Jump to content

320d sau 318i sh


boasca

Recommended Posts

Salut! vreau sa-mi achizitionez un seria 3 e46 din Germania, cam cu 200k km facuti. problema mea e ca sunt in dilema ce sa aleg intre 320d si 318i din anii 99-00. am inteles ca la 320d intretinerea este mai costisitoare fata de 318i. cam pe an as face 15-20k km dintre care 2/3 in afara orasului. un buget sa zicem de 1000euro/ an ar fi de ajuns pentru intretinerea unei astfel de masini?

Sper sa primesc niste sfaturi utile,mai ales de la posesorii sau fostii posesori al acestor modele. multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

ziceam de 1000 euro/an fara consumabile si benzina/motorina

 

teoretic iti ajung ...dar e clar ca nu studiezi deloc forumul ..incepand de la pompe injectoare galerii ..posibil sa depasesti acest buget ! Cu cat e masina mai veche cu atat pot aparea diverse probleme care nu vreau sa te dezamagesc dar la BMW costa ...Succes la achizitie ..

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea, este ca pentru un 320d iti ajung 1000 pe an, nepunand la socoteala consumabilele. Eu am 320d - 2000, cu aproape 170k km (reali reali - cunosc tot istoricul) si probleme mari nu sunt. Si cele care sunt nu sunt chiar costisitoare: vezi o electrovalva de turbo, una de egr, un vas de expansiune... Cam astea, dar nu se strange mia, zic eu. Edited by alex mihalciuc
Link to comment
Share on other sites

depinde cum conduci si ce astepti de la o masina, am condus 318i si am ramas dezamagit, prea slab motorul, sincer. masina puturoasa, ca e mai usor de intretinut, poate, dar nu m-a convins. am un 320d acum si iubesc tractorul asta, cuplu, putere si culmea, n-a picat nimic.
Link to comment
Share on other sites

depinde cum conduci si ce astepti de la o masina, am condus 318i si am ramas dezamagit, prea slab motorul, sincer. masina puturoasa, ca e mai usor de intretinut, poate, dar nu m-a convins. am un 320d acum si iubesc tractorul asta, cuplu, putere si culmea, n-a picat nimic.

 

ai uitat sa adaugi...masina

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Dupa o luna de cautari si meditari.....mi-am luat un 320d din '99. am avut de ales dintre un 318i din 2000,inmatriculat in toamna in tara,cu vreo 180k km in bord la 5500euro,dar care avea cauciocul dreapta fata varza si capu de bara(probabil de aici avea si problema cu directia...adica tragea oleaca dreapta) si un 320d din 99,inmatriculat in decembrie,cu 170k km in bord(99% nu sunt reali,dar interiorul este impecabil,doar in vreo 2 locuri avand cauciucul acela fin ros) care dupa negocieri l-am achiziotionat la 5600euro. Singurele la ea ar fi un amortizor ce trebuie schimbat si o rola de la o curea.

Ca dotari la ea ar fi:clima,computer bord,oglinzi incalzite....altele nu stiu daca ar fi dotari sau din serie.

Sper sa fi facut alegerea cea buna si sa nu am probleme cu ea.

As dori,daca puteti sa-mi dati cateva sfaturi privind modul de conducere a acestei motorizari(fiind obisnuit cu benzina) ca de exempu la ce turatii/viteze sa schimb viteza(sa nu schmb subturat) si in ce turatii sa tin in viteza(tot la fel sa nu fie subturat).

Dupa ce o sa ii fac poze o sa pun si pe forum. Astept parerile voastre

Link to comment
Share on other sites

fiecare o sa iti spuna sa schimbi la diferite turatii :) ca asa au auzit !!!

ideea este sa nu mergi prin oras in tr. 4 la 50km/h daca nu este nevoie.

sa nu te uiti tot timpul la consumul instantaneu din bord <_<

ai un cuplu de aproape 300 la 1750 rpm. puterea maxima o ai la 4000 rpm. ...schimba dupa 2200

 

cel mai simplu iti dai seama daca stai bine in turatie daca apesi instant pedala si masina te baga in scaun...! daca esti in 1500rpm, slabe sanse sa iti lipesti spatele de scaun :bashwall:

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.