Jump to content

Montare cotiera pe E46


Recommended Posts

Salut,

 

Poate da cineva indicatii despre cum se monteza o cotiera pe o masina care n-a fost prevazuta cu asa ceva??

Am desfacut consola veche si am incercat sa prind cotiera dar nu prea am de ce...iar in spate, unde venea scrumiera nu se poate prinde pt k scrumiera noua este mai in spate...

Mai trebuiesc ceva piese adaptoare?? Mai tre sa culeg vreo piesa de pe masina de pe care am luat cotiera??

Stiu ca sunt multi care si-au luat cotiera de la dezmembrari....poate va faceti timp sa puneti si o poza doua cu solutiile voastre.

 

Merxi

Link to comment
Share on other sites

Dai consola jos si noua cotiera se prinde in 3 suruburi: unul este in laterala tunelului, spre scaunul pasagerului(daca nu ai mai avut cotiera gaura surubului este mascata cu un fel de mastic) , un surub parca se prinde de unde este si frana de mana si unul tot pe acolo prin spate. In mod normal, trebuia sa iei cotiera cu tot cu consola si tot ce tine de ea, ca sa iti fie mai usor la montaj.
Link to comment
Share on other sites

Dai consola jos si noua cotiera se prinde in 3 suruburi: unul este in laterala tunelului, spre scaunul pasagerului, un surub parca se prinde de unde este si frana de mana si unul tot pe acolo pin spate. In mod normal, trebuia sa iei cotiera cu tot cu consola si tot ce tine de ea, ca sa iti fie mai usor la montaj.

 

Am identificat toate cele 3 suruburi de care zici , dar la al treilea (cel care tine un carlig de la frana de mana precum si o placuta pe care se prindea scrumiera veche) nu am cum s-o prind pt ca are niste urechiuse si nu intra calu de la cotiera...

Am luat cotiera cu tot cu consola ei, normal...ca altfel oricum nu se putea. Dar alte piese n-am mai luat...sincer sa fiu nu stiam ca/ce o sa-mi trebuiasca. De aia si intreb...se poate monta asa, cu ce am pe masina sau mai trebe ceva piese?!?

Link to comment
Share on other sites

dar la al treilea (cel care tine un carlig de la frana de mana precum si o placuta pe care se prindea scrumiera veche) nu am cum s-o prind pt ca are niste urechiuse si nu intra calu de la cotiera...

Pai in ala se prinde cotiera, se elimin placuta aia si scrumiera vine prinsa pe calul cotierei.

Uite suruburile: cele din fata, cel din spate.

Link to comment
Share on other sites

Gata, am reusit s-o montez. Pfiuu...

Foarte prost puse gaurile alea...

In fine, long story short (pentru cine o mai avea probleme d-astea pe viitor):

- a trebuit sa inlocuiesc ambele suruburi existente (ca erau scurte) si sa mai adaug pe cel de-al treilea (in gaura cu mastic)

- a trebuit sa le pun saibe ca aveau joc

- foarte greu a intrat cel din spate, care trebuie insurubat intai un pic, apoi pusa cotiera peste. Gaura cotierei pt acest surub este mai lunguiata si intr-un cap mai larga. Se introduce capul surubului prin partea mai larga apoi se impinge cotiera in fata si se strange surubul.

 

Am prins-o, sta bine...nu se misca, sper sa tina <_<

 

Acum am alta problema. Cotiera pe care o am eu a suferit un accident in urma caruia a ramas fara niste piese. Daca este cineva care are o cotiera neagra decompletata p-acasa...sa ridice doua degete :)

Ma intereseaza piesele urmatoare:

1 - carligul de pe bucata cu piele, care intra in tavita de sub ea. Din cauza ca-mi lipseste, partea de cotiera care are pielea pe ea, sta verticala si tavita sta orizontala. Trebuie sa le prind cumva intre ele si n-as vrea sa le lipesc totusi... Atasez si poza. Ma intereseaza ansamblul incercuit.

 

post-169-1248308000_thumb.jpg

 

 

2 - in partea din spate a "balamalei" cotierei, fix deasupra scrumierei ar trebui sa fie o bucata de plastic ce acopera mijlocul acesteia. Si asta imi lipseste si se vede urat. Vezi poza:

 

post-169-1248307919_thumb.jpg

 

Ansamblul 12 si 15, daca se pot comanda separat:

 

post-169-1248308423_thumb.jpg

Edited by ironm
Link to comment
Share on other sites

le am eu de la una cu volan pe dreapta(stii despre care vb) ma uit maine daca se potrivesc,sau mai bine schimbi saua cu una dinasta si o rezolvi

 

Nu cred ca se potriveste. De schimbat nu pot sa schimb partea de sus (pe care stai cu mana) pt ca gaura de la frana de mana va veni pe drepta...

S-ar putea sa se potriveasca doar tavita de de desubtul partii pe care te sprijini, pt ca din cate am vazut are gaura pe mijloc.

Daca poti compara cu una pe stanga sa vezi daca se potriveste...m-ar interesa si toata tavita aia de jos...cu tot cu "balamaua" (adica asa cum iese ea din cotiera).

Mersi

 

iromn trebuia sa faci un diy sa vada si altii cum sta treaba

 

Pai sa stii ca mare lucru nu e...probleme este sa gasesti suruburile potrivite. Daca gasesc piesele de schimb, am sa fac un DIY. Pana una alta:

 

1 - se scoate husa de la schimbatorul de viteze (se trage din parti spre interior - colierul este din plastic si iese usor)

2 - se desfac cele doua suruburi de la baza (de langa butonul de avarii)

3 - se scoate pe acelasi principiu si husa de la frana de mana, dupa care se scoate afara prin tragere (sau mai bine zis impingerea manarelui care va culisa pe frana de mana)

4 - se scoate scrumiera si sub ea sunt 2 suruburi. Se desfac acestea si se mai scote si bucata astalalata dar cu grija la firul care e prins de ea (cel care lumineaza scrumiera)

5 - se desface firu, se scoate si bucata asta apoi dedesubt mai sunt 2 suruburi ce tin consola prinsa de masina. Se desfac si astea.

6 - se ridica usor trimul cu butoanele pt geamuri si se ridica consola.

7 - in mom asta nu mai aveti consola, dar aveti levierul franei de mana prins de masina in 2 suruburi. Pe surubul din spate mai aveti prinsa o placuta pe care se prindea consola (acolo sub scrumiera - la punctul 5) si pe care o scoateti caci noua cosola vine cu gauri deja.

8 - se desfac suruburile si se face rost de alte 3 suruburi cu cap de 13 dar mai lungi ca astea!!!

9 - pe partea din dreapta, mai intr-o parte (spre scaun pasager) se afla cea de-a treia gaura acoperita cu un mastic. Se scoate masticul si se lasa gaura libera.

10 - se aseaza cotiera pe pozitii si se pun suruburile (de preferat sa aveti niste saibe mai mari...). Aici incep problemele. Suruburile din lateral si cel din spate au intrat cel mai greu din cauza pozitiilor lor. Eu n-a mai pus cu cap plat ci cu cap pt surubelnita in stea ca altfel nu puteam sa le prind calumea (n-aveam loc nici de cheie fixa nici tubulara...Daca stie altcineva vreo alta metoda, o astept cu nerabdare).

11 - singura problema este ca at cand trag de frana de mana, mi se misca un pic cotiera...mi-e ca in timp sa nu iasa din suruburile alea...vre-o idee careva?!?!?!

12 - apoi se asambleaza la loc in ordine inversa (5-4-2-3-1)

13 - atentie la trimul cu butoanele pt geamuri cand il puneti la loc. In partea de sus are niste cleme, alea trebuie sa intre primele apoi partea cu gauri pt suruburi!

 

nu se potriveste carligul de la inchidere de pe o masina cu volan pe dreapta, capacul ala se potriveste.

 

Care capac se potriveste?! Cel din spate, de pe balama? Carligul nu sunt sanse sa se potriveasca, macar partea cu carligul, fara buton?!?

Edited by ironm
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
le am eu de la una cu volan pe dreapta(stii despre care vb) ma uit maine daca se potrivesc,sau mai bine schimbi saua cu una dinasta si o rezolvi

 

Sal.

 

Daca trimiti vreun colet prin bucuresti, poti sa-mi trimiti si mie in el capacelul ala!?! Ca e prea mare deranju sa-mi trimiti doar mie ala..

Nu pot inlocui tot calul din cauza franei de mana !!!

Link to comment
Share on other sites

discutia asta a mai avut loc acum ceva timp...

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=23512&hl=

 

S-a discutat montarea, da problema mea nu :)

Am gasit in cele din urma cotiera pe bucatele (abea la 330i...) si cand vin in tara am sa comand surubelele si ce-mi mai lipseste!

Pt cei care au nevoie doar de cateva piese din kitu de cotiera:

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=51&fg=35

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.