Jump to content

Recommended Posts

La un 320d din 2002 am schimbat un far si stupoare, noaptea e sesizabila diferenta de nuanta cel original de pe masina lumineaza mov si celalalt e mai alb. O sa incerc sa fac un switch desi as crede ca e lupa pe interiorul farului...
Link to comment
Share on other sites

lupa nu modifica culoarea, e doar o lentila din sticla transparenta. In schimb becurile xenon pot fi de diferite culori. Pune 2 becuri xenon identice si nu o sa mai fie diferenta. Probabil ca uzura becurilor nu e egala sau sint diferite ca si temperatura de culoare (4300k, 5000k, 6000k).

 

O intrebare, ce switch vrei sa pui? sau pt. ce?

Edited by Calin78
Link to comment
Share on other sites

si la mine e la fel. tot la un 320 din 2002. m-am uitat pe becuri...dar nu am gasit nimic despre temperatura de culoare !!!

cred ca am 4300 si 6000.

nu stiu de care sa cumpar...<_< 6000K sau 4300K.

 

4300 e mai galbui...6000 e mai alb...iar 8000 este spre albastru.

si practic si teoretic cele de 6000K sunt ideale. arata si bine si lumineaza si suficient.

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

si la mine e la fel. tot la un 320 din 2002. m-am uitat pe becuri...dar nu am gasit nimic despre temperatura de culoare !!!

cred ca am 4300 si 6000.

nu stiu de care sa cumpar...:) 6000K sau 4300K.

 

4300 e mai galbui...6000 e mai alb...iar 8000 este spre albastru.

si practic si teoretic cele de 6000K sunt ideale. arata si bine si lumineaza si suficient.

 

cumpara unu si ramai cu respectivele.. :bashwall: cand ti se ard cumperi pereche pt celalt <_<

Link to comment
Share on other sites

La switch ma refeream sa pun becul original de xenon pe care l am avut pe farul spart. Pe faza lunga nu e nici o diferenta de bec, sau n am sesizat eu.

 

O sa incerc becul xenon original. Cred ca totusi lupa se schimba destul de greu avand in vedere ca am vazut ca are si niste bobine inauntru pt reglajul automat.

Link to comment
Share on other sites

de ce vrei sa schimbi lupa ???

 

 

Lumineaza un far mai alb, si cred totusi ca e de la lupa pt ca becurile au fost perechi si pana sa imi schimb farul cu totul n am avut nici o problema cu el, amandoua luminau mov.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.