Jump to content

Cateva intrebari: zgomot motor, nivel lichid racire


Recommended Posts

Salutari.

 

Am si eu cateva intrebari poate are cineva vreo idee, oricum intentionez sa merg si la o verificare la BMW , dar tot e bine sa auzi mai multe pareri :)

 

Am un 320d din 2008, n-are inca un an. De ceva vreme motorul a inceput sa fie mai zgomotos ca la inceput (un pic cam PREA zgomotos dupa mine). La turatii mici de exemplu, se aude ...nu stiu cum sa exprim in scris zgomotu motorului, dar e ceva asa infundat...si se aude in masina mai mult decat afara... am fost de curand si pe un drum mai lung si am calcat-o un pic (de obicei merg 130/140, acum i-am dat pana pe la 190 pe o disstanta scurta de tot) ...si chiar si la viteze mari era mai zgomotoasa ca inainte.

 

Nu stiu daca e normal sau nu sa devina masina mai zgomotoasa in timp, de aia cer niste pareri mai avizate (ma pricep la masini din pacate, ca baba la mitraliera:)) ).

 

A doua chestie...dupa ce fac un drum, prin oras prin afara pe unde-o fi...e un miros ciudat asa pe la capota...nu e fum nu e nimic...si , am observat dupa un drum mai lung, ca era o singura zona calda pe capota, cea din stanga, in zona borcanului cu lichid de racire (undeva in stanga fatza asa)...mentionez ca am observat asta cu capota inchisa... am pus mana pe ea sa vad daca e cald sau nu . ma gandesc, de cand am luat masina nu am verificat nivelul lichidului de racire (my bad probabil, dar ma asteptam sa ma avertizeze un martor ceva de la bord inc az de probleme) ...poate fi corelata scaderea nivelului de racire cu zgomotele de mai sus?

 

Cam atat astept pareri, multumesc <_<

Link to comment
Share on other sites

nu am ajuns la revizie inca... am vreo 14.000 km cu ea , si cei de la bmw mi-au zis ca la revizie vin cand imi zice masina...

 

si n-am schimbat nici filtrele/uleiul... pe bord nivelu uleiului e la fel ca in prima zi cand am luat masina ...deci banuiesc ca e ok...si joja cred ca nu am ca sa verific (scrie in carte ca motoarele cu 4 cilidnri au doar pe bord indicator )..daca ma insel, corectati-ma <_<

Edited by eemerge
Link to comment
Share on other sites

nu vad nimic de speriat in ce zici tu ...

 

motorul incepe sa se aseze, "sa toarca" ... este nou ... este ceva normal ...

incalzirea capotei este normala si ea ... stai sa vezi la vara <_<

 

In concluzie nu ai de ce sa iti faci griji ...

Link to comment
Share on other sites

alex77xax sper sa fie cum zici tu si nu alta chestie <_< referitor la incalzirea capotei, mi se parea ciudat ca doar in partea stanga in zona aia era calda si in rest rece (asta dupa un drum in afara localitatii si pe temperaturi nu foarte ridicate)... si cu torsu ala..asa m-am gandit si eu dar parca e prea mare zgomotu plus ca au inceput sa se simta si un pic mai multe trepidatii la relanti de exemplu.

 

si...ca sa mai adaug ...am mai scris mai demult tot aici pe forum de un alt zgomot, ceva ca un tzacanit asa...care creste in intensitate daca accelerezi..cu problema respectiva am fost la BMW , au schimbat o curea si inca ceva (parca volanta dar nu sunt sigur)...si cand au adus-o, i-am dat cheie....zgomotul era la locul lui , vesel si fericit :) si au bagat-o iar la verificat au tinut-o vreo 3-4 ore si mi-au zis ca nu se stie ce e cu zgomotul ala si ca cel care se ocupa de motoare nu era prezent ca sa desfaca motorul si ca sa merg asa pana se intensifica si daca se intensifica sa ma duc inapoi la ei...ceea ce pt mine e cam dezamagire totala, ma asteptam daca dai o carutza de bani pe o masina sa ai si niste servicii mai de calitate...

si revenind la tzacanit, tot vesel si fericit e...insa nu e prezent chiar tot timpu numai cand are el chef...si parca parca se aude un pic mai tare (ca altfel cred ca m-as fi obisnuit cu el dupa atata timp)...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.