Jump to content

Accident filmat de camera de supraveghere


Scuba

Recommended Posts

Sincer, cred ca pleci de la o premiza falsa. Si anume ca duduia nu avea voie sa faca stanga. Mie nu mi se pare din imagine. Cand mai trec prin zona, o sa ma chiar opresc daca reusesc sa vad ce si cum sa vad daca era linie continua. Daca era, atunci ai dreptate.

Mie nu mi se pare sa fie. Sigur ca si eu am evitat "n" situatii din astea, dar nu cred ca asta e important.

Oricum, nu stiu de unde ti-a rezultat tie ca soferita n-a fost sanctionata. Daca n-a fost, probabil nu era linie continua. Repet: mie nu mi se pare deloc clar ca ar fi interzis la stanga.

Poate intra cineva din SM care stie locul si ne lamureste...

Edited by booghy76
Link to comment
Share on other sites

1. de vina ar fi mass media cu un titlu de genul "teribilist-filmat-cand-a-depasit-pe-linia-continua-si-a-facut-praf-o-masina", ma repet, bine ca nu a fost un bmw.

2. e si un puternic caz de empatie. e si normal de altfel.

 

nu-l disculp pe ala, nu cred ca e la prima abatere de genul asta si poate sanctiunea nu e suficient de drastica pt ce a facut.

 

ce ma mira pe mine e fata. nu inteleg cat de mult realizeaza ce face. pune semnal (de laudat) din timp dupa ce vad in clip (de laudat), nu stiu daca s-a asigurat mai devreme sau nu pt ca se baga direct (de obicei opresti sa te asiguri, discutabil, nu toti sunt de acord). deci pana aici mi se pare de mare bun simt. apoi trece peste o linie continua

 

http://img18.imageshack.us/img18/8206/68240803.jpg

http://img35.imageshack.us/img35/4223/88464056.jpg

 

cu o naturalete fantastica. din ce vad pe marcaj, ca e semi-sters si poate fata sta acolo, probabil toti fac asta. aici apare o problema la care (din empatia de mai sus) nu ne mai gandim. ce alternativa avea fata sa nu faca manevra asta (poate a mai facut-o de zeci de ori) si de ce autoritatile (politia si primaria) permit o asemenea intersectie (fie ea si una neimportanta). la unguri, in asemenea cazuri, au niste marcaje foarte interesante, care nu mai permit un astfel de accident. posibil aia sa fi invatat din greseli.

 

in concluzie, ce am invatat dupa un asemenea accident? pai presa in loc sa faca ceva constructiv pe viitor, a ales senzationalul, iar restul sunt niste victime. unul dintre principalele motive pt care ma scarbesc astia la tv. ca si titulatura "sofer de bmw" pe care tot ei au creat-o.

uite asa in urma accidentelor de genul asta pe afara se fac lucrari care sa previna. la noi se da mereu vina pe sofer. mostenire comunista. mereu soferul trebuie sa fie superman, dar bine ca-i dam carnet imediat, fara o minima testare (ce se face acum e o gluma si culmea, multi se plang ca e foarte greu nene, nu fac nimic, dar e greu). ei bine, surpriza, soferul e un biet om care greseste. pe langa sanctiuni, trebuie creat si un mediu in care soferul sa fie indrumat si controlat. el e absolut inexistent in romania si nimeni nu vorbeste despre asa ceva. asta cere bani, implicare, gandire. e complicat nene. lasa ca ami bine mai dam un cod rutier in care adunam ce prevederi de prin europa ne convin noua si gata. asta se face din 90. rezultatul il vedem zilnic. doar sanctiunile nu sunt suficiente. de aia au aia camere la semafoare, senzori, radare etc. si astea puse pe sosele, nu ce avem noi, ulite.

 

uite cum dracu de la un accident ajung la javrele astea care ne conduc si care fura cu nesimtire si iar ma apuca greata. ma uit ca boul la alte tari si imi dau seama cat de mult ne-au jecmanit astia in 20 de ani.

Link to comment
Share on other sites

pai de ce sa fie indicator, daca e linie? dubla marcare nu-si are rostul. unde o vezi tu punctata nu stiu. e marcajul putin sters pt ca probabil zilnic acolo este incalcat.

 

http://img30.imageshack.us/img30/2125/12651591.jpg

 

http://img25.imageshack.us/img25/4840/68074099.jpg

 

ma mai mira ceva, viteza de reactie a celui cu dacia e zero. de cand reusesc eu sa vad pe clip ca fata a facut stanga in fata lui si pana cand pune el frana trece timp pretios. frana puternica chiar cand a sesizat si apoi o putea evita putin in dreapta sa nu intre in duba sau macar o lovea putin, e de preferat asta decat un impact lateral (tot pt cine stie ce inseamna asa ceva, el trebuie evitat la maxim, sansele sa scapi cu viata sunt mici, mare noroc a avut). dar nah, deja vreau si eu prea multe. el abia isi luase carnetul de cateva luni, experienta zero, regele soselelor nene. clar si asta mergea asa la fel de natural cu taiau aia linia continua acolo.

 

ma bucur ca au scapat amandoi intregi. dar ce invatam din accident, asta e important.

 

LE. cum intrebi de ce ar fi acolo linie continua <_<

Edited by c6t9
Link to comment
Share on other sites

Acolo este evident linie intrerupta si este permisa manevra la stanga. Chiar daca in poze nu se vede clar. Nu o sa facem acum regulile dupa cum ni se pare ca se vede in poze <_<.

Fata nu are absolut nicio vina. A semnalizat, probabil s-a si asigurat. Nu aveai cum sa-l vezi pe tembelul ala cu dacia. Atat din cauza vitezei cu care a aparut, cat mai ales ca a fost mascat pana in ultima clipa de dubita.

Link to comment
Share on other sites

normal, facem regulile dupa cum credem noi. fiecare vede ce marcaje ii convine lui.

 

ma mai mira ceva.

 

ala cu dacia nu a fost mascat pana in ultimul moment, ci a aparut cu mult inainte sa faca stanga, dar probabil sa nu s-a mai asigurat decat cu semnal, dar nici nu conteaza asta.

 

ma uit la cat timp a avut cel cu dacia sa reactioneze. pe film in derulare nu pare mult, dar oricum viteza lor nu e cea reala 100% aproape niciodata. el pune frana foarte foarte tarziu.

 

http://img44.imageshack.us/img44/512/29796223.jpg

 

http://img44.imageshack.us/img44/7991/98848756.jpg

 

avem 1 cand a intrat in depasire, cu mult timp in urma si trebuia sa observe ca o masina avea semnal stanga si sa intuiasca ca e un drum acolo si ca nu semnaliza de pomana si 2 cand fata deja luase de volan. pare putin, dar cine are pregatire reactioneaza in fractiuni de secunda. oricum e de inteles, soferul daciei nu stia nimic despre condus, mergea cum il taia pe el capul. se pare ca nu e singurul. de obicei o nenorocire e un cumul de intamplari nefaste si mai rar una singura. ma mir cum de asta nu a facut accident mai repede. o fi baftos din nastere, cum a fost si acum.

Link to comment
Share on other sites

Ce sa intuiasca ala cu dacia, ca avea carnet doar de 2 luni cica. Si franele le-a intuit mult prea tarziu!

Cu atatea greseli cumulate ar trebui sa nu mai vada carnet cativa ani. A incalcat toate regulile posibile.

Link to comment
Share on other sites

de acord, sigur m-as bucura sa fie asa, dar nu e. totusi ma bucur ca nu a fost vatamare, nu face el puscarie, dar a scapat un om cu viata. eu as vrea ala de a scapat cu viata sa inteleaga ceva din accident pe viitor, ca in mod sigur se va mai intoarce acasa pe acolo.

 

ar fi intuit daca facea scoala de soferi cum trebuie, daca avea frica de cineva, sa vezi atunci ce ar fi "intuit".

 

apropo, avea carnet de vreo 8 luni pe care probabil le-a condus la stilul asta. aveti idee cam cate carnete se dau unor oameni ca el?

Edited by c6t9
Link to comment
Share on other sites

De acord cu Paul.

 

@c6t9: daca urmaresti traiectoria Daciei la intrarea in cadru, vei vedea ca deplasarea laterala la intrarea in cadru este evidenta (e posibil sa fie totusi si o iluzie optica datorate deformarii obiectivului camerei si a perspectivei - totusi la celelalte masini ce trec prin cadru nu se vede asa ceva). Asta nu se intampla daca s-ar fi inscris pe contrasens cu mult in urma.

Link to comment
Share on other sites

stiu, intra doar putin mai devreme, dar ala e punctul in care poate vedea clar semnalul, drumul, e sofer. macar incepi sa pui frana in ideea de a reduce viteza. din pacate, desi conduce de 8 luni, e paralel total cu volanul. cand pune el frana mi se pare nu tarziu, ci aberant de tarziu.

 

desigur ca la ce frane are dacia, poate nu ajuta prea mult sa puna frana nici la punctul 1. dracu stie, bine ca au scapat.

 

mai grav e ca cine face acum o astfel de manevra, o face de cand are carnet. sa speram ca macar el a invatat ceva din asta. sigur il intalnim pe strazi peste cateva luni.

Link to comment
Share on other sites

daca avea sisteme de frana bune ,DSC + alte minuni la 80-90 cat avea el, putea evita lejer accidentul reintrand pe sensul lui de mers...dar la dacie pui frana iei maxim de volan si masina tot drept merge... :) ....deci , sa conduci o asemenea Dacie cu 90km/h ,este un sport extrem... <_<

 

http://img44.imageshack.us/img44/512/29796223.jpg

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.