Jump to content

Accident filmat de camera de supraveghere


Scuba

Recommended Posts

parca se postau accidente ce au legatura cu bmw.doar atat.

 

Nu am vazut sa fie specificat ca e arie destinata exclusiv accidentelor cu BMW. De altfel, s-au mai postat si alte accidente in care nu a fost implicat vreun BMW.

Acest accident mi s-a parut inedit (sunt prea putine filmate in care sa se vada cat de inconstienti pot fi unii soferi).

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca ala cu Scenic-ul are o parte de vina mult mai mica. A facut stanga unde se termina linia continua (desi s-a inscris in curba ceva mai devreme), a semnalizat inainte (e adevarat ca trebuia sa puna semnalul mai devreme totusi) si nu a avut viteza. In mod sigur s-a asigurat inainte de a vira, dar a avut duba in spate, iar dementul cu dacia a venit cu viteza superluminica si a iesit brusc din spatele dubitei. Parera mea e ca soferul Scenic-ului avea sanse minime sa vada dacia-racheta care pe langa viteza foarte mare si a depasit peste linie continua si pe trecere de pietoni.

Noroc ca n-a lovit Renault-ul in portiera din fata sau central, ca sigur iesea urat .

Oricum, demna de admiratie prezenta de spirit a celor ce au intervenit imediat in loc sa caste gura. In Bucuresti nu sunt convins ca ar fi intervenit cineva atat de repede .

Link to comment
Share on other sites

Accidentul nu se intampla, daca cel cu dacia nu depasea coloana/pe linie continua/trecere de pietoni, intersectie nesemaforizata, cel cu dacia a incalcat 4 reguli de circulatie.

 

In intersectie, este intrerupta banda continua, deci victima poate vira in ce parte vrea muschiu lui. Pe langa asta, a semnalizat , a semnalizat stanga si cel cu dubita, dar racheta cu rotile blocate a intrat in el ca-n branza.

Link to comment
Share on other sites

fiind marcaje romanesti, cam greu iti dai seama. din ce se distinge, nu observ nici o linie punctata, doar un marcaj sters de aia care iei de pe cele 2 stradute (intersectie acolo e mult spus) si care nu au respectat niciodata regulile de circulatie (am auzit asta de multe ori cu "nu mai ocolesc eu un km, ca nu sunt prost"). dupa ce m-am uitat si la protv, parca tot mai mult se vede ca e linie continua.

 

deci dai semnal si gata, alta gandire tipic romaneasca. lasa ca am feresc ceilalti. uite ca a mai fost un "meserias", dupa cum zicea si bancul si duduia blonda si-a furat-o putin. dupa mine ar fi trebuit culpa comuna, pt ca pe viitor nu va intelege nimic din intamplarea asta.

Link to comment
Share on other sites

c6t9: domnu observi ca e intersectie ? adica se intersecteaza 2 drumuri, fie ele si comunale, poteci, indiferent, se intersecteaza 2 drumuri, iar dupa cum observi, drumurile sunt ambele asfaltate, e intersectie fie ca va convine fie ca nu e intersectie nesemaforizata.

 

Nu poate fi vorba de culpa comuna, pentru ca cel cu dacia sub nici o forma nu avea voie sa depaseasca :

 

1. pe linie continua

2. pe trecere de pietoni

3. coloana

4. in intersectie nesemaforizata

 

cel care face stanga, nu are nici o treaba, in zona respectiva, depasirea era interzisa sunt gata sa bag mana in foc ca era si indicator de "depasire interzisa".. adica cerc(alb cu bordura rosie, si in interior 2 masini in paralel.. una naeagra una rosie).

 

Cel cu dacia a cauzat accidentul, daca te uiti la clip, marcajul la trecere e nou , si delimitarea benzii si zona de oprire inainte de trecere, sunt mari sanse, ca unde zici tu ca marcazul e varza, defapt sa nu fie marcaj.

 

Repet, intersectiile nu sunt doar cele unde se intersecteaza drumuri cu 2 benzi..

 

Slacker: de era un sofer adevarat, trantea o frana, de intra ala cu duba in el.. si era vina la ala cu duba ca nu a pastrat distanta, nu a lu ala cu racheta ce nu tine cont de reguli de circulatie <_<.

Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt de parerea lui Cristi.

 

Slacker, tu de cate ori te uiti in oglinda cand faci stanga dupa o trecere de pietoni si o linie continua? Mai ales cand semnalizezi si incetinesti din timp? Uita-te un pic laa clip ce diferenta de viteza este intre "coloana" formata din Scenic si duba si "racheta" aia de Dacia 1310 cu imbunatatiri...

 

Sincer, mi se pare ca inconstienti din astia ar trebui lasati pietoni pe viata! Si eu ma mai grabesc, mai incalc reguli, dar in viata mea si-n 14 ani de condus nu mia- trecut macar prin cap sa comit o depasire din asta...

Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt de parerea lui Cristi.

 

Slacker, tu de cate ori te uiti in oglinda cand faci stanga dupa o trecere de pietoni si o linie continua? Mai ales cand semnalizezi si incetinesti din timp? Uita-te un pic laa clip ce diferenta de viteza este intre "coloana" formata din Scenic si duba si "racheta" aia de Dacia 1310 cu imbunatatiri...

 

Sincer, mi se pare ca inconstienti din astia ar trebui lasati pietoni pe viata! Si eu ma mai grabesc, mai incalc reguli, dar in viata mea si-n 14 ani de condus nu mia- trecut macar prin cap sa comit o depasire din asta...

 

pe mine m-a invatat instructorul cand am facut scoala de soferi ca soferul trebuie sa arunce din 3 in 3 secunde o privire in oglinzi.

la inceput parea imposibil ,dar dupa m-am obisnuit si acum ma uit din instinct . <_<

 

si sunt un sofer prundent , nu conduc doar pe ideea ca eu am prioritate, ma gandesc si la ce prostii pot face altii in trafic, nu de alta dar aici odata gresim si nu de putine ori am evitat un accident , nu din vina mea, doar pt. ca am anticipat corect ce urmau sa faca alti "soferi meseriasi" in trafic.

 

 

mai e o varianta asta pt. un condus preventiv :)

Link to comment
Share on other sites

c6t9: domnu observi ca e intersectie ? adica se intersecteaza 2 drumuri, fie ele si comunale, poteci, indiferent, se intersecteaza 2 drumuri, iar dupa cum observi, drumurile sunt ambele asfaltate, e intersectie fie ca va convine fie ca nu e intersectie nesemaforizata.

 

Nu poate fi vorba de culpa comuna, pentru ca cel cu dacia sub nici o forma nu avea voie sa depaseasca :

 

1. pe linie continua

2. pe trecere de pietoni

3. coloana

4. in intersectie nesemaforizata

 

cel care face stanga, nu are nici o treaba, in zona respectiva, depasirea era interzisa sunt gata sa bag mana in foc ca era si indicator de "depasire interzisa".. adica cerc(alb cu bordura rosie, si in interior 2 masini in paralel.. una naeagra una rosie).

 

Cel cu dacia a cauzat accidentul, daca te uiti la clip, marcajul la trecere e nou , si delimitarea benzii si zona de oprire inainte de trecere, sunt mari sanse, ca unde zici tu ca marcazul e varza, defapt sa nu fie marcaj.

 

Repet, intersectiile nu sunt doar cele unde se intersecteaza drumuri cu 2 benzi..

 

Slacker: de era un sofer adevarat, trantea o frana, de intra ala cu duba in el.. si era vina la ala cu duba ca nu a pastrat distanta, nu a lu ala cu racheta ce nu tine cont de reguli de circulatie :unsure:.

 

am spus ca e mult sa numesti aia o intersectie in adevaratul sens al cuvantului, nu ca nu ar fi acolo nici o intersectie. normal ca nu ai voie sa depasesti, era linie continua peste tot, doar ca nici dracu nu tine cont de ea se pare, ba mai rau, e vinovat numai ala care a incalcat mai multe reguli de circulatie, nu-mi amintesc sa scrie asta in codl rutier undeva.

 

daca trantea o frana si era filmat, nu e vina celui cu duba, dar e mai greu cu regulile de circulatie in romania. de asta se conduce asa. daca nu era filmat, era ceva mai complicat de dovedit ca a fost o a treia masina implicata, insa nu imposibil. facand totusi abstractie de asta, trebuie sa te gandesti asa, era o trece de pietoni, se circula incet, ala cu duba nu avea nici o scuza daca ar fi intrat in masina din fata. e o situatie mia delicata si interpretabila.

 

masina care a facut stanga, fiind INTERZIS acest lucru, nu are nici o scuza decat ca astepta sa o fereasca ceilalti. poate asa conduce ea, fara sa se asigure prea mult, si acum a avut ghinionul sa intalneasca inca un meserias care depaseste fara sa se asigure prea mult. mascata sa nu, trebuia macar sa opreasca si sa fie sigura de manevra. daca ar avea ceva in comun cu soferia as cunoaste ca asta e un caz tipic de accident, in care nu astepti sa te fereasca ceilalti. am vazut multe incadrari la stanga, s-a facut coloana in spate si vine cineva mai tare, evita prin stanga coloana si poc. nu e vina celui care se incadreaza corect evident, dar te feresti cat poti de mult. cand si tu gresesti si te face altu pilaf care a gresit si ala, asta e, ti-ai asumat riscul. astia care trag liniile alea pe jos nu sunt nene nebuni. DA, mergi 10km daca politia a considerat ca e periculos in orice fel sa intorci. daca ai intors si te-a lovit cineva (chiar daca sa zicem ca si ala a incalcat o regula de circulatie), de ce ai aveai dreptul sa spui ceva?

 

sa nu se inteleaga cumva ca iau apararea celui cu dacia, e o situatie clasica de accident si vina de obicei e clara. ce e trist e ca a fost disculpata total o duduie care a incalcat la randul ei regulile de circulatie. si la cum e marcajul sters acolo, se pare ca multi o fac zilnic, ca doar e romania. dracu stie unde ar putea intoarce, cert e ca nu au voie.

 

Si eu sunt de parerea lui Cristi.

 

Slacker, tu de cate ori te uiti in oglinda cand faci stanga dupa o trecere de pietoni si o linie continua? Mai ales cand semnalizezi si incetinesti din timp? Uita-te un pic laa clip ce diferenta de viteza este intre "coloana" formata din Scenic si duba si "racheta" aia de Dacia 1310 cu imbunatatiri...

 

Sincer, mi se pare ca inconstienti din astia ar trebui lasati pietoni pe viata! Si eu ma mai grabesc, mai incalc reguli, dar in viata mea si-n 14 ani de condus nu mia- trecut macar prin cap sa comit o depasire din asta...

 

e o pozitie clasica cu risc mare de accident. cine are experienta se uita. nu poti presupune ca esti ferit pt ca ceilalti respecta regulile, mai ales cand TOCMAI ea nu o facea chiar acolo. ghinion. de acord ca cel cu dacia sa ramana fara carnet macar un an de zile, dar legea se aplica pt toti. parerea mea e ca mergea ca un idiot si prin localitate si fiind acolo o trecere de pietoni. irelevant ca are dacie. bine dracu ca nu a avut bmw, ca si asa avem o reputatie de kko.

 

Dap! Si eu sunt de parere ca si Reno-ul a avut vina... Cand intri pe drum, mergi numai drept, chiar daca destinatia ta e in stanga sau dreapta... Trebuie sa cauti pe harti, sa te uiti si sa-ti trasezi drumul, astfel incat sa mergi numai in linie dreapta. Ceva gen: Eu stau in Balotesti si merg pe DN1 pe sensul spre Bucuresti, si vreau sa ajung in Snagov Sat, insa pentru asta ar trebui sa fac stanga... Dar nu! Eu merg pana la Bucuresti, intorc intr-un sens giratoriu (cel mai apropiat la fantana Miorita) si o iau inapoi spre Snagov Sat. Astfel, rezulta ca pe o directie, distanta intre Balotesti si Snagov sat este de vreo 70km, iar pe alta directie (mergand spre Ploiesti) probabil ca este vreo 5-10km. <_< :) :bashwall:

 

asta e regula, o respectam. crezi ca eu nu injur de toata familia cand vad in localitati sau afara linie continua de 2 km si vizibilitate foarte buna. plus in multe alte situatii. injur nene la greu. initial nici nu tineam cont de ea. dar in timp mi-am dat seama ca aia nu sunt nebuni si ca linia aia are un scop. asa ca acum o respect. nu-mi place, dar o respect.

 

asa ca din ce vad filmat, pt mine e culpa comuna, chiar daca disproportionata, eventual instanta poate decide mai clar.

Link to comment
Share on other sites

Ce pozitie clasica de mare risc mai omule? Asa zici de parca a iesit dintr-o parcare si nu s-a uitat in oglinda...

Acuma n-am stat sa analizez ce si cum as face eu dar mie mi se pare aberant sa sustii ca ala care venea cu 100 la ora si pe o trecere de pietoni s-a gandit el ca toti incetinesc ca-s cretini si se apuca sa intre in depasire e la fel de vinovat ca si duduia cu Scenic-ul. In plus, nici mie nu mi se pare ca n-avea voie sa faca stanga dar, ma rog! avand in vedere ca-s ochelarist, mai stii? <_<

 

Asta cu "culpa comuna" e in stilul romanesc. Nu conteaza spiritul legii, ci litera ei...

Spune-mi ceva, c6t9? Daca femeia n-avea centura si facea regulamentar la stanga, sau daca avea un far care-i batea mai sus decat prevede legea, tot culpa comuna era?

 

Hai mai sa fim seriosi! Mie mi se pare ca orice text din asta cu "culpa comuna" il face pe idiotul cu "bolidul" fara frane si abs cumva mai putin respeonsabil de intreaga intamplare!

 

Oare daca sarea din dreapta un caine si femeia facea o manevra de evitare, idiotul reusea sa o evite? Depasirea aluia cu Dacia e clar facuta de unul care n-are habar in a evalua in cea mai elementara masura o situatie "potential periculoasa", chiar daca nu "clasica" cum zici tu.

Link to comment
Share on other sites

asta e regula, o respectam. crezi ca eu nu injur de toata familia cand vad in localitati sau afara linie continua de 2 km si vizibilitate foarte buna. plus in multe alte situatii. injur nene la greu. initial nici nu tineam cont de ea. dar in timp mi-am dat seama ca aia nu sunt nebuni si ca linia aia are un scop. asa ca acum o respect. nu-mi place, dar o respect.

 

asa ca din ce vad filmat, pt mine e culpa comuna, chiar daca disproportionata, eventual instanta poate decide mai clar.

 

Man, postul meu era ironic....

 

Renault-ul nu a gresit cu nimic.

 

am inteles, dar nu am sustinut altfel, ci am explicat de ce ironia din pacate nu bate legea, chiar daca probabil amandoi nu suntem de acord cu ea.

 

Ce pozitie clasica de mare risc mai omule? Asa zici de parca a iesit dintr-o parcare si nu s-a uitat in oglinda...

Acuma n-am stat sa analizez ce si cum as face eu dar mie mi se pare aberant sa sustii ca ala care venea cu 100 la ora si pe o trecere de pietoni s-a gandit el ca toti incetinesc ca-s cretini si se apuca sa intre in depasire e la fel de vinovat ca si duduia cu Scenic-ul. In plus, nici mie nu mi se pare ca n-avea voie sa faca stanga dar, ma rog! avand in vedere ca-s ochelarist, mai stii? <_<

 

am explicat pozitia destul de bine zic eu. crezi ca aia de au tras linie continua acolo sunt prosti? uite ca nu sunt. tocmai din cauza ca multi au tendinta sa ocoleasca o coloana care aparent stationeaza (fata de viteza cu care venea ala cu dacia, chiar poti spune ca aia stationau). si asta se intampla numai in romania, unde in localitati mai vezi masini oprite pe dreapta pe carosabil si esti de multe ori fortat sa incalci legea (linia continua) pt a trece.

 

hai sa punem problema altfel. asa cum duduia a zis ca e in siguranta acolo pt ca e linie continua si trecere si nu depaseste nimeni, asa o fi spus si ala cu dacia ca e linie continua si nu face nimeni stanga. nu-l disculp cu absolut nimic.

 

Asta cu "culpa comuna" e in stilul romanesc. Nu conteaza spiritul legii, ci litera ei...

Spune-mi ceva, c6t9? Daca femeia n-avea centura si facea regulamentar la stanga, sau daca avea un far care-i batea mai sus decat prevede legea, tot culpa comuna era?

 

daca facea regulamentar, evident ca nu avea nici o vina. dar mi se pare absurd ca cineva care nu respecta legea sa se planga ca nici altii nu o respecta. si asta e tipic romanesc. spiritul legii era sa previna o nenorocire. daca respecta si ea legea, ala depasea. nu avea voie clar, dar era pe barba lui.

hai sa-ti dau o ipoteza: intersectie, banda 1 la dreapta obligatoriu cu sageata pe care esti tu, banda 2 de mers inainte cu sageata pe care e X. tu de fapt mergi inainte, X face dreapta in tine. cine e vinovat?

 

Hai mai sa fim seriosi! Mie mi se pare ca orice text din asta cu "culpa comuna" il face pe idiotul cu "bolidul" fara frane si abs cumva mai putin respeonsabil de intreaga intamplare!

 

Oare daca sarea din dreapta un caine si femeia facea o manevra de evitare, idiotul reusea sa o evite? Depasirea aluia cu Dacia e clar facuta de unul care n-are habar in a evalua in cea mai elementara masura o situatie "potential periculoasa", chiar daca nu "clasica" cum zici tu.

 

nu e deloc mai putin responsabil. culpa nu e 50-50 in cazul asta.

 

oare daca duduia nu facea peste linia continua, ai aveam discutia asta acum? nu stiu cati km ai facut prin romania, eu nu am carnet decat de 10 ani fara evenimente din astea, dar am vazut multe si am evitat si mai multe. depasirile de coloana in general in romania e sport national. vezi cand stai la semafor prin tara si trec multi pe langa tine cu avariile, vezi in oras pe linia de tramvai si apoi se baga in fata 3 masini mai sus. eu ma uit de 10 ori cand e sa fac stanga si in spate am coloana.

 

deci sa ne intelegem, nu-l disculp. m-am uitat mult la filmul ala si stiu destul de bine drumurile din romania si tipicul soferilor. regulile sunt respectate dupa cum ii vine fiecaruia. suntem la ani lumina distanta de ce incepe din ungaria. am mers destul de mult ungaria - austria - germania nu numai pe autostrazi (exceptie austria) si am vazut o disciplina si un respect pt ceilalti soferi incredibil. mi-as dori zilnic asa ceva si in romania. si asta incepe prin respectarea tuturor regulilor de circulatie, oricat de mult nu ne-ar placea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.