Jump to content

permis suspendat


Sibianul

Recommended Posts

sambata 27.06.09 ma intorceam de la Pitesti la Sibiu ,si inainte sa ajung in sibiu m-a luat radarul si m-a oprit alt echipaj dupa vreo3km ,acestia din urma intocmindu-mi si procesul verbal cu amenda de 540ron(270)si permisul suspendat pe 90zile,asta dupa lungi discutii cu respectivii

 

ideea este ca nu am mai avut permisul suspendat de cand cu noul cod rutier,asa ca apelez la voi care stiti sau ati patit asa ceva sa ma sfatuiti care sunt pasii de urmat,pt ca unul din militieni mi-a spus ca nici dupa 90 de zile nu imi restituie permisul daca nu merg in timpul asta sa dau o testare si sa o si iau ,altfel cele 90zile de pe procesul verbal se prelungesc automat cu inca 30zile si abia dupa 120zile imi voi lua iarasi permisul <_<

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

inainte sa-ti expire cele 90 zile,cand vrei tu si te simti pregatit te duci la sediul politiei rutiere si te programezi pt examen (sau test cum vrei tu sa-i zici)

eu am inteles ca dupa ce imi expira dovada de 15 zile pot merge sa dau testare 15 intrebari si trebuiesc facute 13bune,si atunci sa inteleg ca imi da carnetul mai repede de 3luni sau asta o fac doar ptr. alea 30 zile care fac diferenta dintre 90 si 120?

Link to comment
Share on other sites

daca nu ai mai avut permisul suspendat in ultimii 3ani,poti sa dai o testare pt reducerea pedepsei la 30 de zile.testarea este din 15 intrebari,cu trecerea admis de 13.gasesti pe google chestionare de tipul asta.parerea mea este sa inveti putin,ca daca mergi asa nu iei,eu am avut cam acum 3 sapt,si din 16 care am sustinut examenul,am luat doar 2.testarea o dai dupa ce expira dovada,si tot de atunci se contorizeaza cele 30 de zile.daca mai ai intrebari pe pm,am trecut prin asta,pot sa te ajut
Link to comment
Share on other sites

pai dai examenul,il iei si dupa aceea faci o cerere la nenea politaiul sef de acolo

dupa ce se aproba cererea iti reduce perioada.

daca nu ramai tot cu 90 zile

 

si daca pici acel test? cand mai dai din nou? sau...mai dai din nou?

 

 

poti da in fiecare zi

Link to comment
Share on other sites

Contestatie......dupa care mergi la judecatorie,de unde obtii un certificat de <gref>( asa se spune-nu stiu dc se si scrie asa)cu care mergi la sediul de politie si ridici permisul,ai voie sa circuli pe durata procesului(eu am circulat in jur de 4 luni).Asa....daca pierzi ar trebui sa predai permisul ,in caz contrar bineinteles ca il pastrezi dar hai sa-ti spun cum a fost la mine: am facut contestatie(am recuperat permisul in baza certificatului si dupa cateva luni am fost instiintat ca am pierdut,bun, am mers la politie sa predau permisul si acolo surpriza <_< ,ofiterul de serviciu ,dupa ce i-am povestit patania,a intrat in baza de date si dupa ce mi-a aruncat o privire sfidatoare mi-a zis: ,,fugi domnule de aici ca nu tre' sa predai nimic.Ok,am zis merci si am plecat.

baza de data vreau sa cred ca e praf si nu respectivul.

Ca sfat: fa ce crezi tu de cuviinta ,eu asa am procedat si a iesit bine.

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Pasii pe care trebuie sa-i urmezi:

 

1.platesti amenda

2. cumperi cartea <<Obtinerea si redobandirea permisului de conducere "13 din 15">>(costa 20 de lei si toate intrebarile sunt din ea)

post-10-1246209853_thumb.jpg

2.astepti sa iti expire dovada

3.in ziua urmatoare te poti prezenta la Udriste(daca esti din Bucuresti, daca nu la sediul local al politiei rutiere) cu buletinul si dovada, pentru programare la examen.Examenul se da in aceeasi zi.Se folosesc chestionare printate.Ai 15 intrebari cu raspuns unic.Trebuie sa raspunzi corect la minim 13.

4.daca nu iei examenul, il poti da in fiecare zi, pana il iei(in Bucuresti se da de doua ori pe zi)

5.dupa ce ai luat examenul, ti se pune o stampila pe dovada, unde se specifica numarul de puncte obtinut.

6.faci un dosar care cuprinde copii dupa dovada cu stampila de la pct.5, proces verbal, chitanta amenda, buletin si o cerere de reducere a pedepsei(specifica pentru fiecare contraventie in parte, in cazul tau pentru radar).Se gaseste la chioscurile de pe langa Udriste.

7.in Bucuresti se merge la ghiseul opt, la Udriste.Ti se da raspunsul pe loc, respectiv reducerea suspendarii la 30 de zile.

 

Perioada de suspendare se prelungeste cu 30 de zile in urmatoarele cazuri:

 

OUG 195/2002(Legea circulatiei rutiere)

 

 

"Art.106. – (1) PânĂŁ la expirarea perioadei de suspendare a exercitĂŁrii dreptului de a conduce, conducĂŁtorul de autovehicul Âşi tramvai trebuie sĂŁ se prezinte la serviciul poliĂžiei rutiere care ĂŽl are ĂŽn evidenÞã, pentru verificarea cunoaÂşterii regulilor de circulaĂžie, dupĂŁ cum urmeazĂŁ:

 

a. când permisul de conducere i-a fost reÞinut pentru conducerea sub influenÞa bãuturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depãºirea sau trecerea la culoarea roºie a semaforului, dacã prin aceasta s-a produs un accident de circulaÞie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;

 

b. când fapta a fost urmãritã ca infracÞiune prevãzutã de prezenta ordonanÞã de urgenÞã, iar instanÞa de judecatã sau procurorul a dispus Înlocuirea rãspunderii penale cu una dintre sancÞiunile cu caracter administrativ prevãzute la art.91 din Codul penal;

 

c. când a solicitat reducerea perioadei de suspendare a exercitãrii dreptului de a conduce, conform art.104.

 

(2) Perioada de suspendare a exercitĂŁrii dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie se prelungeÂşte cu 30 de zile, dacĂŁ titularul permisului de conducere nu promoveazĂŁ testul de cunoaÂştere a regulilor de circulaĂžie, ĂŽn situaĂžiile prevĂŁzute la lin.(1) lit.a) Âşi b, sau nu se prezintĂŁ la serviciul poliĂžiei rutiere pentru susĂžinerea verificĂŁrii cunoaÂşterii regulilor de circulaĂžie."

 

Conditii pentru reducerea suspendarii la 30 de zile:

 

HG1391/2006(Regulamentul de aplicare)

 

 

Art. 221. – (1) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, daca sunt ĂŽndeplinite, cumulativ, urmatoarele conditii:

a. a fost declarat admis la testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;

b. a obtinut permis de conducere cu cel putin 1 an Înainte de savârsirea faptei;

c. În ultimii 3 ani de la data savârsirii faptei pentru care se solicita reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de masura;

d. ĂŽn ultimii 2 ani de la data constatarii contraventiei pentru care se aplica sanctiunea contraventionala complementara nu a mai avut suspendata exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.

(2) Conducatorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiaza de reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, daca :

a. perioada de suspendare a fost majorata, conform legii;

b. a cumulat, din nou, cel putin 15 puncte de penalizare ĂŽn urmatoarele 12 luni de la data expirarii ultimei suspendari a exercitarii dreptului de a conduce;

c. a fost implicat ĂŽntr-un accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testarii aerului expirat sau al probelor biologice au stabilit ca a condus vehiculul ĂŽn timp ce se afla sub influenta alcoolului;

d. sanctiunea contraventionala complementara s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferata când barierele sau semibarierele sunt coborâte ori În curs de coborâre sau când semnalele cu lumini rosii si/sau sonore sunt În functiune.

Link to comment
Share on other sites

XXL, permite-mi sa-ti spun, politicos, ca acel punct 5 la care faci trimitere este ... o aberatie. Stiu ca acele tips&tricks au fost postate de n ori aiurea pe net, si netul e plin, nu-i asa, de multe aberatii.
Link to comment
Share on other sites

''daca un agent constata contraventia, dar procesu-verbal este intocmit de un alt agent (situatia in care se transmite viteza prin statie), procesul-verbal este nul, nu are nici o valoare si in urma contestatiei dvs. instanta il va anula, va anula si amenda si punctele.''

 

Deci, daca pe mine m-au vazut cei de la centru de supraveghere a traficului de pe DN1 pe o camera ampasata in Comarnic, si m-au oprit si mi-au luat permiul in Sinaia agentii de la rutiera, procesul verbal este nul??? <_<

Link to comment
Share on other sites

''daca un agent constata contraventia, dar procesu-verbal este intocmit de un alt agent (situatia in care se transmite viteza prin statie), procesul-verbal este nul, nu are nici o valoare si in urma contestatiei dvs. instanta il va anula, va anula si amenda si punctele.''

 

Deci, daca pe mine m-au vazut cei de la centru de supraveghere a traficului de pe DN1 pe o camera ampasata in Comarnic, si m-au oprit si mi-au luat permiul in Sinaia agentii de la rutiera, procesul verbal este nul??? <_<

 

Bingo !

Link to comment
Share on other sites

XXL, permite-mi sa-ti spun, politicos, ca acel punct 5 la care faci trimitere este ... o aberatie. Stiu ca acele tips&tricks au fost postate de n ori aiurea pe net, si netul e plin, nu-i asa, de multe aberatii.

 

are dreptate XXL, orice amenda de orice natura in tara asta se da NUMAI de catre un AGENT CONSTATATOR!

ca e amenda de circulatie, fiscala, administrativa sau mai stiu eu ce amenda, ea nu poate fi data decat de un agent constator.

Cititi legea (sau HG, OG) care reglementeaza regimul amenzilor in RO.

TOATE amenzile se supun aceleasi legi.

Link to comment
Share on other sites

Da, maria sa agentul constatator. Da ia zi, staticxxx, ala care se uita la o poza nu constata nimic?

Stii, mi-e doar de saracul om ca-l puneti aiurea pe drumuri. |De asta... reiterez dorinta mea.

Edited by ihearto
Link to comment
Share on other sites

multumesc tuturor ptr ajutor si raspunsuri [/b],,:Staticxxx'' ,,Pachu'' ,,Rares_CJ'' ,,baronu25''

are rost sa mai incerc sa contest procesul verbal?

am fost depistat cu viteza de 181km/h la intrarea in sibiu unde este limita de 70

si da intradevar dupa cum am mai spus unii m-au filmat cu radarul si altii mi-au facut pv

Link to comment
Share on other sites

multumesc tuturor ptr ajutor si raspunsuri [/b],,:Staticxxx'' ,,Pachu'' ,,Rares_CJ'' ,,baronu25''

are rost sa mai incerc sa contest procesul verbal?

am fost depistat cu viteza de 181km/h la intrarea in sibiu unde este limita de 70

si da intradevar dupa cum am mai spus unii m-au filmat cu radarul si altii mi-au facut pv

 

intrarea dinspre Sebes sau Valcea? ca-s curios pe unde mai stau ascunsi ...

Link to comment
Share on other sites

multumesc tuturor ptr ajutor si raspunsuri [/b],,:Staticxxx'' ,,Pachu'' ,,Rares_CJ'' ,,baronu25''

are rost sa mai incerc sa contest procesul verbal?

am fost depistat cu viteza de 181km/h la intrarea in sibiu unde este limita de 70

si da intradevar dupa cum am mai spus unii m-au filmat cu radarul si altii mi-au facut pv

 

intrarea dinspre Sebes sau Valcea? ca-s curios pe unde mai stau ascunsi ...

dinspre Valcea (la extaz) erau ei si m-a oprit sus la benzinaria lukoil ceilalti

 

ps:are rost sa mai incerc sa contest procesul verbal?nu se vor pune cu ochii pe mine <_<

Link to comment
Share on other sites

dinspre Valcea (la extaz) erau ei si m-a oprit sus la benzinaria lukoil ceilalti

 

ps:are rost sa mai incerc sa contest procesul verbal?nu se vor pune cu ochii pe mine <_<

 

La asa viteza ... nu stiu daca ai sanse sa castigi ... totusi, sunt 111km peste viteza legala ... la un 55-60 peste limita mai poti indupleca un judecator ... dar la 181 ... slabe sanse, o sa te lupti cu morile de vant.

Doar daca incerci sa demonstrezi ca nu aveai viteza aia ... ca sincer, asta cu agentul constatator nu e acelasi cu agentul care-ti da amenda nu cred ca o sa tina ...

 

Parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.