Jump to content

Camera semafor campina


war

Recommended Posts

Salut,

 

Acum 2 zile am mers cu un prieten in campina, iar pentru ca semafoarele de acolo sunt cele mai "inteligente" din tara si pentru ca exista cate un semafor la fiecare 25 de metrii din neatentie la unul dintre ele prietenul meu care era la volan a trecut pe rosu (semaforul era verde doar la stanga). Am observat ca sunt cateva camere video amplasate inaintea semaforului si de aceea doresc sa va intreb daca stiti ceva in legatura cu ele. A primit cineva vreo amenda de genul asta? Sunt functionale? orice amanunt e bine venit.

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

pentru viteza oricum nu sunt legale decat cateva camere din tara, cele de pe DN1, iar in localitati nu cred ca ar trebui sa iti faci probleme atata timp cat nu ai fost oprit dupa ce ai incalcat viteza legala. insa cred ca orice camera video este omologata sa te opreasca pentru ca ai trecut pe culoarea rosie a semaforului. A mai patit cineva de aici asta? Sa primeasca acasa vreo amenda pentru ca a fost filmat de o camera video cand a trecut pe rosu?
Link to comment
Share on other sites

uite cum sta treaba cu camerele.

1:nu iti pot da amenda ca ai depasit viteza fiind luat de camera, este ilegal, daca contestezi castigi.

2: in majoritatea oraselor mai mici, comunelor s.a.m.d. care au in intersecii camere NU SE INREGISTREAZA, doar se uita cineva pe ele, daca te prinde pe moment bine, daca pa si pusy. ex: in predeal sun 4-5 camere, se vad ca dracu si nu inregistreaza nimic, sunt 2 politisti care se uita pe monitor...la calculator la filme.

3: camerele sunt pt a verifica traficul in zona, ca sa intervina politistii de la rutiera daca se fac blocaje.

 

pt. cei care le-au venit amenzi acasa ca au fost surprinsi prin comune de camere fixe (ca de asta vb eu) faceti contestatie

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Salut.Eu sunt din Campina.Cum a zis si turmentatu pe camerele alea doar se uita cineva din cand in cand.Nu o sa iti faca nimic politia pt ce ai facut, stai linistit.Sunt instalate in special ca sa poata monitoriza politia noaptea cand de obicei se fac ceva curse si manevre "elegante" pe centru.Chestia tare este ca sunt doar 4 camere care merg si nici una nu este instalata direct pe semafoare.Este vorba de 4 camere de dimensiuni mai generoase care sunt instalate in intersectia de langa parcul central, la "Milia" cum se zice la zona respectiva.In rest toate camerele care sunt amplasate direct pe semafoare nu merg.
Link to comment
Share on other sites

pentru a putea sa amendeze, politia trebuie sa faca inregistrarea cu un dispozitiv omologat (ex camerele de pe DN 1, camerele de pe masinile cu radar). Imaginile de la camerele de supraveghere nu pot constitui proba in instanta.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.