Jump to content

e39 far faza lunga


zed

Recommended Posts

da am rezolvat-o.daca iti ramane aprins doar faza lunga, si dupa ce ai scos cheia din contact, atunci s-a ars un mosfet sau chiar 2, din modulul de lumini.

eu am cumparat un mosfet bts 425 l1, cam scump si cam rare, dar nu l-am folosit. mai ieftine si care se potrivesc sunt bts 426 l1.

modulul se afla in partea dreapta pe stalp, la picioarele pasagerului fata. prima oara trebuie sa scoti plasticul de sub torpedou, unde se afla si "gong-ul". nu este greu, tragi spre tine.

apoi. tragi moccheta de sub plasticul care vine pe/la pragul usii. o sa vezi o chestie neagra , de care e prins un surub de 8 (parca). il desfaci (daca nu ai rac, trebuie sa ai rabdare), apoi tragi de lcm in jos (spre podea), sus arata ca jos doar ca e in forma de U.

e mai greu ca acolo ai si o gramada de fire. dupa ce ai reusit sa il scoti, desfaci mufele (e foarte siplu, dele de pe margini le dai spre exteriorul fiecareia, pe cea din mijloc trebuie sa apesi pe un plastic acolo, o sa iti dai seama. de desfacut lcm-ul in sine e foarte usor, o sa dai jos partea neagra inchisa, nu cea cu radiatorul. aici deja devine mai complicat. ca sa ajungi la mosfet-uri trebuie sa dai si cealalta parte. mai intai desfa clemele de la prinderea celor 3 mufe, apo iti va fi mai usor. ai 5 suruburi torx ca sa poti desface radiatorul. pe partea celalalta, ai niste "gauri"cu niste lamele. cu un cutit, tragi de marginea lor. este puti mai greu, dar cu rabdare o sa reusesti. dupa ce le-ai scos pe toate, mosfet-urile o sa fie lipite de radiator. nu o sa il poti scoate el este in forma de

 

da. iti scriu acum. am scris deja, dar a picat netu :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

revin.

nu o sa poti scoate radiatorul , este in forma de L, iar mosfeturile sunt prinse de el. trebuie sa le dai cu un cutit, dar cu grija, pe radiator este lipita un fel de hartie, care inlocuieste pasta de procesor de la pc pt. transmiterea caldurii (asta e un exemplu.). hartia terbuie sa ramana lipita de radiator.

dupa ce ai scos radiatorul, citeste pe mosfet-uri (pe partea cu cele mai multe) si o sa vezi unul in extremitatea dreapta si unul in stanga.

 

poti cumpara, dupa cum am spus bts 426 l1. eu zic sa le schimbi pe amandoua, doar unul e ars, dar ca sa nu mai ai probleme e bine sa fii "asigurat".

daca ai un electrician bun pe acolo , poti sa le schimbi. mie mi le-a schimbat userul @tore, la un pret de nimic, fara probleme.

daca nu gasesti, eu zic sa ii trimiti modulul lui, este un baiat de incredere.

bafta!

 

uite ce m-a ajutat pe mine.

http://www.bmwland.co.uk/forums/viewtopic.php?f=5&t=59485&start=0

 

 

si bineinteles :

http://www.inorp.com/blog/2007/06/18/repair-e39-light-module-bts426l1-alternative-component-for-the-bmw-e39-lcm-light-module/

Edited by turmentatu
Link to comment
Share on other sites

Turmentatu mare multumita pentru explicatii si pentru rabdare, miine ma duc sa-l trec pe mine si dupa aceea ma apuc sa-l pun la punct.Apropo am vazut ca in viitor vrei sa-ti iei 747 merita ca vreau si eu da sa fie diesel :twoup: sau f 16 ca cu mig-urile ara astia. :)

 

:twoup:

visul meu de o viata :)

Link to comment
Share on other sites

un electrician auto sigur iti va rezolva problema !

gresit!!!

eu aveam si piesa, din 2 una era stricata (doar sa le schimbe), daca era le schimbam eu dar nu am letcon subtire, si am fost la "n"service-uri, cu lcm-ul desfacut, cu piesa in mana si ii mai aratam si lu ala ce sa schimbe.

nu s-a bagat nimeni. de ce? ori nu le placea sa schimbe 2 piese pt. doar 50 ron, ori chiar nu aveau chef de munca.

daca ma duceam la servis direct cu masina si ziceam sa imi rezolve treaba, pai ma puneau sa schimb lcm-ul, iar pt demontare/montare cred ca imi luau vreo 1000 ron.

mie imi place sa ma chinuiesc, adica sa imi bag ghearele in ea de masina :lol:

Link to comment
Share on other sites

 

dupa ce ai scos radiatorul, citeste pe mosfet-uri (pe partea cu cele mai multe) si o sa vezi unul in extremitatea dreapta si unul in stanga.

 

poti cumpara, dupa cum am spus bts 426 l1. eu zic sa le schimbi pe amandoua, doar unul e ars, dar ca sa nu mai ai probleme e bine sa fii "asigurat".

daca ai un electrician bun pe acolo , poti sa le schimbi. mie mi le-a schimbat userul @tore, la un pret de nimic, fara probleme.

daca nu gasesti, eu zic sa ii trimiti modulul lui, este un baiat de incredere.

bafta!

 

Salut,

 

Vezi ca nu ai dat informatii prea exacte. Mosfet-urile care ne intereseaza nu sunt "pe partea cu mai multe" si nici in extremitati (ma rog, unul e, unul nu). Sa nu faca vreo cineva ravagii prin modul si dupa aia sa dea vina pe tine.

 

Inca o chestie. Multa lume zice ca sa schimbi modulul cu unul second si asa mai departe. Daca pui unul de la alta masina mai mult ca sigur ca (daca o sa mearga) o sa iti arunce o eroare in computerul central pentru ca nu o sa se mai pupe (printre altele) numarul de kilometri din compu central si din LCM. Asta implica o reprogramare a LCM-ului la reprezentanta sau cu noroc la cineva care are cu ce si stie cum :). Plus ca daca iei un modul second poti sa te astepti ca in curand sa patesti acelasi lucru cu el daca mosfet-urile sunt cele originale si nu au fost schimbate. Piesele astea pica pur si simplu din cauza imbatranirii. Adica atunci cand farurile sunt aprinse se incalzesc cam tare si in timp o iau razna.

 

Inca o chestie 2: Daca totusi umblati prin LCM, v-as sfatui sa purtati o bratara antistatica sau manusi. Modulul asta are f. multe functii (nu se ocupa doar de lumini) si NU vreti sa prajiti ceva pe acolo.

 

Si da, eu i-am reparat modulul baiatului asta cu chef de scris dar el a beneficiat de un pret promotional :)

Apropo, ziceai ca vrei o bara, o mai vrei? Sau astepti sa treaca si ultimul fulg ce nea ? :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Vezi ca nu ai dat informatii prea exacte. Mosfet-urile care ne intereseaza nu sunt "pe partea cu mai multe" si nici in extremitati (ma rog, unul e, unul nu). Sa nu faca vreo cineva ravagii prin modul si dupa aia sa dea vina pe tine.

 

Inca o chestie. Multa lume zice ca sa schimbi modulul cu unul second si asa mai departe. Daca pui unul de la alta masina mai mult ca sigur ca (daca o sa mearga) o sa iti arunce o eroare in computerul central pentru ca nu o sa se mai pupe (printre altele) numarul de kilometri din compu central si din LCM. Asta implica o reprogramare a LCM-ului la reprezentanta sau cu noroc la cineva care are cu ce si stie cum :). Plus ca daca iei un modul second poti sa te astepti ca in curand sa patesti acelasi lucru cu el daca mosfet-urile sunt cele originale si nu au fost schimbate. Piesele astea pica pur si simplu din cauza imbatranirii. Adica atunci cand farurile sunt aprinse se incalzesc cam tare si in timp o iau razna.

 

Inca o chestie 2: Daca totusi umblati prin LCM, v-as sfatui sa purtati o bratara antistatica sau manusi. Modulul asta are f. multe functii (nu se ocupa doar de lumini) si NU vreti sa prajiti ceva pe acolo.

 

Si da, eu i-am reparat modulul baiatului asta cu chef de scris dar el a beneficiat de un pret promotional :)

Apropo, ziceai ca vrei o bara, o mai vrei? Sau astepti sa treaca si ultimul fulg ce nea ? :yahoo:

 

am aceeasi problema cu faza lunga partea dreapta ramane aprinsa mereu.....

stie cineva....lcm-ul este folosit si la check control...ptr ca mie nu imi merge check control...partea cu masinutza..cu usi deschise becuri arse...precicez ca in testul de botrd se aprinde masinutza cu usi deschise portbagaj faruri apa parbriz..dar in mod normal mie nu imi merge....

daca da....va rog sa imi spuneti care mosffet trebuie schimbat...si rog inca o data o poza cu mosffetul ptr faza lunga dreapta...

va multumesc

Edited by djice
Link to comment
Share on other sites

am aceeasi problema cu faza lunga partea dreapta ramane aprinsa mereu.....

stie cineva....lcm-ul este folosit si la check control...ptr ca mie nu imi merge check control...partea cu masinutza..cu usi deschise becuri arse...precicez ca in testul de botrd se aprinde masinutza cu usi deschise portbagaj faruri apa parbriz..dar in mod normal mie nu imi merge....

daca da....va rog sa imi spuneti care mosffet trebuie schimbat...si rog inca o data o poza cu mosffetul ptr faza lunga dreapta...

va multumesc

 

nu stiu sigur care este din ele, cert este ca e bine sa le schimbi pe amandoua.

daca dadeai clik pe likcurile de mai sus, gaseai si poza asta:

 

http://img402.imageshack.us/img402/4267/lcm0001.jpg

 

 

celelalte functii ale lcm-ului le stie tore mai bine.

bafta!

Link to comment
Share on other sites

nu stiu sigur care este din ele, cert este ca e bine sa le schimbi pe amandoua.

daca dadeai clik pe likcurile de mai sus, gaseai si poza asta:

 

http://img402.imageshack.us/img402/4267/lcm0001.jpg

 

 

celelalte functii ale lcm-ului le stie tore mai bine.

bafta!

 

ok, iti multumesc....asteptam sa intre tore ...hehe

Link to comment
Share on other sites

ok, iti multumesc....asteptam sa intre tore ...hehe

Nu conteaza care dintre ele e pentru stanga si care pentru dreapta (cel de dreapta e cel din dreapta pozei :p). Recomandat e sa le schimbi pe amandoua pentru ca parerea mea e ca o sa pice si celalalt. Si daca tot umbli acolo ...

Tot modulul asta se ocupa si de check control dar nu m-a interesat pana acum subiectul asta. Eu am reparat cateva module (inclusiv pe al meu) dar doar pentru problema cu farurile. Daca aflu ceva de check control te anunt.

Poate ar fi o idee buna sa incerci la un tester, poate vede vreo eroare pe acolo. Eu am patit o data sa nu imi mai mearga cruise-control-ul din cauza unui bec ars. Dupa ce am schimbat becul totul a fost OK. Pe altcineva cu un 3 mai nou l-am auzit ca si-a spart un proiector intr-o bucata de gheata si dupa aia nu ii mai mergea DSC-ul. Au si masinile astea niste metode sa ne atentioneze: reparati-ne ca daca nu o sa ramai cu fundu' pe asfalt :D

Link to comment
Share on other sites

Nu conteaza care dintre ele e pentru stanga si care pentru dreapta (cel de dreapta e cel din dreapta pozei :p). Recomandat e sa le schimbi pe amandoua pentru ca parerea mea e ca o sa pice si celalalt. Si daca tot umbli acolo ...

Tot modulul asta se ocupa si de check control dar nu m-a interesat pana acum subiectul asta. Eu am reparat cateva module (inclusiv pe al meu) dar doar pentru problema cu farurile. Daca aflu ceva de check control te anunt.

Poate ar fi o idee buna sa incerci la un tester, poate vede vreo eroare pe acolo. Eu am patit o data sa nu imi mai mearga cruise-control-ul din cauza unui bec ars. Dupa ce am schimbat becul totul a fost OK. Pe altcineva cu un 3 mai nou l-am auzit ca si-a spart un proiector intr-o bucata de gheata si dupa aia nu ii mai mergea DSC-ul. Au si masinile astea niste metode sa ne atentioneze: reparati-ne ca daca nu o sa ramai cu fundu' pe asfalt :D

 

 

 

:)) ms mult tore...daca afli ceva...chiar te rog sa ma anunti de check control

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

salut,

 

Si eu ma confrunt cu aceiasi problema.

 

dar unde gasesc si eu niste mosfeturi sa cumpar? sau inlocuitoare?

 

 

merci

eu am gast la unul din magazinele de pe teiul doamnei (nu mai stiu magazinul)

am eu unul bts425l1(nu l-am folosit), ma costat 40 ron.

daca vrei til donez.

Link to comment
Share on other sites

aceiasi problema am si eu imi ramane becul dr de pe faza lunga aprins (i am scos mufa :purple: )

am citit aiceea si o sa ma apuc de ea ,

ideea este ca sigur nu o sa gasesc piesele aleea ca stau in mangalia dar ma duc la constanta ,daca nu gasesc caut unul la dezmembrari si ii iau piesele aleea ?

Link to comment
Share on other sites

eu am gast la unul din magazinele de pe teiul doamnei (nu mai stiu magazinul)

am eu unul bts425l1(nu l-am folosit), ma costat 40 ron.

daca vrei til donez.

 

Am sunat la cei de pe teiul doamnei si mi-au zis ca nu au..gasisem undeva la craiova , aveam si un prieten acolo care putea sa mi-l cumpere.

Am gasit o rezolvare mult mai ieftina si sunt sigur ca nu o sa crape.

Am fost si am cumparat un releu de 30A, am cautat firele de la blocul de lumini si le-am legat direct la releu.

Costuri totale : 7.5 lei releu,5 ron Papuci+acoperitoare,2 ron banda izolatoar, letcon,pasta etc pt lipit.

Cine mai are nevoie ii pot spune care sunt firele de la faza lunga sa le lege si merge perfect.

 

P.S. Daca are cineva schema cu culorile firelor din bord ca sa pot lega si becul de la faza ar fi perfect.

 

turmentatu ms pe gest :)

 

Stima.

Link to comment
Share on other sites

sunt zeci de magazine pe teiul doamnei.eu le-am luat la rand, am gasit la respectivul, si a adus dupa 2 sapt (doar pecomanda)

firma este global soft electronic.asta scrie pe plicul care mi la dat cu piesa.

 

bv. pt. rezolvare.

bafta!

 

schema electrica pt modul nu o ai nu? ca vreau sa leg si becul sa se aprinda pe bord ca ma streseaza ca nu se aprinde si ala :)

Link to comment
Share on other sites

Am gasit o rezolvare mult mai ieftina si sunt sigur ca nu o sa crape.

Am fost si am cumparat un releu de 30A, am cautat firele de la blocul de lumini si le-am legat direct la releu.

Este o improvizatie grosolana inlocuirea circuitului integrat cu un releu.

Circuitul electronic de comanda avea, printre altele, si rol de siguranta electronica.

Mai avea si rolul de a verifica si raporta starea becului.

Link to comment
Share on other sites

Pai cum sa mai fie afisata eroarea :unsure: ?

Acel circuit integrat este componenta care verifica si raporteaza starea becului.

In plus, releul ocoleste complet modulul de lumini.

 

mie pe bord imi aparea de la faza scurta doar nu si de la faza lunga(sau cel putin asa imi aparea mie)

nu le-am scos de tot din modulul de lumini, m-am legat direct pe mufa cu releul , dar mai trebuie sa leg si becul de apare pe bord dar nu stiu ce culoare are firul.

 

p.s. dc ti se pare gosolan releul?

Edited by Sp1d3r
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.