Jump to content

320d sau 318i sh


boasca

Recommended Posts

Daca parerea mea conteaza, mai bine luai benzinaru. Acu' vorba de mai sus...depinde de istoric, si avand in vedere ca dieselul e subturat fata de benzina, la acelasi nr. de km, uzura e mai mica la diesel...dar depinde de istoric cum bine a zis dopeman.
Link to comment
Share on other sites

Dupa o luna de cautari si meditari.....mi-am luat un 320d din '99. am avut de ales dintre un 318i din 2000,inmatriculat in toamna in tara,cu vreo 180k km in bord la 5500euro,dar care avea cauciocul dreapta fata varza si capu de bara(probabil de aici avea si problema cu directia...adica tragea oleaca dreapta) si un 320d din 99,inmatriculat in decembrie,cu 170k km in bord(99% nu sunt reali,dar interiorul este impecabil,doar in vreo 2 locuri avand cauciucul acela fin ros) care dupa negocieri l-am achiziotionat la 5600euro. Singurele la ea ar fi un amortizor ce trebuie schimbat si o rola de la o curea.

Ca dotari la ea ar fi:clima,computer bord,oglinzi incalzite....altele nu stiu daca ar fi dotari sau din serie.

Sper sa fi facut alegerea cea buna si sa nu am probleme cu ea.

As dori,daca puteti sa-mi dati cateva sfaturi privind modul de conducere a acestei motorizari(fiind obisnuit cu benzina) ca de exempu la ce turatii/viteze sa schimb viteza(sa nu schmb subturat) si in ce turatii sa tin in viteza(tot la fel sa nu fie subturat).

Dupa ce o sa ii fac poze o sa pun si pe forum. Astept parerile voastre

 

 

va trebui sa schimbi 2 amortizoare, nu doar unul. Se recomanda sa se schimbe ambele pe aceeasi punte, asa ca va trebui sa faci la fel. <_<

 

 

a, si inca ceva. Conteaza istoricul, dar si eu as fi luat un benzinar. Dieselurile din anii aceia nu au commonrail . Eu am intalnit destui oameni care au avut probleme cu pompa de injectie motorina , unii cu turbo, debitmetrul etc. Sper ca tu sa nu ai probleme cu a ta.

Link to comment
Share on other sites

BMW'urile sunt cele mai usor de intretinut. Urca in ea...si da-i talpa !!!

Din cand in cand fa-i plinul si o cantaresti. Daca la fiecare plin are tot atatea kilograme...inseamna ca ai toate piesele pe masina.

 

Nu poti sa ai consum de VW, fiabilitate de Toyota si dinamica de BMW pe masina.

Link to comment
Share on other sites

BMW'urile sunt cele mai usor de intretinut. Urca in ea...si da-i talpa !!!

Din cand in cand fa-i plinul si o cantaresti. Daca la fiecare plin are tot atatea kilograme...inseamna ca ai toate piesele pe masina.

 

Nu poti sa ai consum de VW, fiabilitate de Toyota si dinamica de BMW pe masina.

<_<

Link to comment
Share on other sites

:) asa se zice despre ''VAG'' si Toyota. :bashwall:

 

Eu am un BMW fiabil si care consuma putin. Pe partea de motor si dinamica...nu mai povestesc ! E un M diesel ! <_<

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.