Jump to content

Am zgariat BMWul! Cum procedez?


Recommended Posts

Buna,

 

Am reusit sa zgariu bunatate de masina. E un BMW 525i an 2004. L-am ras de stalpul de la poarta.

Din cate am vazut, nu s-a indoit nimica, doar s-a zgariat. Am pus poze.

 

Cum recomandati sa procedez?

Nici nu as vrea sa arunc nspe mii de lei si sa o las la dealer sa se ocupe de ea.

Din ce am vazut eu, trebuie vopsita portiera, aripa si pragul.

De indoit nu cred ca e vorba, dar daca semnalati ceva, nu ezitati sa spuneti.

 

Cea mai mare problema e cu vopseaua. Oare la un vopsitor, poate sa faca amestecul respectiv, sau va trebui sa o cumpar de la dealer?

 

EDIT: M-am uitat sub capota la culoare si scrie: MYSTIC BLAU /toledoblau 2 122 583

Ma gandesc ca acel cod e al culorii masinii.

Puteti consulta 2 poze pe care le-am facut in dimineata aceasta...Scuzati vestimentatia! <_<

post-25425-1239775093_thumb.jpg

post-25425-1239775101_thumb.jpg

Edited by gabibyte
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns <_<

Nu am casco pe ea.

Nu stiu in ce pret ma voi incadra, dar sper sa fie cat mai mic.

Masina avand vreo 120.000km, ne-am gandit ca ar fi fost afectata culoarea de timp.

Cei care fac amestecu au un scanner cu care verifica culoarea, sau se face dupa ochi?

Link to comment
Share on other sites

Ai de vopsit aripa, usa si prag, deci 3 elemente de caroserie. Orice service de bun-simt vopseste cam cu 100 euro per element,maxim. Deci, o sa te coste 300 euro in total, pretul maxim. Sa nu accepti nicio oferta peste pretul asta, fiindca e hotie. Bineinteles, daca te duci la reprezentanta pot sa-ti ceara si 1000 euro. Nu-ti face probleme in legatura cu vopsea, e culoare inchisa si nu o sa se vada absolut nicio diferenta, chiar daca masina nu e noua si a fost batuta de soare. Edited by T_o_r_q_u_e
Link to comment
Share on other sites

Buna,

 

Am reusit sa zgariu bunatate de masina. E un BMW 525i an 2004. L-am ras de stalpul de la poarta.

Din cate am vazut, nu s-a indoit nimica, doar s-a zgariat. Am pus poze.

 

Cum recomandati sa procedez?

Nici nu as vrea sa arunc nspe mii de lei si sa o las la dealer sa se ocupe de ea.

Din ce am vazut eu, trebuie vopsita portiera, aripa si pragul.

De indoit nu cred ca e vorba, dar daca semnalati ceva, nu ezitati sa spuneti.

 

Cea mai mare problema e cu vopseaua. Oare la un vopsitor, poate sa faca amestecul respectiv, sau va trebui sa o cumpar de la dealer?

 

EDIT: M-am uitat sub capota la culoare si scrie: MYSTIC BLAU /toledoblau 2 122 583

Ma gandesc ca acel cod e al culorii masinii.

Puteti consulta 2 poze pe care le-am facut in dimineata aceasta...Scuzati vestimentatia! :)

 

 

 

 

 

De unde esti ???? <_<

Link to comment
Share on other sites

Eu nu, am casco. Mi-aduc aminte ca-mi ceruse unu prin 2007 vreo 1000 Ron pentru vopsit bara fata, argumentand ca el face in preponderenta masini care au casco si cam atat taxeaza el pe casco un vopsit bara fata !!!
Link to comment
Share on other sites

Eu nu, am casco. Mi-aduc aminte ca-mi ceruse unu prin 2007 vreo 1000 Ron pentru vopsit bara fata, argumentand ca el face in preponderenta masini care au casco si cam atat taxeaza el pe casco un vopsit bara fata !!!

 

 

dai jos usa de la rezervor si te duci cu ea in mina cind cumperi vopseaua

asa am vazut ca fac vopsitorii

asa poti sa compari vopseaua care o cumperi cu vopseaua de pe masina

sau gasesti un vopsitor profesionist si il lasi pe el sa se ocupe

sau si mai bine mergeti impreuna sa cumparati vopseaua

Link to comment
Share on other sites

Imi cer scuze ca nu am precizat locatia mea.

Sunt din Cluj-Napoca.

Pana la urma am mers la AUTOSEL, o vopsitorie care era recomandata de multi pe net.

 

Dupa evaluarea situatiei: PRET : 800 ron fara factura

CULOARE : Mi-a aratat un mystic blue identic cu cea de pe masina

Diferenta : El zice ca se va vedea, dar comparand culoarea folosita cu culoarea de pe masina,

nu prea am vazut diferenta.

TIMP: 3 zile trebuie sa o tina

 

N-am inteles:

-De ce el tine sa vopseasca partea de jos a aripii si pentru restul care e ok sa aplice lac, pana la plafon.

-Pretul fascinant "4 mil fara factura pe element", "6 mil jumate pe element cu factura"

-Daca se poate executa o anume degradare a vopselei aplicate, pentru a se reduce diferenta

 

Saptamana viitoare o ducem la vopsit

Va multumesc pentru sfaturi <_<

Link to comment
Share on other sites

N-am inteles:

-De ce el tine sa vopseasca partea de jos a aripii si pentru restul care e ok sa aplice lac, pana la plafon.

 

 

Eu nu l-as lasa sa-mi faca asta. E un fel de retus. In acest caz se va vedea diferenta. Mi-e greu sa cred ca o sa se vada diferenta daca vopseste toata aripa.

Link to comment
Share on other sites

N-am inteles:

-De ce el tine sa vopseasca partea de jos a aripii si pentru restul care e ok sa aplice lac, pana la plafon.

 

 

Eu nu l-as lasa sa-mi faca asta. E un fel de retus. In acest caz se va vedea diferenta. Mi-e greu sa cred ca o sa se vada diferenta daca vopseste toata aripa.

 

 

pentru ca daca iti face pana la jumatatera aripi o sa iasa ca naiba aripa si e foarte posibil sa iti iasa o dunga de toata frumusetea asa mai bine iti sa lac pe toata si gata , decat sa piarda timp cu polisatu sper ca o sa faca treaba buna daca iti face toata aripa ... cat despre timp nu stiu de ce o tine 3 zile probil sa dea o tura prin tara cu bmw-ul ...hihihi 2 zile e suficient <_<

Link to comment
Share on other sites

De obicei se ia o zi pt siguranta ,. poate sa nu iasa culoarea sau orice alt esec tehnic .Cat despre solutia oferita e ok .Ca pret e discutabil dar daca asta ai gasit ...La pretul asta poti avea pretentii de impecabil .E un pret ok 100 E per element. Probabil o vor polisha pe partea respectiva , Sa urmaresti aspectul asta cand iei masina ! Daca e ceruita sau nu .Se simte la mana daca sunt asperitati sau nu ! Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

Sa dai 8 milioane pentru ce ai acolo si sa nu-ti garanteze ca nu o sa se vada ca a fost vopsita, eu nu m-as baga. Gandeste-te ca poate vrei sa o vinzi si o sa se vada, sau o sa te zgarie pe ochi tot timpul cand o sa vezi diferenta de culori. Edited by Infamous
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Ca sa nu deschid alt topic, va spun aici ce am patit si eu. Parcam masina langa niste boscheti care mascau un gard de fier. Rezultatul:

post-11219-1252069084_thumb.jpg

:) Ce pot face? Nu prea as da 100E ca sa vopsesc toata bara. Nu se poate face doar zona aia, si sa ma coste pana-n 100 de lei? N-ar fi chiar grav daca s-ar vedea o usoara diferenta de nuanta. Zona este destul de mica, deci nu cred ca ar sari in ochi.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu deschid alt topic, va spun aici ce am patit si eu. Parcam masina langa niste boscheti care mascau un gard de fier. Rezultatul:

post-11219-1252069084_thumb.jpg

:) Ce pot face? Nu prea as da 100E ca sa vopsesc toata bara. Nu se poate face doar zona aia, si sa ma coste pana-n 100 de lei? N-ar fi chiar grav daca s-ar vedea o usoara diferenta de nuanta. Zona este destul de mica, deci nu cred ca ar sari in ochi.

mi se pare mie sau ala-i chit pe dedesubt?ai mai avut-o pocnita acolo?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.