Jump to content

Am nevoie de sfaturi pt 724


eremiageorge

Recommended Posts

OFFF ce sa va spun... am achizitionat recent un 724 diesel din 1993 si nu are pe el instalatia de clima, are tot ce ii trebuie pe bord si sub bord dar nu are compresorul si conductele....deci mi-ar trebui astea dar vreau sa stiu daca trebuie neaparat de pe motorul de 2400 sau merge si de pe alte motoare.

Masina a fost initial 750 cu motorul de 5 litri motorul de 5 litri fiind inlocuit cu un 2.4 l de pe un 524 turbodiesel cica de 116 cp.... dar problema este ca nu prea trage... adik foarte slab... grupul a fost schimbat si el si a fost pus cel de pe 524 deci totul ar trebui sa fie ok dar nu trage delok si treptele sunt foarte scurte .... la modul 70km/h trebuie sa o dau pe a 5 a- si aici va rog sa ma ajutati sa imi spuneti daca pot sa ii pus alt turbo sau sa ii fac ceva sa aiba viatza in ea.

Alta problema ar fi ca interiorul nu prea este stralucit aici vorbind strict de tapiseria scaunelor si banchetei sunt toate electrice fata spate si din piele crem... pot sa o reconditionez? si unde?

Si o ultima problema ar fi ca am nevoie de un releu de bujii .... asta il gasesc pe forum? m-am uitat si nu prea am vazut nimik de genul <_<

aaaa si inca ceva as mai avea nevoie de turometrul de diesel pentru ca acum imi arata ca am 4000 de rot/min cand eu am 2000 merge sa ii fac ceva la asta sau trebuie schimbat...

Multumesc mull

PS: masina eu am luat-o pentru reconditionare totala ... acum este la vopsitorie sa i se dea o noua culoare negru perl si sa se recromeze toate elementele

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

salut

eu am avut un 724 td

un fost 730

ce pot sa iti spun

pt clima daca ai compresorul ptoi sa il pui pe acelasi motor nu conteaza motorul ca sa iti functioneze clima

apoi in legatura cu grupul

cine ti-a zis ca a aschimbat grupul de pe un e43 te-a mintit

nu se potriveste am incercat eu

tocmai din aceasta cauza tu ai rapoartele foarte scurte

ce poti face

este sa schimib pinioanele in grup sa pui altele cu rapoarte mai lungi

asta stiu sigur ca se poate ca am facut eu la o mashina care este la mine in curte tot un e 32 cu motor m21

shi mai poti schimba cutia din cate stiu sunt doua modele pt motorul asta

de pe e28 shi de pe e34

una din ele este cu rapoarte mai lungi pt ca era diferenta de greutate a masinii

in momentul de fata mashina ta fuge maxim 140

daca schimbi pinioanele in grup va fugi mai tare va consuma mai putin dar vei piesrde din demaraj

iar cu turbina nu te apuca sa o schimbi ca spargi motorul ,motorul m21 este motor de forta nu de turatie mare si forja

tot ce iti spun iti spun din proprie experienta

si eu am vrut saa il fac sa fuga mai tare si cand am descoperit ce si cum mai bine l-am vandut

daca te mai intereseaza ceva intreabama

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
salut

eu am avut un 724 td

un fost 730

ce pot sa iti spun

pt clima daca ai compresorul ptoi sa il pui pe acelasi motor nu conteaza motorul ca sa iti functioneze clima

apoi in legatura cu grupul

cine ti-a zis ca a aschimbat grupul de pe un e43 te-a mintit

nu se potriveste am incercat eu

tocmai din aceasta cauza tu ai rapoartele foarte scurte

ce poti face

este sa schimib pinioanele in grup sa pui altele cu rapoarte mai lungi

asta stiu sigur ca se poate ca am facut eu la o mashina care este la mine in curte tot un e 32 cu motor m21

shi mai poti schimba cutia din cate stiu sunt doua modele pt motorul asta

de pe e28 shi de pe e34

una din ele este cu rapoarte mai lungi pt ca era diferenta de greutate a masinii

in momentul de fata mashina ta fuge maxim 140

daca schimbi pinioanele in grup va fugi mai tare va consuma mai putin dar vei piesrde din demaraj

iar cu turbina nu te apuca sa o schimbi ca spargi motorul ,motorul m21 este motor de forta nu de turatie mare si forja

tot ce iti spun iti spun din proprie experienta

si eu am vrut saa il fac sa fuga mai tare si cand am descoperit ce si cum mai bine l-am vandut

daca te mai intereseaza ceva intreabama

poate a cumparat chiar fosta ta masina...<_<

Link to comment
Share on other sites

nu avea cum sa cumpere fosta mea mashina din mai multe puncte de vedere

mashina mea tragea bine

interiorul era negru

era tunata toata mashina cred ca o stie multa lume

cum arata mashina mea

instalatia de clima la mine era completa shi era culoarea grii carbon

deci nu are mashina mea

la cum spune el ca merge mashina a lui nu trage mai mult de 100 de km la ora

cu a mea am mers eu cu 140 shi mai aveam pedala

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

am avut si eu un 730 modificat, cu 2.4 dar cutie automata...mergea foarte bine, am mers si cu 180 pe autostrada...sigur e o problema de transmisie...cat despre putere, de la 188cp la 116cp e diferenta; nu trage ea prea bine dar la consum te incadrezi in 7- 7-5%

Nu mai ai cutia de pe motrul de 5000?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salutare la toti! Eu vreau sa iau un BMW 724 td din 1990 , dar din kyte stiu eu nu prea am vazut sa se faca seria 7 E32 cu diesel. si ma intereseaza pot sa fie ceva probleme ynmatricularea, dac e schimbat motorul? si yn general ce parere aveti de un 724td din 1990 "full dar fara piele" , ynmatriculat pe rom , nu merge turbina( dar am vazut ca e frecvent ) si yn rest mi-au zis ca nu are probleme! Masina e din Buzau cu num de B, poate o shtie cineva! care ar fi pretu pt asa masina!

Va multsumesc mult !

Link to comment
Share on other sites

Salutare la toti! Eu vreau sa iau un BMW 724 td din 1990 , dar din kyte stiu eu nu prea am vazut sa se faca seria 7 E32 cu diesel. si ma intereseaza pot sa fie ceva probleme ynmatricularea, dac e schimbat motorul? si yn general ce parere aveti de un 724td din 1990 "full dar fara piele" , ynmatriculat pe rom , nu merge turbina( dar am vazut ca e frecvent ) si yn rest mi-au zis ca nu are probleme! Masina e din Buzau cu num de B, poate o shtie cineva! care ar fi pretu pt asa masina!

Va multsumesc mult !

stai linistit nu iti lua belea pe cap :)

Link to comment
Share on other sites

Salutare la toti! Eu vreau sa iau un BMW 724 td din 1990 , dar din kyte stiu eu nu prea am vazut sa se faca seria 7 E32 cu diesel. si ma intereseaza pot sa fie ceva probleme ynmatricularea, dac e schimbat motorul? si yn general ce parere aveti de un 724td din 1990 "full dar fara piele" , ynmatriculat pe rom , nu merge turbina( dar am vazut ca e frecvent ) si yn rest mi-au zis ca nu are probleme! Masina e din Buzau cu num de B, poate o shtie cineva! care ar fi pretu pt asa masina!

Va multsumesc mult !

stai linistit nu iti lua belea pe cap :closedeyes:

 

 

 

subscriu

 

 

 

Am avut un e30 modificat (urs fost benzinar) dar proprietaru a avut resursele necesare ( era sofer de TIR si isi aducea el piesele) singura problema era la turometru in rest totul mergea impecabil (am prins 200 ~210 km/ora pe autostrada), iar ca o comparatie intre cele 2 modele dpdv al pieselor ce ar trebui inlocuite cred ca vei depasi cu mult bugetul meritat pt acea tranformare mai ales ca motorul de 116 este putin cam slabut.

 

 

 

full fara piele,perfect fara probleme ..... :) mda ce era sa zica si el ca sa vanda masina, conteaza atitudinea ca in bancul cu elefantul de mai jos

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?s=&...st&p=850745

Link to comment
Share on other sites

Yn fine pyna la urma nu l-am mai luat BMW 724 si problema nu e yn consum sau yn piese, problema e ca nu era omologat motoru, dar omologarea e cam scumpa! Acum ma gyndezk sa aiu un 735i tot E32 din 1990 cum credeti la 1500euro se merita?si pe urma sa yi pun intalatie GPL pe el :) oare ies prin orash cu consumu mai mik ca pe benzina? Ma refer sa fie simtibil :lol: . daca puteti sa va dati cu parerea la ideea mea va voi fi recunoscator:D
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.