Jump to content

bmw 525d sau 530d-manuala sau steptronic?


yyy

Recommended Posts

ce prostie asta cu cutiile, eu am masina de trei ani si mai are 1 an inainte, de iertat de cand e la mine, nu am iertat-o si nici cel mai mic defect la cutie, asa ca mai lasati basmele acestea, daca va plac cutie manuala nu mai intoxicati si pe altii cu povesti auzite de la bunici.

Da intradevar cum zice un antescriitor "se dezintegreaza toate si cad" in rest toate cele bune, mai bine ne luam biciclete si atunci chiar nu o sa mai fie probleme de fiabilitate

Link to comment
Share on other sites

Am intrebat de cutie, pentru ca am auzit de la cineva ca sunt mai pretentioase cele automate si daca se defecteaza costa in jur de 6000 euro una. E adevarat?Si cum sa verific cutia steptronic cand ma duc sa cumpar masina?Pana acum am avut doar seria 3 si toate au fost manuale.

Multumesc mult de raspunsuri. :)

Ma bag si eu in seama aiurea.

 

 

Fixed.

Link to comment
Share on other sites

530d automata ... incearca sa gasesti motoru de 231cp , e in productie din luna a 10-a sau a 11-a din 2005 , iese in talon 2006 masina , impozitul e 10 mil . nu o sa regreti pt cateva milioane in plus pe an la impozit si 1 litru MAXIM in plus fata de 525 . nu mi se pare o alegere buna manuala pe o masina de talia seriei 5 , manuala e pt masini sport si masinile mici din pct meu de vedere ...

 

Mergi pe 530D cu 231 CP si nu o sa-ti para rau. Nu te mai uita la cat dai la impozit la asa o masina. Eu am optat pentru 530XD, dar e diferenta simtitoare la banuti,

oricum merita toti banii masina!

 

A mea este din 11/2005 si in cartea de identitate anul masinii este 2005, nu 2006, la fel si talonul.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

am acelasi an de fab si acceasi luna eu ... 11/05 ... in talon mi-a iesit 2006 masina pt ca prima inmatriculare in germania a fost in 04/2006 ... si acum se iau dupa prima inmatriculare cand fac talonu cei de la politie ...

 

La mine prima inmatriculare a fost in 01/2006 in romania, masina a fost achizitionata de la AB. Cred ca cei de la RAR nu au acordat prea multa atentie cand au facut cartea de inmatriculare.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

asta ma intreb si eu.

 

deja am fost la toate reprezentantele BMW sa reclam ca seria 1 - 120d - este stricat de consuma 10% :lol: , nu stiu de ce, dar dupa ce s-au uitat ciudat la mine, m-au trimis la plimbare.

 

Eu insa o tin pe a mea, pentru ca am citit pe forum ca acest motor consuma undeva pe la 4-5% :)

 

Am sa trimit cat de curand mail in Germania, nu se poate asa ceva :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Daca bugetul nu e o problema atunci 530d - automata.

E 60 e o masina mare si se preteaza mai bine o cutie automata plus ca e mult mai confortabila Âşi mai placuta la condus.

Daca esti "vitezoman" si-ti place senzatia de cutie manuala e buna si aceea. Depinte ce vrei de la masina.

Am auzit multi soferi care dupa ce au trecut de la manual la automat nu vor sa mai revina pe manual. Cutia automata ofera un condus mai relaxant si protejeaza motorul.

Link to comment
Share on other sites

Va spun eu ca nu smucesti 530d manalul daca te obisnuiesti cat de cat cu masina. Consumul nu se poate compara la o masina manula-automata, si in plus, prefer sa schimb vitezele unde vreau si cand vreau eu. Sunt din Timisoara si nu mi se pare asa obositoare cutia manuala pe 530d; si in plus, frig automatul oricand si oriunde. Performante si consum superioare, altceva??
Link to comment
Share on other sites

Eu conduc un 530d din 2005 cutie manuala. Performantele dinamice sunt net superioare fata de cutia steptronic montata pe acelasi motor (http://www.carfolio.com/specifications/models/car/?car=110143) atat in raport cu acceleratia masinii cat si manevrabilitatea si controlul masinii la turatii mari. Intr-adevar cuplul de 500Nm poate fi destul de pacatos pentru un neexperimentat dar odata stapanit totul se transforma intr-o senzatie la condus de neegalat...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Benzina vs Diesel....automata vs manuala stim toti unde duc discutiile astea dar totusi ne face placere sa le avem din cand in cand!

Ma distreaza unele aspecte asa ca o sa continui in aceeasi maniera(adica distrat) si o sa aduc si eu un argument contra cutiei manuale : m-am saturat sa ``mestec in oala`` si nu mi se mai pare deloc cool sa o fac!

In plus majoritatea masinilor puternice si de ultima generatie sunt hidramate( exceptie fac cele sport dar si la alea mai nou schimbi din clapetele de la volan nu e necesar sa te rupi in figuri prin masina!

Inainte sa ma combata un impatimit al cutiilor manuale mentionez ca din cand in cand imi face o deosebita placere sa conduc o masina manuala!

:) :lol:

 

P.S. nu inteleg de ce trebuie neaparat sa te dedici unui anumit tip de cutie(nici la femei nu e obligatoriu....pot sa-ti placa si blondele si brunetele) ! Din moment ce iti place ``volanul`` usa spre diferite senzatii iti e deschisa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.