Jump to content

Ingrijire si intretinere masina noua


Recommended Posts

Dragi colegi de club,

 

Din vara o sa fiu fericitul proprietar al unui BMW cabriolet. As dori sa imi impartasiti sfaturile voastre privind intretinerea unei mansini noi.

 

Am optat pentru pachetul basic de intretinere - care include schimbare filtre si ulei timp de 4 ani sau 80.000 km, deci pentru 4 ani nu ma intereseaza partea asta. (550 EUR pare pret avantajos tinand cont ca o revizie normala costa 200-250 EUR).

 

Pt intretinere piele si bord - am vazut ca BMW vinde produse de intretinere. Recomandati alt ceva? La cat timp ar tb ingrijita pielea? (in afara de cand e murdara)

 

Pt curatare jante - am vazut ca BMW vinde o solutie in acest sens. Recomandati alt ceva?

 

Vopseaua - la cat timp ar trebui protejata cu ceara? 1 data pe luna?

 

Rodaj motor - mai este valabil conceptul acesta la masinile moderne? Ce recomandari aveti in acest sens.

 

Alte capitole - care ar trebui sa le am in vedere.

 

Astept cu nerabdare sfaturile voastre,

 

Cu respect.

Link to comment
Share on other sites

in general produsele bmw de intretinere sunt foarte bune. daca vrei sa ai masina in cea mai buna stare cred ca o poti duce o data la cateva luni la un detailing profesional unde iti aplica si solutii pt piele si ceara si tot ce e nevoie.

motorul ar trebui sa-l menajezi primii 2000 de km.

Link to comment
Share on other sites

E vorba de un seria 3 Cabriolet. 320d.

 

Chiar e nevoie de polish dupa 1 an daca e masina noua? (in ideea in care vopseaua nu va avea nimic, si o voi fi dat cu ceara cel putin 1 data pe luna)

 

 

Nu ai nevoie de polish dupa 1 an !...Poate doar sa tii masina sub un plop si sa o pateze ....

 

E bine ca mai sunt oameni care-si iau masini noi cu criza asta <_<

Link to comment
Share on other sites

Raspuns la mai multe posturi:

 

1. tiganii: pe aici sunt in general probleme cu arabii si negri, tigani am vazut foarte putini, fie ei din RO sau din alta parte.

 

2. inscriptionat oglinzi: ce sa inscriptionez si mai exact unde pe oglinzi? banuiesc ca e faza ca daca ti le salta cineva si vrea sa le vanda, cumparatorul sa stie macar ca sunt furate.

 

3. produsele sonax: in general cam cat la % este pretul acestor produse fata de cele BMW?

 

4. cat de des va ocupati de curatenia interioara a ''bolidului''?

 

Multumesc pt sfaturile de pana acum.

Link to comment
Share on other sites

Raspuns la mai multe posturi:

 

1. tiganii: pe aici sunt in general probleme cu arabii si negri, tigani am vazut foarte putini, fie ei din RO sau din alta parte.

 

2. inscriptionat oglinzi: ce sa inscriptionez si mai exact unde pe oglinzi? banuiesc ca e faza ca daca ti le salta cineva si vrea sa le vanda, cumparatorul sa stie macar ca sunt furate.

 

3. produsele sonax: in general cam cat la % este pretul acestor produse fata de cele BMW?

 

4. cat de des va ocupati de curatenia interioara a ''bolidului''?

 

Multumesc pt sfaturile de pana acum.

 

 

Oglinzile se graveaza cu nr masinii vizibil in partea de jos ..dar presupun ca tu vei avea Casco oricum ..

Sonax e cam cu 50 % mai ieftin decat produsele bmw ..in unele cazuri ...

..

Nu stiu la voi dar in Ro la max 2 zile daca nu stergi praf interior ..deja il aduni cu degetul

Link to comment
Share on other sites

2. inscriptionat oglinzi: ce sa inscriptionez si mai exact unde pe oglinzi? banuiesc ca e faza ca daca ti le salta cineva si vrea sa le vanda, cumparatorul sa stie macar ca sunt furate.

 

3. produsele sonax: in general cam cat la % este pretul acestor produse fata de cele BMW?

 

4. cat de des va ocupati de curatenia interioara a ''bolidului''?

 

Multumesc pt sfaturile de pana acum.

 

E mai bine sã le sablezi pentru cã se va simÞi la mânã iar oglinzile sunt furate În general noaptea.

 

Sunt mai ieftine decât produsele BMW ºi sunt de calitate asemãnãtoare.

Unele produse de ĂŽntreĂžinere BMW erau produse de Sonax ĂŽn trecut, nu Âştiu dacĂŁ este ĂŽncĂŁ valabil.

 

Sãptãmânal.

Link to comment
Share on other sites

in motor nu are rost sa bagi nimic in afara de ulei si carburant cat mai bune.

pt parbriz sunt cateva solutii (eu am dat cu aquapel) care fac toti banii.

De unde ai luat aquapel?

Sa o stapanesti sanatos si fara incidente!

 

un service de parbrize din brasov. cred ca e un user care vinde si pe forum. da-i cu search.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.