Jump to content

Nu mai trece de 140 km/h 320d/E90/2005


Recommended Posts

Am un prieten care are un E90 320d/2005 hidramat cu 150000 km la bord.La relanti se accelereaza normal dar in sarcina nu mai vrea sa treaca de 140 km/h.Nu face nici kick down cum trebuie si daca trece intr-o treapta inferioara se tureaza si dupa aceea nu mai schimba .Daca puteti sa ma ajutati cu ceva idei sau daca a mai patit cineva la fel.
Link to comment
Share on other sites

Am un prieten care are un E90 320d/2005 hidramat cu 150000 km la bord.La relanti se accelereaza normal dar in sarcina nu mai vrea sa treaca de 140 km/h.Nu face nici kick down cum trebuie si daca trece intr-o treapta inferioara se tureaza si dupa aceea nu mai schimba .Daca puteti sa ma ajutati cu ceva idei sau daca a mai patit cineva la fel.

 

Trebe vazut undeva pe tester.

Eu stiu ca masinile astea au un fel de protectie care intra in momentul in care ceva e defect la motor.

Practic te lasa sa iti continui drumul, sa nu te opresti in mijlocul pustietatii, dar impune niste limite pe care nu le mai poti depasi. Cum ar fi o viteza maxima de deplasare sau o turatie maxima...

Link to comment
Share on other sites

Am un prieten care are un E90 320d/2005 hidramat cu 150000 km la bord.La relanti se accelereaza normal dar in sarcina nu mai vrea sa treaca de 140 km/h.Nu face nici kick down cum trebuie si daca trece intr-o treapta inferioara se tureaza si dupa aceea nu mai schimba .Daca puteti sa ma ajutati cu ceva idei sau daca a mai patit cineva la fel.

 

Trebe vazut undeva pe tester.

Eu stiu ca masinile astea au un fel de protectie care intra in momentul in care ceva e defect la motor.

Practic te lasa sa iti continui drumul, sa nu te opresti in mijlocul pustietatii, dar impune niste limite pe care nu le mai poti depasi. Cum ar fi o viteza maxima de deplasare sau o turatie maxima...

Verifica pe un tester prima data,ar putea fi pompa de medie presiune de alimentare cu carburant.Imi facea si mie la fel, dar nu trecea motorul de 3000rpm.

Link to comment
Share on other sites

Care e logica?

Daca scoate mufa, fara dubii, turbo nu mai este actionat deloc! Eu d'aia i-am spus omului sa verifice motorasul de actionare turbo...

 

P.S.: si nici nu trebuie sa te bagi sub masina pentru a scoate mufa.

 

daca scoate mufa turbina e actionata tot timpul nu mai e actionata dupa 2000 de ture.. <_<

mufa aia are rolul sa actioneze turbina dupa 2000 rpm

Edited by ins1dez
Link to comment
Share on other sites

Cum adica este actionata tot timpul? Sau ce intelegi tu prin asta? Oricum turbina este actionata inclusiv la relanti... Stii principiul de functionare al turbinei (vacuumate si/sau electronice)?

 

Si crede-ma, ca mufa in sine nu actioneaza nici o turbina. Dar tu ai ce ai cu mufele... Ti-ai rezolvat scaunele?

Edited by alex mihalciuc
Link to comment
Share on other sites

Cum adica este actionata tot timpul? Sau ce intelegi tu prin asta? Oricum turbina este actionata inclusiv la relanti... Stii principiul de functionare al turbinei (vacuumate si/sau electronice)?

 

Si crede-ma, ca mufa in sine nu actioneaza nici o turbina. Dar tu ai ce ai cu mufele... Ti-ai rezolvat scaunele?

 

eu am avut o problema la mufa electrica de la turbo nu mai facea contact bine si nu mai tragea masina deloc nu mai actiona turbo nu mai trecea de 120km/h.. la un 318d.. i-am scos mufa de tot.. iar turbina actiona tot timpul adica de la relantiul zbura cand o calcam parca era benzinara <_<) dar si consumul era crescut.

turbina actioneaza de la 2000 rpm la bmw

 

inca nu am rezolvat cu mufele la scaune..:)

Edited by ins1dez
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.