Jump to content

Folie Auto, intrebare...


rramses

Recommended Posts

Salut!

Am si eu o intrebare de baraj... daca am nr de bulgaria are rost sa imi pun folie omologata? Vorbisem cu cineva si zicea ca pot sa-mi pun linistit folie neomologata ca politia romana nu poate sa-mi ia talonul!

Se poate lua talonul masinilor cu numere straine?

E ok sa-mi pun folie? Sau se iau politaii la tot pasul de tine?

Daca e pe aici cineva cu nr straine cu folie pe masina... poate ma lamureste si pe mine...

Mersi! <_<

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Depinde de cel care te opreste..eu am un prieten cu o pisik, nr de germania si are folie 100% pe toate geamurile..acolo la mn in gl in s-a luat nimeni de el..dar cand a venit o data la buc a avut probleme...de atunci si le-a dat jos pe alea de pe fata.

Cred ca ar fi ok daca ti-ai pune numai pe spate si luneta!

Link to comment
Share on other sites

@rares : o fi mare amenda aia? si nu mi se pare logic... daca un neamt de exemplu vine in vacanta in ro si are folie pe masina... trebuie sa o dea jos ca sa nu ia amenda in ro?

@lupu petre : pai nu era chestia aia acum ca nu mai are politaiul voie sa te opreasca si sa-ti gaseasca o neregula? si ca e bine ca atunci cand te opreste si deschizi geamul primul lucru pe care il intrebi este "pt ce m-ati oprit?" si daca iti zice "pt folie" atunci aia e...

ms oricum ... mai astept pareri!

Link to comment
Share on other sites

Pai daca o sa te opreasca pentru o alta chestie fii sigur ca o sa te intrebe si de folie..

P.S. peste 2 saptamani imi pun si eu pe toata masina...am gasit la cineva super ieftin,omologat 2 mil.

daca e sa ma opreasca...asta e... ghinionul meu..o sa merg cu geamurile pe fata lasate daca o sa-i vad din timp <_<

Link to comment
Share on other sites

Pe mine m-a luat de toba (aveam doar teava cap coada <_< ) ca uria prea mult. M-am prefacut ca nu inteleg ce spune si el a renuntat :) si am plecat mai departe.

 

Deci in mod normal exact cum spune si Rares, primesti tu amenda si aia e.

 

Daca ai nevoie de autorizatie , s-ar putea sa te ajut :bashwall:

Link to comment
Share on other sites

Pai daca o sa te opreasca pentru o alta chestie fii sigur ca o sa te intrebe si de folie..

P.S. peste 2 saptamani imi pun si eu pe toata masina...am gasit la cineva super ieftin,omologat 2 mil.

daca e sa ma opreasca...asta e... ghinionul meu..o sa merg cu geamurile pe fata lasate daca o sa-i vad din timp <_<

 

 

Unde unde unde .... Vreau si yo cu 2 mil folie omologata.. :)

Link to comment
Share on other sites

Pai daca o sa te opreasca pentru o alta chestie fii sigur ca o sa te intrebe si de folie..

P.S. peste 2 saptamani imi pun si eu pe toata masina...am gasit la cineva super ieftin,omologat 2 mil.

daca e sa ma opreasca...asta e... ghinionul meu..o sa merg cu geamurile pe fata lasate daca o sa-i vad din timp <_<

 

 

Unde unde unde .... Vreau si yo cu 2 mil folie omologata.. :bashwall:

 

Eu sunt din Tecuci,jud Galati...am fost cu masina la baiatu asta si atat a zis ca ma costa,numai ca nu a avut timp sa o puna pt ca avea alte programari..pretu e asa deorece a zis ca e criza :)

Daca vrei pot face comanda la el de folie,tiplele alea care se lipesc pe geam si autorizatie si ti le aduc!

Link to comment
Share on other sites

ok, nu pot sa-ti ia talonul, dar amenda o primesti tu, ca cetatean roman.

de 2 ori m-au oprit si s-au luat de mine,motivul fiind folia (folie pe toate geamurile)dar nu sa ajuns pana la retinerea vreunui act al masinii sau cu amenda,dar in cazul in care s-ar ajunge la retinere talon sau altceva o sa cer expre sa-mi spuna in baza carei legi/articol de lege imi este retinut talonul masini sau mi se da amenda (din cate stiu eu actele masinii sunt proprietatea statului bulgar) si nu stiu de vre-o lege care sa permita retinerea vreunui act al masinii pe motiv ca aceasta nu se afla in conformitate cu RAR Romania. Ultima oara m-am certat cu domnul agent ca masina este in tranzit / el ca nu este io ca este si tot asa vre-o 5 min ... pana la urma mi-a zambit si am plecat linistit <_<

 

Pai daca o sa te opreasca pentru o alta chestie fii sigur ca o sa te intrebe si de folie..

P.S. peste 2 saptamani imi pun si eu pe toata masina...am gasit la cineva super ieftin,omologat 2 mil.

daca e sa ma opreasca...asta e... ghinionul meu..o sa merg cu geamurile pe fata lasate daca o sa-i vad din timp :unsure:

 

 

Unde unde unde .... Vreau si yo cu 2 mil folie omologata.. :blink:

 

Eu sunt din Tecuci,jud Galati...am fost cu masina la baiatu asta si atat a zis ca ma costa,numai ca nu a avut timp sa o puna pt ca avea alte programari..pretu e asa deorece a zis ca e criza :blink:

Daca vrei pot face comanda la el de folie,tiplele alea care se lipesc pe geam si autorizatie si ti le aduc!

Gasiti folie pe okazii la 150 lei parca cu toate actele (autorizatie,abtipild geam + folie SUA) numai ca trebuie cineva care stie sa o lipeasca cum trebuie :)

 

Salut!

Am si eu o intrebare de baraj... daca am nr de bulgaria are rost sa imi pun folie omologata? Vorbisem cu cineva si zicea ca pot sa-mi pun linistit folie neomologata ca politia romana nu poate sa-mi ia talonul!

Se poate lua talonul masinilor cu numere straine?

E ok sa-mi pun folie? Sau se iau politaii la tot pasul de tine?

Daca e pe aici cineva cu nr straine cu folie pe masina... poate ma lamureste si pe mine...

Mersi! :bashwall:

Daca ai folie omologata RAR Ro nu ai probleme cu politia in Romania (nefiind valabil si pt politia bulgara),dar daca nu ai om in Bulgaria care sa te ajute cu ITP anual ma tem ca nu treci de el,din cate stiu la ei nu este agreata folia deloc,la noi treci de RAR daca ai autorizatie dar la ei nici sa nu auda de folie.

Link to comment
Share on other sites

Daca tot veni vorba de folie...lamuriti-ma si pe mine...ai voie sa pui folie si pe fata? eu stiam ca ai voie cu conditia sa fie 75% transparenta,altii ma contrazic si spun ca pe fata nu e voie deloc...deci pana la urma cum e?

 

cu 75& pe fata am eu si este omologata. ai voie, dar este singura pe care poti sa o pui pe fata.

Link to comment
Share on other sites

Daca tot veni vorba de folie...lamuriti-ma si pe mine...ai voie sa pui folie si pe fata? eu stiam ca ai voie cu conditia sa fie 75% transparenta,altii ma contrazic si spun ca pe fata nu e voie deloc...deci pana la urma cum e?

 

cu 75& pe fata am eu si este omologata. ai voie, dar este singura pe care poti sa o pui pe fata.

 

Asta era inainte...acum nu mai ai voie nici 5% pe fata ...doar spate si luneta <_<

Link to comment
Share on other sites

Asa stii tu. Ai voie pe fata cu transparenta minim 75%. Am pus la inceputul saptamanii, asa ca stiu ce vorbesc, nu din auzite sau presupuneri, ca unii... <_<

 

Nu stiu din auzite..chiar aici in bucuresti,pe linia lu' 32 e un service unde se pune folie omologata. am fost si am intrebat..pe langa faptu ca imi lua vreo 8 mil nu puneau omologat pe fata.. :)

Link to comment
Share on other sites

deci cu alte cuvinte o sa pun omologata pe luneta si laterale spate si gata... fara dureri de cap... <_<

unii zic intr-un fel unii in alt fel... cred ca nici politia nu stie cu exactitate cum ar trebui sa fie si pe care geamuri ai voie si pe care nu...

Link to comment
Share on other sites

La urma urmei fiecare face ce vrea , pe "barba" lui :bashwall:

 

Asa e . Eu am pus folie 75% pe fata si 18 & (parca) spate ...si arata a dacie papuc , o sa ma duc sa pun 18& si fata

 

Si o intrebare am . Stie cineva unde pot sa pun folie pe parbriz ? <_< :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.