Jump to content

Mercedes S-Class vs. BMW 7 Series


slacker

Mercedes S-Class vs. BMW 7 Series  

233 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Asta este ca bancul ala cu blugi....si cu doctorul :lol:

 

Iti spun sincer ca nu este ca in niciun banc, probabil ca atunci cand vei vedea o masina de 1 an de zile care a costat 92.000 cu scaunul soferului decolorat, cu lacul sarit de pe bara spate,etc nu vei mai face comparatie cu doctori, blue jeans si bancuri. Iti atasez si poza cu masina respectiva sa vezi ca nu imi arde de bancuri, iar cand voi avea prima ocazie am sa pun si o poza cu scaunul respectiv. Eu cred ca este inadmisibil sa se decoloreze tapiseria la un MB cu o vechime de cca. 1 an de zile. De aceea spuneam ca MB, o firma cu pretentii, a inceput sa faca rabat, in primul rand, la calitate. Nevasta-mea are A Klasse 180 CDI 7G-tronic 109 CP, fab 2007 cu 68.000 km la bord si a avut destule probleme pana acum-cea mai importanta -> cutia de viteze...

 

Asta-i masina cu probleme( MB GL 420 CDI), nu vorbesc din reviste... :)

post-8627-1260652470_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

nu e o diferenta enorma nici intre 760/S65AMG (dar diferenta este...)

unui model Brabus totusi nu cred ca i-ar ridica probleme (spun asta deoarece nu cred sa se fabrice versiunea M a seriei 7)

 

760i cilindreea de 6L

12 cilindri

544 cai putere

cuplu 750 Nm

4.6 sec la 100km/h

 

S 65 AMG cilindreea de 6L

12 cilindri

612 cai putere

cuplu 1000 Nm

4.4 sec la 100km/h

Link to comment
Share on other sites

a aparut totusi modelul modificat de Hamann pt Bmw F01 (seria 7 nou bineinteles) dar inca nu am gasit specificatii decat pt modelul 730d (putere marita cu 45 cp, adica 290 cp), restul presupun ca vor aparea.

pt modelul de varf 760i sunt sigur ca ii vor urca puterea undeva in jurul a 650-700 cp, dar ramane de vazut.

daca va fi asa, cu siguranta va rivaliza puternic cu S 65 AMG, sau vreun S Brabus....

post-31372-1260698343_thumb.jpg

post-31372-1260698367_thumb.jpg

Edited by dumitruvlad
Link to comment
Share on other sites

nu e o diferenta enorma nici intre 760/S65AMG (dar diferenta este...)

unui model Brabus totusi nu cred ca i-ar ridica probleme (spun asta deoarece nu cred sa se fabrice versiunea M a seriei 7)

 

760i cilindreea de 6L

12 cilindri

544 cai putere

cuplu 750 Nm

4.6 sec la 100km/h

 

S 65 AMG cilindreea de 6L

12 cilindri

612 cai putere

cuplu 1000 Nm

4.4 sec la 100km/h

Cea mai corecta comparatie este 760i cu s600 , fara pachete amg sau altceva.

Link to comment
Share on other sites

momentan hamann a modificat pana la modelul de 4.4L, adica 750i-ul...marindu-i puterea pana la 465cp (fata de 407cp) si cuplul urcat la 680Nm (fata de 600Nm), dar urmeaza 760i-ul...deci ramane sa asteptam.

 

si sa nu uitam de noul ALPINA B7 care a modificat pana acum tot modelul 750i, ridicandu-l la 507cp si 700Nm cuplul :)

Edited by dumitruvlad
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.