2: Master Tuner ..lucreaza custom , in timp real pe dyno , preturi rezonabile pentru fiecare , si la fel poti avea toata increderea ca masina ta va fi si fiabila pe langa puterea in surplus scoasa in cel mai safe mod. 3: Rabbane tot la fel , el iti face softul custom , lucreaza destul de ieftin si are rezultate destul de bune.

personal asta e parerea mea si alegerea pe care as face-o eu la o masina stock sau cu modificari decente. (deja cand se fac modificari de genu dublarea puterii initiale ale motorului prin supraalimentare etc e recomandat sa se recurga la electronica stand alone care e alta mancare de peste si nu are rost sa discutam in cazul tau) :) succes in a alege un tuner bun pentru masina ta.

PS: tin sa precizez ca nu am nici un castig din partea acestor firme...este doar parerea mea in urma documentatiei facute in timp destul de lung.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.