Jump to content

Garantie EUROPlus


seven

Recommended Posts

Salut,

 

Am cumparat de curand un BMW, model E60, de la un dealer BMW din Germania cu garantie EUROPlus. Asta s-a intamplat pe 27.04.2009. Pe drumul de intoarcere in tara am observat ca sunt probleme la caseta de directie si anume volanul se roteste mai greu spre dreapta si nu revine la pozitia normala decat tras. Am facut constatarea in service la delerul BMW din Iasi si au observat si ei problema la caseta, la bieletele de directie si la bratele inferioare. Valoarea totala a pieselor fiind putin peste 10.000 RON.

 

Am contactat Real Garant pentru a suporta reparatia conform garantiei EUROPlus. Dar ei m-au refuzat pt. ca masina a fost cumparata de curand si ei spun ca problema provine de la vanzator. Vanzatorul imi spune ca la inspectia tehnica facuta inainte de vanzarea masinii nu s-a constatat nimic, deci nu este el de vina. Am contactat si BMW Munchen si BMW Romania, dar nu mi s-a dat o solutie reala inca. Am contat pana si unitatea unde s-a facut inspectia tehnica si acum astept un document de la ei in care sa-mi spuna exact ce teste s-au facut la masina. Nu stiu de ce trebuie sa depun atata efort pt o problema simpla. Autohausul are contract cu Real Garant, deci ei trebuie sa hotarasca impreuna ce sa faca, nu sa arunce vina unul pe altul.

 

Eu sunt hotarat sa deschid procesul cat mai curand pentru ca timpul trece si eu am o masina cu garantie cu o caseta defecta si care bate incredibil pe fata.

 

Oricum am sa va mai tin la curent cu evolutia evenimentelor.

Link to comment
Share on other sites

Sunt curios cum o s-o rezolvi, am si eu contract cu Real Garant, si am avut cateva probleme (minore) la care au refuzat sa faca plata aruncand tot asa vina asupra dealerul-ui.

 

Personal cred ca este un mare praf in ochi aceasta garantie EuroPLUS, tine-ne la curent cu ce ai rezolvat.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

nu imi vine sa cred ce se intampla totusi. eu vreau sa merg pana la capat deorece daunele sunt destul de mari ca valoare.

 

daca mai sunt altii care si-au luat teapa cu EUROPlus, atunci e bine sa ne adunam mai multi si sa facem o petitie la protectia consumatorului.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.