Jump to content

DIY montaj angel eyes CCFL la e36


RazvanCRD

Recommended Posts

intrucat m-am apucat sa imi montez singur angel eyes CCFL pe masina mea , un e36 , si pentru ca am intampinat unele probleme , ale caror rezolvari le-am gasit pe diverse forumuri pe net , gasesc util acest DIY .

 

topicul va fi completat pe parcurs , cu poze si instructiuni ....

 

1. se scoate semnalul , care are o clema intre el si far ; se impinge cu o surubelnita si se trage usor semnalul afara care este ghidat pe 2 sine ale farului .

 

atentie ! sa nu se impinga prea mult in clema semnalului pt ca se poate rupe .

 

2. se scoate plasticul din fata motorului si care este chiar deasupra grilelor , este prins de regula in 4+2 holsuruburi (acest plastic permite accesul la unul din suruburile care prind farul )

 

3. se scoate farul , care e prins in 4 suruburi 2 sus si 2 jos in stanga si dreapta , recomand o cheie T de 8 , mai lunga putin sa ajunga pana jos si atentie la surubul de jos , poate scapa peacolo ....

 

4. este cazul in care avem farul dat jos deconectat de la mufe .

 

atentie la sistemul de reglaj al farului , poate fi in asa fel incat sa nu deranjeze scoaterea farului sau poate fi in jos si din cauza lui nu iese farul ; nu fortati , deconectati-l prin rasucire ...

 

5. avand farul in brate , se urmareste desprinderea ramei cu sticla de restul farului . aceasta este priunsa in 5 cleme solidare cu rama sticlei ; 3 sus si 2 jos , in poza se poate obserav ....

 

6. inelul de angel eyes se fixeaza cu un adeziv , poxipol transparent , silicon de gemul farului si pentru a ajunge acolo este necesar scoaterea sticlei de pe rama .

 

atentie , nu fortati se ciobeste foarte usor .

 

ea este lipita cu un mastic , o solutie foarte buna pe care eu am practicat-o si a fost un succes , este sa punet-i pe foc geamul cu rama pentru a inmuia masticul ; luati o oala mai inalat , sa acopere macar jumatate de far , si cu stical pe rama in apa o puneti pe foc , NU bagati sticla direct in apa clocotita , riscati sa se sparga ...

 

dupa ce da in clocot , si o intoarceti de pe o parte pe alta asta daca nu aveti o oala atat de mare sa cuprinda tot , cu un varf de cutit incepeti sa bagati pe dupa rama , plasticul se va inmuia si va permite , usor usor inainitati pe laterale apoi sus si jos si o desprindeti

 

imediat poze ....

 

eu am tinut-o cu un prosop ca frige ...

Link to comment
Share on other sites

pozele in care se pot vedea cele 5 cleme , mai sunt 4 cleme intre rama neagra si sticla dar sunt metalice independente , si in poze se mai poate observa ca cele doua sticle cea pt faza scurta si cea pt faza lunga sunt inlaturate , oricum pe ele se vor lipi angel eyesurile .... acestea se defcat foarte usor , eu le-am dat jos sa am acces mai usor la sticla mare , fie sunt prinse ca atare in vreo 3 cleme fie au si un strat de mastic care se taie cu o lama de cutter ...

 

voi continua topicul , cand voi mai lucra la montaj , acum am ajuns in stadiul asta , zilele astea am sa-l completez ...

post-11708-1245101108_thumb.jpg

post-11708-1245101116_thumb.jpg

post-11708-1245101124_thumb.jpg

post-11708-1245101132_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

dupa ce da in clocot , si o intoarceti de pe o parte pe alta asta daca nu aveti o oala atat de mare sa cuprinda tot , cu un varf de cutit incepeti sa bagati pe dupa rama , plasticul se va inmuia si va permite , usor usor inainitati pe laterale apoi sus si jos si o desprindeti

 

imediat poze ....

 

eu am tinut-o cu un prosop ca frige ...

Ai mai lipit cum trebuie sticla la loc de plasticul ala? <_<

 

P.S: Nu era obligatoriu sa dai jos si sticla exterioara de pe plasticul ala.Mergea si fara. Eu cand le-am montat am avut o surpriza: de la poxipol mi s-au murdarit sticlele cu un fel de mazga alba. Sa nu patesti la fel :)

Link to comment
Share on other sites

e vorba de sticla mare , nu de cele mici care au iesit rapid ...cea mare am fiert-o ca nu se dezlipeste ..., uite si in poze , nu apar sticlele mici , pt ca sunt date jos

 

acum abia le-am dat jos , maine le voi curata bine sa o pot lipi cum a fost ...

 

si eu am dat sticla mare jos pt ca nu am rusit sa le fixez cum trebuie , daca le pun pe sticla mica , diametrul inelului angel eyesului e mai mare decat cel al ramei negre ...

Edited by RazvanCRD
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

urmatorul pas este fixarea sticlelor interioare la loc , dar tre curatat siliconul ala si pus unul nou , si se lasa la intarit ... se poate observa in poze

 

apoi se fixeaza inelele de angel eyes cu dublu adezivul din kit cu atentie si in asa fel sa fie bine centrate si sa nu loveasca sticla mare de ele , apoi pt o fixare mai buna , lipiti cu poxipol , sau super adeziv inelul de sticla , are niste cleme metalice sau silicon , sa stea mai bine si sa nu va treziti ca danseaza prin far ...

 

se dao gaura suficient de mare sa treaca mufele (in cazul meu de 12) in centru sus sau intr-o parte , cum crede fiecare , la mn vin ploapele si mascheaza ...

 

dupa ce fixati firele , se lipeste sticla mare , ca in poze , se pune silicon si apoi clemele , nu va zgarciti la silicon ca mai bine 10 ron in plus decat un far aburit ...

 

deja puteti sa fixati rama cu sticla pe far , si sa scoate-ti firele prin spatele farului ...

 

urmeaza legaturile electrice , eu am dezactivat becul de pozitie dar am lasat becul acolo pt ca se vede urat negru daca acesta lipseste ...

 

poze ...

 

sper ca v-a fost de ajutor (acum doar le-am terminat dar nu le-am pus pe masina )

post-11708-1245267337_thumb.jpg

post-11708-1245267357_thumb.jpg

post-11708-1245267365_thumb.jpg

post-11708-1245267374_thumb.jpg

post-11708-1245267388_thumb.jpg

post-11708-1245267396_thumb.jpg

post-11708-1245267405_thumb.jpg

post-11708-1245267412_thumb.jpg

post-11708-1245267423_thumb.jpg

post-11708-1245267431_thumb.jpg

post-11708-1245267441_thumb.jpg

post-11708-1245267448_thumb.jpg

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...
dupa ce da in clocot , si o intoarceti de pe o parte pe alta asta daca nu aveti o oala atat de mare sa cuprinda tot , cu un varf de cutit incepeti sa bagati pe dupa rama , plasticul se va inmuia si va permite , usor usor inainitati pe laterale apoi sus si jos si o desprindeti

 

imediat poze ....

 

eu am tinut-o cu un prosop ca frige ...

Ai mai lipit cum trebuie sticla la loc de plasticul ala? :)

 

P.S: Nu era obligatoriu sa dai jos si sticla exterioara de pe plasticul ala.Mergea si fara. Eu cand le-am montat am avut o surpriza: de la poxipol mi s-au murdarit sticlele cu un fel de mazga alba. Sa nu patesti la fel :lol:

 

 

Deci,se pot monta si fara sa scot sticla mare?Nu as vrea sa am probleme sa se abureasca daca nu o lipesc cum trebuie.

Link to comment
Share on other sites

Deci,se pot monta si fara sa scot sticla mare?Nu as vrea sa am probleme sa se abureasca daca nu o lipesc cum trebuie.

La toate farurile la care am montat angel pana acum am scos doar cele doua sticle interioare. Este mult mai usor asa, iar probabilitatea de a se aburi este destul de mica.

Dar fiecare monteaza cum crede.

Link to comment
Share on other sites

dar cum ca eu nu am putut sa bag inelele , diametru e mai mare decat gaura de trecere si nu sunt flexibile , au neon se sparge ..... poate u ai si livrezi alte tipuri de angeluri , eu st , nu st ce si cum .... si eu am incercat asa prima data si nu am reusit sa le bag ...
Link to comment
Share on other sites

dar cum ca eu nu am putut sa bag inelele , diametru e mai mare decat gaura de trecere si nu sunt flexibile , au neon se sparge ..... poate u ai si livrezi alte tipuri de angeluri , eu st , nu st ce si cum .... si eu am incercat asa prima data si nu am reusit sa le bag ...

Nu ma ocup cu vanzarea de asemenea produse, dar am mai montat la prieteni.

Nici la mine nu intrau inelele, avand diametrul putin mai mare decat sticla interioara, dar daca le inclini putin merg perfect si nu spargi nimic :)

Link to comment
Share on other sites

Am lasat acum masina in service pt.a le monta ,dar nu scos nici o sticla nici cea exterioara si nici cele 2 din interior,inelele le-a pus in spatele sticlelor din interior,singura problema e ca bat putin spre mov nu stiu de ce.In acest DIY cred ca la fel s-a procedat cu montarea lor,nu s-a scos nici o sticla http://fuckinhallo.blogspot.com/2009/02/bm...l-eyes-diy.html
Link to comment
Share on other sites

eu le-am prins de partea cu oglizile cu cum ai facut tu si se vede perfect

 

nu pricep de ce ai desfacut faru, e aiurea cum le-ai montat

 

LE:

 

Pai cum le-ai prins cum am facut eu,daca nu ai desfacut farul?La mine nu a scos nici o sticla,le-a montat in spatele sticlelor din interior.Farul oricum trebuie desfacut ca doar nu incape inelul prin gaurica de la bec

Link to comment
Share on other sites

Pai cum le-ai prins cum am facut eu,daca nu ai desfacut farul?La mine nu a scos nici o sticla,le-a montat in spatele sticlelor din interior.Farul oricum trebuie desfacut ca doar nu incape inelul prin gaurica de la bec

Sunt mai multe variante ca sa montezi inelele. Daca le pui in spatele sticlelor nu o sa se vada la fel de bine (ca intensitate) ca si cele montate "normal", fiindca lumina se ĂŽmprăştie.

Cum ziceam, fiecare monteaza cum crede.

 

Uite cum au iesit la mine: Poza 1, Poza 2.

Link to comment
Share on other sites

Alex_maniacu tu unde ai montat inelele? ai desfacut sticla? exista totusi o diferenta

Am desfacut doar cele 2 sticle interioare. Este cea mai simpla si mai rapida modalitate de montaj.

 

 

Am lasat acum masina in service pt.a le monta ,dar nu scos nici o sticla nici cea exterioara si nici cele 2 din interior,inelele le-a pus in spatele sticlelor din interior,singura problema e ca bat putin spre mov nu stiu de ce.

Probabil ai sticlele murdare/ingalbenite.

Link to comment
Share on other sites

si cum ai scos sticlele interioare ? alea nu sunt lipite foaret bine acolo?

 

apropo asa au fost si ale tale ca a lui ral?? alea par maleabile, astea ce le-am pus eu, erau solide si mult mai gropase ca si cele a lui ral

Sticlele interioare au silicon, care se taie foarte usor si frumos cu un cutter, iar apoi au doua cleme pe lateral (asta la farurile fara lupa, la cele cu lupa clemele sunt dispuse altfel).

 

Inelele mele nu erau maleabile, erau ca ale lui RazvanCRD. Uite o poza ca sa iti dai seama de grosimea lor.

P1060424.jpg

Link to comment
Share on other sites

da , asa e sunt exactca ale mele , nu st cum eu nu am putut sa le bag si am incercat pe toate partile plus ca sticlele alea doua rotunde ies in afara nu stau la fata .... in fine , da uitati o poza nu st cat de bn se vede dar e cam singura care o am ....(asta e si farul care acum mi s-a aburit dar o sa ma ocup de el la primavara daca nu dau masina pana atunci )

post-11708-1260609905_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

O poza sa vedeti cum au iesit si la mine.Cu toate ca nu am scos nici o sticla unul s-a aburit putin,posibil de la diferentele de temperatura?Ca le-am facut intr-o incapere unde era cald apoi le-am scos afara si erau -3grade.Baiatul care mi le-a montat a zis sa merg cu faza scurta aprinsa mai mult timp sa se incalzeasca putin farul si se rezolva.Voi ce ziceti?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.