Jump to content

Sfat achizitie BMW e46 318 coupe


DraZziW

Recommended Posts

Vreau sa cumpar un 318 e46 coupe si am nevoie de cateva sfaturi:

La ce trebuie sa fiu atent in special la modelul asta?

Pot sa verific masina la dealerul local bmw stiind doar codul masini?

As avea motive serioase sa nu cumpar din romania?

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

de ce nu iei un 320 de 170cp sau ala disel de 150 cai, chiar este unul pe autovit nebunie la 12500 eur cu M-packet....

de verificat le verifici la orice reprezentanta si iti trebuie ultimele 7 cifre sin seria masinii,daca esti cu masian in fata au ei un dispozitiv cu care citeste tot de pe cheia masinii...oricum cred ca o sa se vada daca s-a umblat la ea !

dece nu iei in 4 usi?

si eu am vrut initial coupe dar e mai practica berlina...oricum se vand foarte greu masinile gandeste-te cat de greu o sa vinzi un coupe <_< bafta

Link to comment
Share on other sites

Vreau coupe pentru ca imi place mai mult in materie de design si pentru ca sunt foarte multe e46 sedan prin oras, cat despre motorizare am carnet de abea un an si nu vreau ceva puternic, 143 sunt destui; tot ma gandesc daca sa iau din romania (mi`e frica sa nu iau teapa) sau din germania de unde iese un pic mai scump dar am eu impresia ca e mai sigur:-?
Link to comment
Share on other sites

Vreau coupe pentru ca imi place mai mult in materie de design si pentru ca sunt foarte multe e46 sedan prin oras, cat despre motorizare am carnet de abea un an si nu vreau ceva puternic, 143 sunt destui; tot ma gandesc daca sa iau din romania (mi`e frica sa nu iau teapa) sau din germania de unde iese un pic mai scump dar am eu impresia ca e mai sigur:-?

Poti sa iei teapa si in Germania stai linistit si pierzi si banii de drum+stres cu inmatricularea...daca nu ai buget limitat gasesti si la noi masini bine intretinute doar ca nu sunt chiar ieftine.Indiferent ce masina iei daca e SH e bine sa ai niste bani pusi deoparte (1000-1500E)pentru eventuale surprize neplacute,sa nu-ti iei masina de toti banii pe care ii ai indiferent cat de bine zice vanzatorul ca a fost intretinuta sau cat de bine ti se pare ca arata.Daca o sa trebuiasca sa schimbi ceva piese la ea o sa ai de unde sa dai bani si stii ca e lucru facut de tine,daca masina e impecabila si n-o sa trebuiasca sa schimbi decat ulei si filtre o sa-ti ramana banii pusi deoparte tot tie.Si inainte sa cumperi masina du-te neaparat cu ea la un service bun,eventual la cineva care stie cu bmw-urile sau de ce nu chiar la un service bmw.Sunt multe probleme pe care le poate avea modelul asta(ambreiaj,volanta,cardan,cutie etc.) si pot fi depistate doar dupa o verificare atenta.

Link to comment
Share on other sites

eu am 2 masini dar ambele le-am cumparat din tara...faza e ca poti sa mergi si in germania si sa iei teapa,dupa care iti plingi de mila ca nu mai ai ce sa faci <_<

e clar ca un coupe il gasesti mai greu pentru ca nu sunt multe,dar oricum pe o masina se vede daca a fost sau nu ingrijita...incearca ;a ceva dealer de astia locali ce aduc masini,sa sti ca sunt ok si au masini foarte bune!

un prieten a luat un audi a6 din germania exact din reprezentanta (era adusa la buy-back) impecabila masina,neagra cu pile crem :) iar dupa o saptamana i-a cazut cutia si inca cateva piese de la motor si a bagat 4000 eur in ea ... la o masina cumparata din reprezentanta,nu a avut garantie pentru ca a preferat sa o ia mai ieftina :bashwall: oricum poti sa ai ghinion oriunde !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.