Jump to content

jante e 90


Changing

Recommended Posts

Normal ai putea sa pui insa nu vad de ce ai face treaba asta,anvelopa va sta putin mai intinsa pe janta de 8,5J fiind un pic mai lata fata de cea fata care este pe 8J insa asta nu e o problema doar ca vei pierde din stabilitate un pic.Eu unul as pastra echivalentele fabricantului. <_<
Link to comment
Share on other sites

Pai nu e foarte greu sa iti dai seama de ce ar face asta. Posibil sa aiba un pont bun cu 4 gume la fel.

 

Au sa stea prea intinse pe spate. Eu nu recomand <_< cel mai bine e 245/40 sau 255/40, desi 255/40 nu arata foarte bine, fiind putin prea late, am dreptate?

Link to comment
Share on other sites

Astazi am pus eu pe janta 8J1/2 anvelopa 225/45/17 si merge perfect , diferenta fata de cea de fata care este 8J nu este vizibila , evazarea este infima , diferenta intre 8J si 8J1/2 este de 12.7 mm , iar conform calculatorului de pe carbibles la 225 merge janta de la 7J1/2 la 9J , asa ca poti pune si tu linistit , iar daca vrei sa vezi in realitate cum arata poti veni sa le vezi , maine pun rotile pe masina.
Link to comment
Share on other sites

Nu era vorba neaparat de costuri. Era mai comod. Si eram curios sa stiu ce efect are un cauciuc cu dimensiunea de 225 pe janta de 8,5. Multumesc pa lamurire.

 

225 pe 8,5J sta cam intins si risti sa uzezi anvelopele neuniform,adica mai mult pe margini

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

salut

acum am pe un e90 205/55 R16 http://www.akto.nl/OrgBMW/icone/bmw_wheel_b154.jpg si as vrea sa-mi pun ce are Changing .

225/45 R17 fata si 255/40 R17 ... jantele din catalog bmw sunt Double spoke - style 161 http://www.akto.nl/OrgBMW/icone/bmw_wheel_b161.jpg

 

- Cum va influenta tinuta de drum a masini ? Masina e folosita in principal pe drumurile din bucureti... o sa am probleme mai mari la gropi decat cu

rotile de acum ?

- I-am facut chip la masina si cu ce are acum pe ea in ca 2 si a3-a am reuist sa ii dau scart ... o sa se mai intample asta cu gumele de 255/40 R17 ?

 

ar fi mai bine sa am ambele jemti la fel si 225/45 R17 pe amandoua ?

 

Aici sunt toate jentile de e90 http://www.akto.nl/OrgBMW/e90_wh.htm..

 

Multumesc .

Link to comment
Share on other sites

@onyxonyx

1) nu e mare diferenÞã la gropi, am ºi eu style 161 ºi jante originale de tablã pe 16 setul de iarnã. acum dacã pui cauciucuri Run-Flat o sã fie o diferenÞã la gropi(sunt mai dure decât cele normale, au pereÞii ranforsaÞi). Însã la stabilitate e diferenÞã, e mai mare cu style 161.

2)nu ºtiu ce motorizare ai pe E90. eu am 320d ºi cu DSC OFF am Încercat de 3-4 ori maxim(ce-i drept nu m-am strãduit prea tare cã nu-mi place sã forÞez) ºi nu am reuºit sã fac roÞile sã scârÞâie nici cu treapta I. e contactul prea mare cu solul la 255, Însã aderenÞa e foarte bunã.

eu aÂş merge pe 225/45/17 Âşi 255/40/17, de fapt asta Âşi am pe maÂşinĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

nu am Încercat. de Învârtit pot sã te ÎnvârÞi cu ea, eu de ex. am mai Încercat pe la sensuri cu DSC OFF ºi fuge fundul destul de mult. mai mult de atât nu am Încercat ºi nu prea mã tenteazã.

ĂŽncearcĂŁ tu Âşi zi-mi Âşi mie cum e <_<

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.