Jump to content

pompa injectie 320d


mirelu

Recommended Posts

Salut, imi poate spune si mie cineva daca pompa de injectie de la 320d din 98 (pompa clasica, nu comenrayl) are pana pe ax, se pune usor la punct?

pompa are semn? auzisem niste variante cum ca trebuie pusa pe stand si pusa la punct si asa se vine cu ea si se pune pe masina.

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa urmaresti anumite semne. Trebuie sa pui motorul la punct, vezi semnul de pe fulia de vibrochen. Apoi trebuie sa fie aliniata axa cu came de admisie, vezi semnul la cap cu cilindrul 1. Iti trebuie un fel de... scula speciala, sa ma exprim asa... e destul de complicat. Dacavrei procedura completa, da-mi PM. Dar sfatul este sa mergi la un "motoragiu".
Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa urmaresti anumite semne. Trebuie sa pui motorul la punct, vezi semnul de pe fulia de vibrochen. Apoi trebuie sa fie aliniata axa cu came de admisie, vezi semnul la cap cu cilindrul 1. Iti trebuie un fel de... scula speciala, sa ma exprim asa... e destul de complicat. Dacavrei procedura completa, da-mi PM. Dar sfatul este sa mergi la un "motoragiu".

eu sunt din pitesti, masina este la un mecanic, dar a mai descoperit o chestie, nu coincide semnul din spate de la volanta cu cel de la viblochen, este diferenta vreo 2,5 cm. Sa fi fost umblat la ea si sa fie volanta cu o gaira deplasata? Se poate pune si altfel volanta, are gaurile simetrice?

Link to comment
Share on other sites

De curiozitate, unde este masina?

Si eu sunt din Pitesti, si colaborez foarte mult cu un service... Dar stiu cativa "motoragii" de tot rasul, desi ei sunt apreciati cica... Multe masini au plecat pe platforma de la ei, desi au ajuns pe roti <_<

 

Volanta are doua semne de-o parte si de celalta a "cheii", ca sa ma exprim asa...

Edited by alex mihalciuc
Link to comment
Share on other sites

De curiozitate, unde este masina?

Si eu sunt din Pitesti, si colaborez foarte mult cu un service... Dar stiu cativa "motoragii" de tot rasul, desi ei sunt apreciati cica... Multe masini au plecat pe platforma de la ei, desi au ajuns pe roti <_<

 

Volanta are doua semne de-o parte si de celalta a "cheii", ca sa ma exprim asa...

Asa a ajuns si a mea la service, pe roti. Este la Emi, are service pe langa staia de epurare, acolo lucreaza un prieten de-al meu care este mecanic si nu mai reuseste sa-i dea de cap, cand am ajuns cu ea la el nu tragea, in rest mergea rotund. Ce sa aiba doctorilor?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.